Új Szó, 1969. január (22. évfolyam, 1-26. szám)

1969-01-27 / 22. szám, hétfő

NEM MEGY A SLOVAN N AK A GOTTWALDOV ELLEN Négy mérkőzésen az esélyesek győztek A jégkorong liga 31. iordulój&ban négy mérkőzésen a papíriorma alapján alakult az eredmény, a pozsonyi találkozún viszont a Slovan nagy meglepetésre ismét vereséget szenvedett a Gottwaldovtől. Ügy­látszik, hogy vftgleg belenyugodott abba, hogy az idei bajnokságbau a harmadik helyen végez. Mert ngyan melyik csapat ellen akarnak pontokat szerezni saját otthonukban, ha nem a gyengébb játékerű', képviselők ellen. A hátralévő öt fordulóban ugyan még sok minden történhet, tény azonban: a Brno olyan formába lendült, hogy minden bizonnyal megtartja jelenlegi második helyét. 27. SLOVAN—GOTTWALDOV 4:7 (2:1, 2:4, 0:2) Gólok: Ujváry, Lano, Mrukvia, Grandtner, illetve Heim (3), Ba­vor (2), janáček és Poláíek. Alig 3600 néző volt kíváncsi a mérkőzésre. A téglamezei téli sta­dion állandó vendégel mintha elő­re érezték volna, hogy csapatuk ezúttal gyenge teljesítményt nyújt és vereséget szenved, így inkább' távol maradtak a mérkőzéstől. A Slovan vereségét elsősorban erőt­len játékának köszönheti. A mér­kőzés elején még lendületes táma­dásokat vezettek a Gottwaldov ka­puja ellen, enyhe fölényt harcol­tak ki, helyzeteiket azonban nem tudták kellőképpen kihasználni. A legjobb teljesítményt Grandtner és Nedomanský nyújtotta, ők ket­ten azonban nem tudták a mérkő­zés sorsát eldönteni. Gottwaldov nagyon harciasan játszott, kitűnő volt a csapat küz­dőszelleme, a játékosok minden erejükkel és tudásukkal arra tö­rekedtek, hogy tisztes eredményt érjenek el. Ez sikerült is, hiszen végeredményben biztosan és telje­sen megérdemelten győzték le a saját pályáján játszó Slovant. BRNO—SPARTA 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) Gólok: Winkler, Kepák, Cerný, Illetve Havel. A brnói együttes egy hét alatt négy mérkőzést játszott, s mivel minden alkalommal megszerezte a győzelmet, nyolc értékes pontot gyűjtve, biztosan tartja második helyét. A Sparta ellen a ZKL álta­lában nehezen érvényesül s ez jel­lemezte a legutóbbi mérkőzést is. Végig kiegyensúlyozott volt a já­ték és a mérkőzés sorsa az utol­só másodpercekben dőlt el, amikor Černý az űres kapuba továbbítot­ta a korongot. A Sparta edzője, Bukafi 20 mp-cel a mérkőzés vége előtt kapusukat mezőnyjátékossal" cserélte fel s így akarta kiharcol­ni a döntetlent. Ez azonban —i mint az eredményből ls kitűnik — nem sikerült. A szovjet jégkorongozók gólzáporos győzelme A Szovjetunió jégkorong-váloga­tottja pénteken este Ottawában negyedik mérkőzését ls megnyer­te Kanada legjobbjai ellen. A ko­rában elért 4:2, 7:0, és 8:3-as győ­zelmek után ezúttal a zsúfolásig megtelt ottawai téli stadionban 10 000 néző előtt 10:2, (4:0, 6:1, 0:1), arányú fölényes győzelmet aratott a szovjet együttes. Az est hőse Anatolij Firszov, szovjet csatár volt, aki a játék­idő első 30 perce alatt hatszor vette be a kanadai kaput. Az utolsó harmadban Firszov már nem ját­szott, de támadósora, melynek tengelyében Anatolij Motovilov szerepelt, további három gólt ütött. A gólok története: 2. perc Fir­szov (Vikulov és Lucsenkov köz­reműködésével) 7. perc: Firszov (Malcevj 12. perc Firszov, 17. perc Firszov (Malcevj, 25. perc Firszov (Vikulov és Malcevj, 26. perc Firszov (Vikulov és Mal­cev), 28. perc Jakusev (Sztarsi­nov), 33. perc Motovilov (Malcev és Vikulov), 35. perc: Masakov (Romisevszkij és Palagyev), 