Kiskunhalas Helyi Értesítője, 1934 (34. évfolyam, 1-103. szám)

1934-05-23 / 41. szám

május 23 KISKUNHALAS HELYI ÉRTESÍTŐJE 5. oldal SPORT Rovatvezető: Dr. Bácsalmási Antal. A KAC második csapata vasárnap Mé’ykuton szerepe' az ottani Levente Egylet csapata elften. A vezetőség feJ- hivja a B) csapat tagjait, hogy a héten tartandó edzéseken okvetlenül vegye­nek részt, mert csak azok játszhatnak, akik komoly munkával készülnek в mérkőzésekre. Pünkösdi sportesemények A Kac. hölgycsapata ünnep szombatján Kiskunfélegyházán . a tanitóképző«intézet tornavizsgáján szerepelt nagy sikerrel ) HÍREK Az országos tomászbajnokságokra, valamint a világbajnokságokra készülő hölgy csapat szombaton Kiskunfélegyhá­zára randult át, hogy a tanítóképző inté­zet tornavizsgáján mutassa be a félegy­házi közönségnek a női tornázás szép­ségeit és a csapat tudását. A tornavizsgán megje'ent mintegy 800 főnyi közönség szűnni nem akaró tap­sokkal jutalmazta a hölgyek munkáját, akik ismételten tudásuk legjavát adták s minden gyakorlatukat nagy tetszés fogadta, A világbajnoki szabad gyakori átokkal kezdték hölgyeink bemutatójukat, amit buzogánygyakorlataik követtek. Legna­gyobb sikerük ritmikus gyakorlataiknak volt, amit meg kellett ismételni. Talaj, egyéni és korlát bemutató zárta be a délutánt, ahol Vargáné, Babó Jolán, Fá- czán Hús, Zseni Baba, Kovács Eus és Pressburger Kató remekelt Szép játékkal győztek a Ferencvárosi vasutasok a Kac. ellen. F. V. S. К.—К. A. C. 4:1 (1:1) Barátságos. Biró: Bóka Pünkösd vasárnapján, nagyszámú né­zőközönség jelenlétében mutatkozott be a budapesti amatör elsöosztá’.y egyik legjobb csapata, a FVSK. Haas sport­társadalmának. A csapat játéka teljesen igazolta azokat a híreket, amelyek meg­előzték vendégszereplését. Nagyszerű fi­zikuma játékoisok a vasutasok, akik szép és végig élvezetes küzdelemben megér­demelt győzelmet arattak a KAC eliten. Az első félidőben a KAC támad és a pályát nem ismerő vendégek bizony­talan játéka folytán ezek a támadások a félidő első részében állandósultalak. Va- nyiska messze a mezőny fölé emelkedve küldi támadásra a KAC csatárokat. Sonikó fölélövése, Hoffmann lesálösa kelt izgalmat a közönség soraiban. A 11. percben Csincsák az ötösről Kmeth elé játszik, aki a felsőlécről kipattand labdát másodszor is a. gólba vágja. A vendégek rákapcsolnak és szépen fel­épített támadás nyomán Hőrits védhe- íet’en fiabdája csak a hálóban akad meg. A KAC ismét félnyomul. Kmeth az ötösön bélül harcol a labdával, de bukik és oda a biztos gólhelyzet. Sonkó be­adását Csincsák mellé fejeli. A 43. perc­ben Csiszér hatalmas bombáját Kulcsár csak bravúrra', tudja kiütni kornerre. Va- nyiska és ismét Vanyiska küzd még pedig eredményesen a FVSK belső hár­masával. A II. félidőben Hoffmann helyett Andreánszky játszik a szélen. Hoffman- nak a gyomra nem volt rendben, azért is játszott gyengébben, mint szokott. A KAC kornere után a vendégcsapat szép és veszélyes támadásokkal tör Kulcsár kapujára és csak a jó formát kifutó Kristóf hősies harca akadályozza meg a levegőben lógó gólt. A 13. percben vezetéshez jut a FVSK. Szögezzük le, hogy les gól volt. Szendrődy a 11-esről fejel s az ötösön Ifiében álló Szoják II. a kifutó Kulcsár me lett ugyancsak fejjel a hálóba helyez. Gól után nyo­masztó a vendégcsapat fölénye. A kő- j zömség tapssal jutalmazza a szébbnél- szebb támadásokat. Később ismét fel­lángol a KAC és Kmeth kétszer is ka­pura lő, de a válogatott Ferenci köny- nyen véd. Andreánszky hosszas szünet után is biztatóan mozog. Beadásait azon­ban a belsők sorra elhibázzák. A 33. percben Jánosi szenzációs lövéséből szerzi meg a Vasutas harmadik gólját. Egy perc múlva Szendrődy hatalmas bombája köt ki a hálóban. Még