Ellenzék, 1936. március (57. évfolyam, 50-75. szám)

1936-03-31 / 75. szám

T9 36 mir ci as 3 J, ELLENZÉK 7 A Rtpensia ct nemzeti bajííoltság élén Ripensia— Victoria2S (1:0) Saţnâtatos bírói tévedés csuHiotía el a szezon legszebb mérkőzését Kikapott a MAC, az Universitatea és a CFR. — Döntetlen a Venus — Crisana mérkőzés CLÍCJ. :(A‘z Ellenzik tudósi tójától.) A nem­zeti A-liga tegnapi fordulója is izgalmas küz­delmeket hozott és a mérkőzések eredmé­nyei a bajnoki mezőnyt még jobban össze- tömöritették. A NAC meglepő vereséget szen­vedett a Kinizsitől, a Ripensia viszont le­győzte a Victoriát és igy pillanatnyilag a ■Ripensia tört a bajnokság élére, de a NAC, Glória, AMTE és Venus még csaknem egyen­lő eséllyel pályázik a bajnokságra. ‘Részletes eredmények a következők: CiLUJ. Ripensia—Victoria 2:0 (1:0). 3000 néző, biró iPálffy, Arad. Ripensia: *Pavlovits, Bürger—Hoksári, Gáli—Kotormány—‘Laka­tos, B i nd ea —:B ek e—Ch i r oi u —Sch/w a r tz— Dobai. Victoria: Muntean, Doci—Felecan Mun­tean—Pop UJ.—Farcasan, Lazar—Feraru—1 Cociuban—Felecan II.—Căpusan. Annak ellenére, hogy a mérkőzést Pálffv biró egy téves Ítélkezése botrányba fullasz­totta, az a tavaszi szezon legszebb küzdelme volt. A Ripensia ismét nagy formában lévő csapata pompás játékkal lepte meg a közön­séget, mely különösen a második félidőben valósággal frappirozta a közönséget. Az első félidőben is a Ripensia támadott többet, de a Victoria is számos veszélyes helyzetet te­remtett ellenfele kapuja előtt, melyet sok­szor csak a szerencse és a próbaképen be­állított ifjúsági Cociuban középcsatár tehe­tetlensége mentett meg a góloktól. A 6-ik percben Capusan lövése alig kerüli el a ka­put. a S-ik és 10-ik percekben Dobai bom­bája megy a kapu mellé. A 15-ik percben Farcasan beletalpal Bindeába, aki percekig harcképtelen, a 26-ik percben Dobai vezet támadást, átadását Schwartz átvágja a sza­badon álló Bindeához, aki könnyen lefut és öt lépésről élesen sarokba helyezi az első gólt. A 27-ik és 28-ik percekben Capusan lő kapu fölé jó helyzetből. A második félidőben Cociuban helyet cse­rél Laznrral, de igy sem megy a játék. A (Ripensia fölényes technikájával uralja a me­zőnyt, a Victoria csak huszáros lerohanásai- val időnként tud veszélyes lenni. A 6-ik percben Dobai pompásan szökteti Chiroiut, akinek bombáját Muntean kapus bravúrosan védi. A 36-ik percben a Victoria kornert ér el, a labda percekig táncol a Ripensia kapuja előtt, melyet a szerencse ment a góltól. A 39-ik percben Binden fut le, a labdát az erő­sen lesáliásban lévő Dohainak adja át, aki a leálló Victoria védelem mellett gólt lő, amit a bíró nagy meglepetésre megítél a Vic­toria minden tiltakozása ellenére, A közön­ség is hevesen tiltakozott az Ítélet ellen, de Pálffv érthetetlenül hajthatatlan maradt, amiért a rendőrség csak nagy erőfeszítéssel tudta megvédeni a közönség dühétől. A Ripensia elsőrangú, fényes technikai és taktikai tudással felépített játékkal mutatko­zott be. (Győzelme mindenesetre megérde­melt, amin nem változtat az, hogy egy gólt a biró ajándékozott a csapatnak. Kotor- mány, Dobai, 'Bürger, Beke és Schwartz vol­tak a csapat legjobbjai, de a többiek is csak­nem hibátlanul dolgoztak. Egyedül Chiroiu gyengesége volt feltűnő a középcsatár poszt­ján. A Victoria már a startnál elvesztette a mérkőzést azzal, hogy a fiatal és kétségkívül jóképességü, de még gyenge fizikumú és rutin nélküli ifjúsági Cociubant állította kö- zépcsatárnak. Mert a csapat állóképessége o volt és például Nistorral az. eredmény ,-setleg fordított is lehetett volna a Ripensia minden technikai fölénye ellenére. A csapat Dos. CageMatt