39. perc: Malcev (Vikulov és Motovi­lov), 39. perc: O. Caffery büntető­lövésből, 48. perc: Bayes (Caffery és Bownass). A játékvezetők 6 kanadai és 10 szovjet Játékost ál­lítottak kl. Raška második lett Wirkola mögött A svájci Unterwasserben rende­zett nemzetközi síugróversenyen rajthoz állt az európai ugrök él­mezőnye. A csehszlovák verseny­zők közül Raška, Hubai, Divila, Doubek, és Novák Indult. Közülük Raška nyújtotta a legjobb teljesít­ményt, aki a norvég Wirkola mö­gött a második helyen végzett. Eredmények: 1. Wirkola (Nor­végia) 229,1 p (66 m, 67 m), 2. Raška (Csehszlovákia) 226,1 p (66,5 m, 66,5 m), 3. Fuzsiszava (Japán) 223,3 p (65 m, 65 m)... 10. Hubač 209,4 p (64 m, 64,5 m), 15. Divila 199,2 p (61 m, 60,5 m), 17. Doubek 198,7 p (61,5 m, 62,5 m), 23. Novák 190,3 p (60 m, 60 m). JIHLAVA—KASSA 5:1 (1:0, 2:1, 2:0) Gólok: Hrbatý 3, Vorllček, Su­chý, illetve Kolláth. A hazalak meglepetésre szoká­suktól eltérően ezúttal nem kezd­ték nagy lendülettel a játékot. Ar­ra törekedtek, hogy ellenfelük hi­báit kihasználva teremtsenek góľ­heiyzeteket, ami végeredményben sikerült ls, mert a kassalak ugyan nyílt Játékot produkáltak, ellenfe­lüknél több" gólhelyzetet teremtet­tek, de pontatlanul lőttek kapu­ra s így még a legjobb" helyzeteik ls kihasználatlanok maradtak. A kassai csapatban Holeček kapus nyújtotta a legjobb teljesítményt, de a védelem gyenge napot fogott ki, s a hazaiak ennek köszönhetik győzelmüket. C. BUDÉJOVICE—PARDUBICE 2:7 (0:0, 0:4, 2:3) Góíok: Pražák, Klabouch, llíetve Novak 2, Boŕek, Panchártek, Šťast­ný, Martinec és Müller. A mintegy 4500 néző alacsony színvonalú játéknak volt szemta­núja. Az első harmad után a ven­dégek találtak elStiti magukra, mindinkább játékba lendültek, s a csupán védekezésre törekvő hazai' csapat ellen egymás után érték el a gólokat. A hazaiak játékán lát­szott, hogy még nem tértek tel­jesen magukhoz a Gottwaldovfian elszenvedett vereségük óta s főleg ennek tulajdonítható, hogy végig idegesen játszottak és súlyos ve reséget szenvedtek. LITVÍNOV—KLADNO 2:4 (1:2, 1:0, 0:2) Gólok: Nedvei, Hlinka, illetve Sašek, Karas, HlaváCek és Nedved. A Utvínóviak úgy látszik csak Idegenben tudnak pontot szerezni, saját pályájukon Általában veresé­get szenvednek. Ezen a találko­zón is kiegyensúlyozott játék után maradtak al'uí a Kladnóval szem­ben. A bajnokság állása: 1. jlhlava 31 25 0 6 168:69 50 2. Brno 31 22 2 7 154:101 46 3. Slovan 31 19 5 7 129:97 43 4. Kladno 31 14 5 12 98:100 33 5. Sparta 31 12 5 14 127:113 29 6. Pardubice 31 13 3 15 128:123 29 7. Kassa 31 12 4 15 94:124 28 8. Litvínov 31 8 5 18 91:140 21 9. Gottw. 31 10 0 21 88:154 20 10. C. Budéj. 31 4 3 24 93:149 11 Sífutósikerek az NSZK-ban A nyugat-németországi Reit In Winkelben rendezett nemzetközi slfutőversenyen a háromszor 10 km-es váltóban a csehszlovák sta­féta (Lupták, Pefina, Stefi) a második helyen végzett Svédor­szág mögött. A 15 km-es sífutásban a svájci Giger szerezte meg a győzelmet, míg a második helyet Karel Stefi harcolta kl. Ebben a számban Fajs­tavr a 4., Pefina a 6—7., Lupták a 14. helyen végzett. Az összetett versenyben az NSZK-beli Pöhland bizonyúlt a legjobbnak a norvég Svendssen előtt. A csehszlovák színeket képviselő versenyzők közül Rygl a 3., Kučera a 4., lett. f i Madonna dl Campiglioban az órlásmüleslklásban a nyugatnémet Prínclng szerezte meg a győzel­met, honfitársa Heckelmlller és a svéd Grahn előtt. A Zhro'wka Brno a kosárlabda Világ Kupa