Andre­ánszky lövése biztató, de vaamivel a kapu fölött süvit el és azután a biró sípja a mérkőzés végét jelzi. A vendégcsapat a mutatott játék alap­ján megérdemelten győzött. Védelme ha­tározott, halfsora egységes, csatársora pedig nagyszerűen felépített támadásait jól irányított lövésekkel fejezte be. A védelemben HoHósi, a fedezetsorban Honti és Szendrődy, mig a csatársorban Szoják II., Csiszér és Jánosi játszottak igen jól A KAC és a mezőny legjobb embere Vanyiska volt. Kívüle Kristóf, Hollió, Kulcsár és Andreánszky játszottak elfo­gadhatóan. A biró tárgyilagosan vezette a játékot. Szép számmal vonult fel a közönség a НАС—KAC klubközi birkózóversenyére. A vendégbirkózók nagyobb tudással, fi­zikummal és rutinnal rendelkező együt­tese biztosan győzött az edzésnélküli KAC-csapat ellen. Légisulyban Sárközi és a teljesen újonc Paréj nagyszerű küz- de’em után tussal győztek a HAC-istla, ellen. Pehelysúlyban Széli országos baj­nok csak elkeseredett küzdelem után tudott pontozásos győzelmet szerezni Kocsissal szemben. Viktor Vargát &- pontozta, de már Sbós ellen nem bol­dogult. A válogatott. Kamarás volt a vendégek legjobb embere. Előbb Krauszt. majd Nagy Bélát győzte íe tussal. Pethő ellen a tiz kilóval könnyebb Fekete mérkőzött, de a tudás és sulykülön- bözet ellen kevés volt Fekete ereje és kikap tussal. Bírói tévedéssel szenvedett csak ve­reséget Záborszky Molnárral szemben. Hozzáértők becslése szerint legalább két ponttal volt jobb, mint ellenféllé. Koh vács Mihály tussal győzött a nagy erejű és technikás Farkas ólén. А НАС ugyan­csak 5:2-re győzött a KAC b) ellen. • A KAC labdarugó csapata vasárnap valószínűleg ismét budapesti csapat el­len játszik barátságos mérkőzést E.len- fele az Egyesült Gép és Fém áru gyár Sport Köre csapata lesz. A Sport Kör a cég ligában szerepel jól és hir szerint i több profi játékos is játszik a csapat­ban. A KAC teljesen komplett csapata is csak a legjobb forma kijátszása ese­tén .győzhet .ellenfele eben. — ELŐFIZETÉSEK SZIVES MEG- [MITASARA KÉRJÜK T. OLVASÓIN­KAT. — Egyik előző számunkban meg­írtuk, hogy kegyeletes, megható gyászünnepséggel helyezték el a ha­lasi barátosi Biibó családi sírboltba a három évvel ezelőtt Budapesten el­hunyt Bibó Coméliát. Közleményük­be sajnálatos hiba, csúszott bele és kimaradt, hogy a gyászünnepélyen résztvett az elhunyt testvére Szász Károlyné sz. Bibó Ida is. — Fií'éribs csomfgfiorgolom a haiasi postán. A postahivatal értesíti a közön­séget, hogy miként a múlt években, utgy az idén is junius 1-től kezdve no­vember 15-ig bezárólag 50 Százalékos dijmérséklés mellett szállítja a posta, azokat a csomagokat, amelyek kizá­rólag friss gyümölcsöt tartalmaznak. Az akár részben, akár egészben más tar­talmú csomagokra a díjkedvezmény nem terjed ki. Nem terjed ki továbbá a ked­vezmény az egyéb gyümölcsökre, igy pl. az aszalt vagy déli gyümölcsökre, dióra, mogyoróra, va’amint zöldségfé­lékre és a gyümölcs fogalma alá nem tartozó mezőgazdasági terményekre sem (pl. gesztenye, paradicsom, stb.) Ameny- nyiben a felvétenél a tartatom szem­pontjából a tartatom gyanús, a posta kívánhatja a csomag felbontását. Vona­kodás esetén a posta a csomagot csak rendes díjszabás mellett veszi fel. Ha pedig útközben, vagy a rendeltetési he­lyen alapítják meg a .hands tartálom- nyilvánitást, a csomagot a posta az el­vont dij kétszeresével, mint portóval terheli meg. Úgy a csomagon, mint a szállítólevélen a tartalmat képező gyü­mölcs nemét (szilva, barack, stb.) fel кей tüntetni, mert e nélkül a díjked­vezményre való jogosultság meg nem állapítható. Ezt a kedvezményt a posta a jövőben május 15-től november 15-ig állandósítja. — Sa.ivrdkcrti hírek. Az elmúlt szom­baton