Fradi-híradó (1974)

1974. december

CARDIFFBAN Kicsiny reptér. A múlt században épült kedélyes magyar vidéki vasút­állomások, „indóházak” hangulatát idézi. Egy joviális tisztviselő barna útlevelemet forgatja. — Honnan jött? — Magyarországról! — felelem egy kicsit értetlenül, sértetten. — Uram, legalább kilencven fajta útlevelet láttam már, de magyart ■■még sosem. Egyáltalán minek jött? — A Cardiff-City—Ferencváros labdarúgó-mérkőzésre. — Futballra? Kit érdekel ma már a futball? — mondja, míg akku­rátusán megnézi egy nagy könyvben, nem vagyok-e nemkívánatos sze­mély, aztán hatalmas pecsétet nyom iratomra és visszaadja útlevelemet. — A rögbi, az az igazi! Azt nézze meg! Atyavilág! Hová kerültem? Hát létezik ilyen a szigetországban, a labdarúgás őshazájában? Modern szálloda a város szívében. A mérkőzés előtti nap délelőttjén az újságírók egymásnak adják a kilin­cset. Csak úgy záporoznak a kérdé­sek: Elég lesz-e a két gól előny? Vé­dekező felállásban játszik-e majd a csapat? Mik voltak az együttes leg­utóbbi eredményei? Ki hány gólt lőtt az elmúlt találkozókon? Miért nem szerepelt senki a Fradiból a ma­gyar válogatottban Bécsben? Ho­gyan lehet egyszerre négy játékost nélkülözni eltiltás, hármat pedig sé­rülés miatt?... Dalnoki edző állja a rohamot. Egy kérdés azonban őt is „kiüti": Játszott-e már villanyfénynél a Fe­rencváros, nem lesz-e szokatlan az esti mérkőzés? Hát mit gondolnak ezek a derék walesiek, honnan jöttünk mi? Azért nem volt buta dolog „ki­szivárogtatni”, hogy Szabó Feri a Vasas és a Rába ETO elleni két mér­kőzésen hat gólt szerzett. Az első perctől kezdve két testőrt kapott. Az első félidőben lehorgonyzott a kőzépcsatár poszton. 0:0 is maradt az eredmény. Szünet után viszont kihúzódott a szélekre, hátrament, és ami a fő, magával vitte két őrző­I ét. Ott középen hatalmas rés kelet- :ezett s ezen a folyosón 11 perc alatt három gólt szerzett a Fradi. Előbb Onhausz átadását Takács, aztán Takács labdáját Szabó, majd Szabó indítását Pusztai lőtte a hálóba. Az, hogy az utolsó percben Máté Jani is itt gyalogolt a kapuig, már csak ráadás volt. A 4:l-es Fradi-győzelemmel vég­ződött mérkőzés alatt és után töb­ben kérdezték izgatottan — szak­emberek, újságírók, nézők — ki ez a kis ötös? Volt, aki megjegyezte: megvan az új Bozsik! A kis ötös Takács László volt, aki ezen a mér­kőzésen bejátszotta az egész pályát. Határozottan szerelt, elegánsan ke­zelte a labdát, kitűnő szemmel in­dította társait és még gólt is lőtt. Nem is akármilyet! A cardiffi roha­mok közepette a lélektanilag fontos elsőt. Nem véletlen, hogy másnap vala­mennyi lap kiemelte teljesítményét. „A középpálya generálisa Takács László volt, állandóan ismételt pró­bálkozásaival a Cardiff minden bá­natának okozója. A brilliáns Takács már a budapesti mérkőzésen a iáték nagy ihletője volt, s teljesítményét itt betetőzte azzal, hogy lőtt egy gólt és csodálatos munkával előkészített egy másikat" — írta többek között a Western Mail. Egy Angliában élő magyar csil­logó szemmel újságolta: — Két szerény kis ajándékot hoz­tam a két legjobb Fradistának, az egyiket Géczinek, a kapitánynak adtam, a másikat Takácsnak. Amit ez a fiú csinált, azért érdemes volt ideutazni. És mit szólt mindehhez az ünne­pelt? — Örülök, hogy ment a csapat­nak, örülök, hogy továbbjutottunk, de hogy én lettem volna a legjobb, azt nem hiszem. Oly keveset tudok még. Dicséretes szerénység! Cardiff a rádióriporter számára örökké emlékezetes marad. Nem a 4:1, nem a város szépsége, hanem egy ritkán előforduló tévedés miatt. Az történt ugyanis, hogy felcseréltem Onhauszt és Rabot. Ezúttal elha­gyott a szerencsém. Jobban hittem a vezetők által a mérkőzés előtt szám szerint leírt összeállításnak, mint a saját szememnek. Hiába kér­tem elnézést a mérkőzés után a két érdekelttől, Onhausz Tibi nagyon bánatos volt. Jól mutatkozott be a nemzetközi porondon, kitűnően ját­szott és én végig a kispadon ülő Rab Tibit dicsértem. Csak akkor vigasztalódott meg, amikor megígértem, hogy legköze­lebb, Liverpoolban csak jót fogok mondani róla. NOVOTNY ZOLTÁN A FERENCVÁROS SPORTBARÁTAI NAK, SZURKOLÓINAK EREDMÉNYEKBEN GAZDAG BOLDOG Új ESZTENDŐT KÍVÁN AZ FTC ELNÖKSÉGE ÉS A FRADI HÍRADÓ SZERKESZTŐSÉGE 5 A FRADIVAL JÁRTUNK...