döntőjében A Georgia állambeli Macounban folyó kosárlabda világkupa küz­delmekben a Zbrojovka Brno be­verekedte magát a döntőbe, ahol a kupa védője a Goodyear Akron lesz az ellenfele. A Zbrojovka a szombati elődön­tőben 84:77 (31:37) arányú győ­zelmet aratott a Real Madrid fe­lett. A brnói játékosok ezzel vlsz­szavágtak a spanyol csapatnak, a kosárlabda BEK döntőjében el­szenvedett vereségért. A mérkőzés drámai küzdelmet hozott. A spa­nyolok lendületesen kezdtek, és 10 pontos vezetésre tettek szert. A Zbrojovka fokozatosan feljött, és nyolc Ízben egyenlített. A haj­rában a brnói játékosok remekel­tek és 7 pontos győzelmet arat­tak. A másik ágon a Goodyear Ac­ron 68:57 (32:26) arányban bizo­nyult jobbnak a dél-amerikai baj­nok a Sirios Sau Pauiónál. A Slovan Bratislava jégkorong együttese ezúttal is vereséget szen­vedett saját otthonában a Gottwaldov csapatától. A mérkőzést in­kább a küzdelem a szép játék jellemezte. Erről tanúskodik felvé­telünk ls. (Alexy felv.) Fornaess az élen Inzellben a gyorskorcsolyázó nak lebonyolítása után Dag Forn összetett versenyben a 190 cmjna akit a svéd ^világrekorder Johny mon. Az Európa-bajnokságon 34 gyorskorcsolyázó indult, köztük a csehszlovák Bedfich Smetana is. Az első napon mindkét számban 33. lett és az összetettben a 32. helyen áll. A vágtaszámot a várakozásnak" megfelelően Erhard Keller, olim­piai bajnok 24 éves müncheni diák nyerte. 5000 m-en a svéd Claesson végzett az' élen. A bajnoki cím védője a norvég Fred Anton Maier két szám után csak a kilencedik. 500 m: 1. Keller (NSZK) 40,3 mp, 2. Fornaess (norvég) 40,4 p, 3—4. Braunecker (osztrák) és Thomassen (norvég) 40,9 mp, ... 33. Smetana 44,9 mp. 5000 m: 1. Claesson (svéd) 7:31,2 p, 2. Maier (norvég) 7:31,4 Eurúpa-bajnokság első két számá­aess 20 éves norvég diák vezet az gas, svéd Göran Claesson előtt, Nilsson utódjaként tartanak szá­p, 3. Fornaess (norvég 7:3Í,1 p, ... 33. Smetana. 9:24,9 p. Összetett verseny: 1. Fornaess (norvég] 85,610: pont, 2. Claesson (svéd) 86,30 p, 3. Schenk (hol­land) 86,920 p, 4. Zimmermann (NSZK-beli) 87,320 p, 5. Nottet (holland) 87,780 p, 6. Csekulajev (szovjet) 87,800 p. Fedettpályás világcsúcsok New York. Ron Clarké, harminc­egy éves ausztrál hosszútávfutó pénteken este a kaliforniai Oak­landban új fedettpályás világcsú­csot állított fel a hárommérföldes síkfutásban. Eredménye 13:12,8 perc volt. Az eddigi rekordot Tracy Smith tartotta 13:15,2-vel. Meglepetést jelent, hogy a magas­ugrásban a mexikói olimpiai baj­nok Dick Fosbury már a 198 cm-es magasságon elvérzett. Ezt a számot Stewe Kelly nyerte 209 cm-el. Houston. Remekeltek a vágtázók a 100 yardos síkfutásban. Lennox Miller és Jlm Green egyaránt 9,4 mp-es eredménnyel szakította át a célszalagot. A nemhivatalos vi­lágcsúcs 9,5 mp volt, amelyet Da­ve Sime állított fel. További fe­dettpályás világcsúcs született a 110 yardos gáfutásban. Az olim­piai bajnok Willie Davenport 13,5 mp el győzött. A rúdugrást Railsback nyerte 518 cm-el. A 2.