So'tvadkerten leégett a Hirseh- féto Petőfi uccai ház. Ez alkalommal a kivonuló soltvadkerti tűzoltóság két tagja, Baumann Péter és Bagyenszki Já­nos tűzoltók az égő házból két öreg embert mentették ki, akiket a bentégés és megfulladás veszélye fenyegetett, minthogy az égő ajtón át kijönni nem tudtak. Az egyik bátor tűzoltó könnyebb égési sebeket is szenvedett a mentési munkálatnál — Nagyobb arányú beru­házásokat eszközöl Soltvadkert község. Elhatározta, hogy pályázatot hirdet a községi közvágóhíd felépítésére. — Meg­szavazott a képviselőtestület a község részére egy uttest’ocsoló kocsi beszer­zését is, amelyet már a közel­jövőben megszerzik s ezzel részben por- taEianitják a község egészségtelen levegő­jét. A harmadik határozat — szintén régi hiányt pótol — a községi nagy­terem megnagyobbitását. Ennek átala­kítását már a jövő hó elején megkez­dik. — A k-tebtoi hetipiacok ügye. A keie- biai hetipiacok kibővítése ügyében a kereskedő emügyi minisztérium most en­gedélyokiratot adott ki, méllyé, meg­engedte, hogy Kel ebi a község a szombati heti kirakodóvásárait ezentúl állat fel­hajtással kapcsolatban tartsa meg. — Hirtk iá ref. reálgimnáziumból. Kö­ze edik az iskolai év vége, A múlt hé­ten 14-én volt a VIII. osztály vizsgája; az osztálynak mind a húsz tanulója ke­resztülment. 16, 17 és 18-án voltak az írásbeli érettségi vzisgáiatok, az érett­ségi vizsgálat szóbeli részére junius 21, 22 és 23-án kerül sor. Az érettségi vizsgálat elnöke Pa.tonay Dezső nagy­kőrösi ref. lelkész lesz, a közoktatás- ügyi kormányt Buday Géza makói áll reá!gimnáziumi igazgató képviseli. — Házasság. Funk Árpád és Gyelmis Tériké szombaton dél­után kötöttek házasságot. — Д kongregációk tn-ravató ünnepé­lye. Pünkösd hétfőn délután tartották a haiasi kongregációk szokásos évi tag­avatási ünnepélyüket a kath. iskolában. A tagavatást és az ünnepi beszédet dr. Pongrácz Elemér, a Diákkongregá­ció p rézere tartotta, A tagavatás a litá­nia után volt a nagytemplomban, mely. után a résztvevők a kath.. iskolába vo­nultak. Itt volt a két kongregáció disz- gyü'ére, melyen a leányok énekszám­má! % a fiuk kongregációja szavalatokkal, egy rövid jéenettel és énekszámmal sze­repétek. — Lápfrjníben mzgbatsgedtót egy esí­ké гЫ asszony. JeLlBsich Józsefné csi- kériai -asszonyon, akit betegen szállítot­tak Bácsalmásra, dr. Pápa Arnold és dr. Szommer József bácsalmási orvo­sok tüzetes vizsgálat után megállapí­tották, hogy az asszony lép fenében be­tegedett meg. Ugyanezt konstatálták az OTI bajai központi rendelőjében is, mire a beteget felvették a kórházba. A ható­ság most az után nyomoz, hogy az asz- szooy ho! és miként kapta meg a íép- fene fertőzést. — R Székesfővárosi M. Kir. Pénz­ügyigazgatóság felkéri az igen tisztelt közönséget arra, hogy a címükre kül­dött állami sorsjegyeket, ha megtartják, úgy a mellékeit postabefizetési lap fel- használásával annak árát mielőbb fizes­sék be. Akik a részükre küldött sorsje­gyet nem kívánják megtartani, szíves­kedjenek azt a küldött yisszűboriték felhasználásával visszaküldeni ahoz, aki­itől kapták. Az állami sorsjáték jóté­konycélt szolgál s akik a Sorsjegyet nem küldik vissza, a jótékonycélt káro­sítják meg. A sorsjegyek visszaküldése díjtalan. Maszlag, beléndek, nadragulya» ^ levelet. anyarozsot, kőrisbogarat és minden más gyógynövényt legmagasabban vásárol Dr. Miklós Gyógynövénynagykereskedés r. t. Budapest, V., Vilmos császár ut 6. Telefon : 805=77. Sürgőn veim : Drimag Ózom krém szeplő, májfolt pattanás ellen. Ideális arcápoló. Szépít fiatalít. Napbarnított arcbőrt kifehérít. Csakis RáCZ János gyógy­szertárában kapható. Kossuth u. 1 sz. (Takaréképület) A Herminamezői A. C. 5;2 arányban győzte le a Kac. a. csapatát