Grändungsjahr 1874. Die politisch führende Stimme der Deut­schen Volksgemeinschaft in. Rumänien Das beste Nachrichtenblatt und werbi- kräftigste Anzeigenorgan Zuschriften wegen Bezug und Anzeigen­veröffentlichung an die Verwaltung des Siebenbürgisch-Deutschen Tageblaltes~ Sibiu, Königin Maria strasse 25. Bucureşti III., Bulev. Dacia Nr. 15. legjobbjai a két Muntean. Căpusan, Pop és Doci voltak. Pálffv biró a második gólig tökéletes kor­rektséggel és hibátlanul vezette a mérkő­zést, ekkor azonban súlyosan tévedett. Rossz­hiszeműséget nem lehet feltételezni róla, amit bizonyít az, hogy makacsul ragaszko­dott téves Ítéletéhez, ami azonban nagyon elcsúfította az egyébként pompás sportot nyújtó mérkőzést é.s jogosan háborította fel CLUJ. CFR Cluj—CFR Oradea 2:1 (1:0). B-ligamérkőzés, biró Czinczár. Élénk iramú, nívós játék, megérdemelt helyi győzelem. A 28. percben Muresan lőtte az első gólt, a második félidő 9-ik percében Frédi a máso­dikat. A vendégek henc miatt megítélt tizen­egyessel szépítettek az eredményen Dombi révén. CFR Cluj: Fábián, Vartan—Szigeti I., Campian—Oros—Szilágyi, Frédi—Nucusan —Muresan—Roman—Szigeti II. CFR Oradea: Halász. Brindás—Dombi, Gróh—Török—Czell. Mónus—Kuzmik— Gyebrovszky—Crisan—Újvárosi. A helyi vasutascsapat ezzel a győzelmé­vel a B-liga harmadik csoportjában maga mögé szorította a KAC-ot. Álkerületi bajnoki mérkőzések: Haggibbor —'Napoca 2:2 (1:0), biró Constanlinescu, gól­lövők Weintraub és Weisz, illetve Máthé (11-es) és Nagy. KMSC—UEC 3:0 (1:0), biró Catona. Gól­Bucuresti'ből jelentik: A kupabizottság a Román-kupa középdöntőit a következőképp sorsolta ki; NAC—VENUS Bucurestiben, Gloria—DVA Aradon, Vulturii—Minerul Lupéidban, Ripen­sia—Crisana Timisoaran, Franco Romana— Kinizsi Braüabon, Universitatea vagy Electri­ca a Drogos Vodctval Clujon, vagy Timisoa­mmmmnmmnmmmmmmmnmwmmmmmm a hendikeppel is jól és lelkesen küzdő Vic­toria csapatát és az egész közönséget is. Az A-liga többi eredményei a következők: TIMISOARA. Kinizsi—NAC 3:1 (2:0), biró Vuia. ORADEA. Crisana—Venus 2:2 (1:1). ARAD. AMTE—GFR 2:0 (0:0). Kitűnő biró dr. Ciurel. BUCUREŞTI. Juventus—Universitatea 5:0 (2:0). Biró M. Neagu. Az Universitatea csak harminc percig volt egyenrangú ellenfél, az­után visszaesett és Sepsi kapus gyenge vé­dése is hozzájárult a súlyos vereséghez. AZ A-LIGA JELENLEGI ÁLLÁSA' A KŐVETKEZŐ: 1. Ripensia 15 8 4 3 42 26 20 2. NAC 15 8 3 4 29 21 19 3. Gloria 14 8 2 4 35 27 18 4. AMTE 14 7 4 3 23 17 18 5. Venus 14 6 4 4 33 ‘22 16 6. Kinizsi 15 7 1 7 32 40 15 7. CFR 15 7 — 8 34 31 14 8. Juventus 14 5 3 6 27 24 13 9. Crisana 14 4 3 7 27 31 11 10. Victoria 15 4 3 8 28 40 11 11. Unirea Tr. 14 3 4 7 31 40 10 12. Universitatea 15 4 1 10 18 40 9 Összesen: 174 71 32 71 359 359 174 lövök: Káli, Orsola és Gergely. Az UEC egy tizenegyesét Márton UEC kapus kivédte. Az UEC különben a mérkőzést megóvta azon a cimen, hogy a kispálya nincs hitelesítve első- osztálvu bajnoki mérkőzésekre. Unirea—Reuniunea 3:2 (3:0), bíró Hunia­dé Petru. Góllövők: Pálffy, Istvánffy és Bindász, illetve Danciu (11-es) és Pozac. Mindkét csapat 1—1 tizenegyest nem tudott kihasználni. Ifjúsági bajnokiak. Unirea—Haggibbor 6:0 (3:0), Victoria—KAC 2:0 (1:0), CFR—Re­uniunea 11:0 (5:0). Victoria oîdboy—UEC oldboy 4:3 (2:1). A szombaton lejátszott mérkőzést a Victo­ria. csak téves birói ítélettel nyerte meg Baba, Takács és Coborzan (2) góljaival. Az UEC góljait Kinizsi (2) és Kovács lőtték, BATAhMARE. Tricolor—KAC 3:1 (1:0) B- ligamérkőzés, biró Bogdan. A KAC legjobb játékosa: Krausz nélkül állott ki. ran. Juventus—Macabi Bucurestiben, Unirea Tricolor—Phönix