-4. helyen Smith Seagren és a finn Allarot végzett egyaránt 487 cm-el. Philadelphia. Az egymérföldes síkfutásban az ezer méteres vi­lágcsúcstartó Jürgen May (NSZK) 4:04,0 perccel csak második lett az amerikai Bayr mögött, aki 4:03,6 percet futott. További ered­mények: 880 yard: 1. Adams (NSZK) 1:54,4 p, 2. Schuder - 1:54,6 p, magasugrás: 1. Yourdan 216 cm, 2. Spielvogel (NSZK) 208 cm, rúdugrás: Schiprowski (NSZK-beli) 505 cm, 2. Penknel 505 cm. 2. mérföld: G. Young 8:44,6 p, 1000 yard: Murphy 2:10,6 p, 600 yard: Larry James 1:13,7 p, 50 yard gát nők: Rallins 7,0 p. GYŐZELEMMEL KEZDETT A SPARTA Kikapott a TRNAVA Osztrák siker a kétüléses bobok Európa-bajnokságán Az olaszországi Cervinlában a kétüléses bobok Eurőpabajnoksá­gán osztrák siker született. Az aranyérmet a Thaler—Durnthaler osztrák kettős szerezte meg. Az első két futam után még a má­sodik helyen álltak a román bob mögött. Az utolsó két futamot azonban az osztrákok nyerték, és ezzel megelőzték nagy vetélytár­saikat. A csehszlovák bob 18 In­duló között a 15. helyen végzett. Kétüléses bobok: 1. Ausztria, 2. Románia, 3. Olaszország, 4. Spa­nyolország, 5. Olaszország 2, 6. Nagy-Britannia. Győzelemmel kezdett a prágai Sparta, a montevideől labdarúgó­tornán. Az uruguayi National el­len l:l-es félidő után 2:1 arányú győzelmet aratott. Az első gól a mérkőzés 12. per­cében esett, szerzője Pristo volt. Két perccel később Kvašňák tizen­egyesből egyenlített. A győztes gólt a második félidő 33. pecében Mašek rúgta, Manga kapus háló­jába. Az AP hírügynökség jelentése szerint a National többet támadott, de csatárai lasssan mozogtak, míg a Sparta biztonsági játékra töre­kedett és veszélyes ellentámadáso­kat vezetett. A torna második mérkőzésén az argentin Independlente l:l-es fél­idő után 4:1 arányú győzelmet aratott a moszkvai Torpédo felett. • ¥ Nem kísérte szerencse a Spartak Trnava szereplését a Buenos Ai­res-i labdarúgó-tornán. A cseh­szlovák bajnokcsapat csatárai ha­A Lokomotíva és a Slovan kettős győzelme (k) A női kosárlabda-liga elmúlt heti fordulójában néhány meg­lepetés született. Az Univerzita Brno a helyi rangadón váratlanul legyőzte a KPS együttesét, Pozsonyban viszont a Slovan szerzett kellemes meglepetést szurkoló táborának azzal, hogy mind az ÜstI, mindpedig a VS Praha felett kiharcolta a győzelmet. A brnói Univerzita a KPS elle­ni győzelmével bebizonyította, hogy az előző fordulóban aratott győzelmét a Lokomotíva Bratisla­va ellen nem a véletlennek kö­szönhette. Ezúttal is kitűnő játé­kot produkált, mér az első félidő­ben 10 pontos vezetésre tett szert, s végül előnyét még növelve biz­tosan fektette kétvállra ellenfe­lét. A két pozsonyi csapat ezúttal Petr és Plachý második lett az Egyesült Államokban Az Amerikában portyázó három csehszlovák atléta josef Plachý, Josef Odložil és Stanislav Petr szombaton Indult az amerikai fe­dettpályás versenyeken. Petr és Plachý Seatleben új csehszlovák csúccsal a második helyen vég­zett. Odložil a Missaurl állambeli Kanzas Cityben az egymérföldes síkfutásban állt rajthoz. Helyezé­séről lapzártáig nem kaptunk je­lentést. Seatleben a kétmérföldes síkfu­tásban óriási küzdelmet vívott az ausztrál O'Brien és Petr. A ver­seny sorsa csak az utolsó kör­ben dőlt el. O'Brien 8:40,3 perces eredménnyel győzött, Petr előtt, aki 8:44,2 futott. A győztes Ideje az idei legjobb eredmény. Az 1000 yardos síkfutásban a győztes ame­rikai lohn Lilly ideje 2:09,9 perc volt. Plachý 2:10,4-el végzett a második helyen. Az Albuquerquel fedettpályás atlétikai versenyen a 880 yardos síkfutásban az ausztrál Doubel új világcsúccsal, 1:47,9 perces ered­ménnyel szerezte meg az elsősé­get. saját otthonában tett ki magáért. A Lokomotfvától mindenki elvár­ta, hogy ellenfelei felett kihar­colja a győzelmet. Az első nap az Ostí ellen, Dekanová, Tyrolová és Zvolenská eredményességének kö­szönve biztosan nyerte a mérkő­zést. Tegnap a VS Praha ellen gyenge percei ls voltak a csapat­nak. Már 14 pontos előnyre tett szert, de a második félidő elején a csapat erősen visszaesett, a já­tékosok bosszantó hibákat vétet­tek, s különösen a palánkról visz­szapattanó labdákért folyó harc­ban maradtak rendre alul. A VS két pontra megközelítette a po­zsonyi csapatot s már-már úgy tűnt, hogy meglepetés születik, A Lokomotíva azonban rövidesen magára talált, legmagasabb játé­kosa Zvolenská is jócskán felja­vult, és végül 14 pontkülönbségű győzelmet aratott. Kellemes meglepetésnek számít, a Slovan kettős győzelme. Ez a fiatal játékosokból álló együttes fo'rdulóről fordulóra javul, amit az Ostí és a VS Praha elleni si­kere is ékesen bizonyít. Biztosan győzött a Sparta a Kyjov, az Or­bis pedig a Gottwaldov ellen. A forduló eredményei Univerzi­ta Brno— KPS Brno 88:52, Sparta —Kyjov 66:49, Orbis—Gottwaldov 78:46, Lokomotíva Bratislava— Ostí n/L 60:47, Slovan—VS Praha 70:69, Lokomotíva—VS Praha 65:51, Slovan—Ostí 51:41. A férfi röplabda liga küzdelmei ls folytatódtak. A legutóbbi for­duló eredményei: Slávia Bratisla­va—Olomouc 3:1, Zbrojovka Brno —Olomouc 3:0, Jihlava—VŠ Praha 3:1, Zbrojovka Brno—VZKG 3:2, Jihlava—Potrubí Praha 3:1, C. Bu­déjovice—VŠ Praha 3:1. dilábon álltak a lövésekkel és alul maradtak a Rlver Plateval szem­Ben. A Rlver Plate vezető gólját a 11. percben Daniel Onega lőtte. A Spartak még az első félidőben egyenlíthetett volna, de Kabát ét Adamec a kapufát találta el. Szü­net után fergetegesen rohamozott a nagyszombati együttes, és a 78. percben Kuna egyenlített. A tor­na szabályai alapján döntetlen esetén tizenegyeseket lőttek (min­den csapat ötöt). A Rlver az első három tizenegyest góllá értékesí­tette, míg a Spartak a nézők nagy meglepetésére mindhármat kihagy­ta. A másik mérkőzésen az argentin Bajnok Velez Sarsfield mérkőzött a magyar liga-válogatottal. A 90 perces küzdelem 1:1 arányú dön­tetlennel ért véget és itt ls a ti­zenegyesek döntöttek. Ezeknek köszönheti a Velez, hogy 5:4 ará­nyú győzelmet aratott Magyarország— Sao Paulo 2:2 (1:0) A magyar labdarúgó válogatott délamerikai portyájának első mér­kőzésén Sao Paulóban a helyi együttes ellen 2:2 arányú dön­tetlent ért el. A mérkőzésre zuho­gó esőben került sor és a mély talaj nem kedvezett a technikás magyar játékosoknak. A Csehszlo­vák Sajtóiroda jelentése szerint a magyar együttes már a mérkőzés első percében megszerezte a ve­zetést Fazekas révén. A hazalak a 48. percben Baba révén kiegyenlí­tettek. Albert a 66. percben ismét vezetéshez juttatta csapatát és a brazilok a 78. percben öngóllal egyenlítettek. A Santiago de Chilében folyó tornán a Colo—Colo 4:2-re győzött a brazil Corlnthians ellen, s a moszkvai Dinamó 3:l-re verte az argentin San Lorenzot. A tornán a Dinamó és a Colo—Colo vezet 4—4 ponttal, a belgrádi Crvena Zvezda előtt, amelynek 3 pontja van. Kisorsolták a WK negyeddöntőjét Zürichben vasárnap kisorsolták a labdarúgó VVK negyeddöntőjé­nek mérkőzéseit. A találkozókat március 20-ig kell lejátszani. Neívcastle United—Vitoria Setu­bal, Glasgow Rangers — Az At­letico Bilbao—Eintracht Frankfurt győztese, Hamburger SW — az OFK Belgrád—Göztepe Izmir győz­tese. Leeds United—Hannover 96 győztese—Legia Varsó—Ojpestl Dózsa győztesé. A sportfogadás hírei A SAZKA 3. hetének nyeremény­elosztása: 1. díj: 62 nyertes, á 1260 korona. II. díj: 595 nyertes, á 135 korona, III. díj: 1709 nyertes, á 55 korona, IV. dl): 4598 nyertes, á 30 korona.