Baia-Maren. A mérkőzések időpontjait később jelölik ki. Az Universitatea legközelebbi ellenfele lé­hát — ha a szerdai eluji mérkőzésen legyő­zi az Electricat — a Cernauti-i Dragos Voda lesz, mellyel Clujon játszana le középdöntő- mérkőzését. Nehezem győztek a. magyar nagycsapatok a vasárnapi bajnoki fordulón ■Budapestről jelentik: A magyar nemzeti bajnokság tegnapi fordulójának meglepetése az, hogy a nagycsapatok csak erős küzdelem után tudták megnyerni mérkőzéseiket. Ered­mények & következők: •SALGÖT AR J Á N. Hungária—Salgó ta r ján 3:2 (0:1). Góllövök Kardos (2) és Müller, il­letve Zsengellér. MISKOLC. Attila—Törekvés 3:2 (3:0). Az Attila első győzelmét aratta a nemzeti baj­nokságban, ez azonban nem változtatott utolsó helyezésén. SZEGED. Ferencvárosi-Szeged 2:0 (1:0). A Ferencváros Sárosi nélkül játszott, góljait Vigh (11-es) és Titkos lőtték. A mérkőzést 51.06 méteres diszkoszdobás ! Los-Angelesből jelentik: A kaliforniai ke­rületi stafétabajnokságok kapcsán megren­dezett atlétikai versenyen, a 100 yardos sík­futást Fifek 9.7 mp.-cel, a 120 yardos gát­futást Kirkpatrick 14.6 mp.-cel, a magasug­rásben Johnson 202.3 cm.-rel, a sulydobás- han Reynolds 15.22 m.-rel, a rúdugrásban Sefton és Meadow holtversenyben. 421.5 cm.- rel, a dőszkoszvetésben Carpenter 51.06 m.- rel győzött. PÁ1RLS. A francia M. Huguenin 10 menetes küzdelem után. pontozással legyőzte a kitűnő román ökölvívót: Sandu Joant. ‘BRÜSSZEL. A belga labdarugószövet&ég Langenust, a kitűnő belga futballibirót „tisz­teletbeli biró“ címmel tüntette ki. Langenus az első, aki Belgiumban ezt a címet meg­kapta. A DEBRECENI BOCSKAI palesztinul túrá­jának eLső mérkőzését a Macabi ellen 3:2 (2:0) arányban nyerte meg. PRÁGA. A nemzeti atlétikai versenyen a sulylökést a német Volke 16 m. 16 cm.-rel, a 10.000 m.-es síkfutást az argentínai Zobola 35 p. 05.1 mp.-cel nyerte. súlyosabb l>otrány tarkította, amennyiben a 20. percben, mikor Polgár egyik ellenfelét leter'tette, a közönség a pályára rohant és meg akarta verni Polgárt, akit csak a rend­őrség erélyes beavatkozása mentett meg az ütlegeléstől. BUDAPEST. Soroksár—Budai 11. 2:1 (2:1). Góllövők: Zimonvi (2), illetve Rőkk. PHÖBUS—‘KISPEST 1:0 (0:0). A győztes gólt a második félidő 25. percében Solti lőtte. ÚJPEST—III. KERÜLET 2:0 (1:0). Góllö­vők: Kállai és Vincze. A bajnokságban tovább is a Hungária ve­zet. 41 ponttal, 2. Újpest 33 p., 3. Ferencvá­ros 33 p., 4. Kispest 25 p., 5. Phöbus 25 p. A SVÉD—NÉMET VIVÓMÉRKÖZÉSEN a svédek 41:36 pontaránnyal győztek. A MAGYAR ATLÉTIKAI SZÖVETSÉG 10 km.-es gyaloglóversenyét Jánosi MÁV nyer­te 49 p. 53.2 mp.-es kiváló idővel. AMSZTERDAVI. Hollandia labdarugócsa­pata nagy meglepetésre 8:0 (4:0) arányban győzte le (Belgium csapatát. 40.000 néző. BÉCS. Az osztrák labdarugószövetség úgy döntött, hogy elküldi csapatát a berlini olim­piai labdarugó tornájára. TOLEDO. (Amerika). Eleonor Hohn— Jarret a 220 yardos hátuszásban 2 p. 48.7 mp.-es eredményével nemhivatalos uj női vi­lágrekordot állított fel. BLACKPOOL (Anglia). A hat nemzet me­zei futóversenyét .Anglia nyerte 41 ponttal, 2. Franciaország 66 p., 3. Skócia 112 p. Az egyéni versenyben az angol Eaton győzött 47 p. 38.2 mp.-cel. A táv 14.5 km. volt. UJ PULLOWER DIVATLAPOK a ta­vaszi és nyári szezonra nagy válasz­tékban kaphatók az Ellenzék könyv-osz­tályában, Cluj, Piaţa Unirii. A helyi vasuiascsapatíegyőzíe az Oradea-i CFR-t Kisorsolták a Román-Kapu középdöntőit Ha az Umversita ea szerdán legyőzi az Electrical, legközelebbi ellenfele a Dragos Voda lesz HIVATALOS RÉSZ Az Északi tornászliga közleményei: Értesítjük a lifta körzetébe tartozó egyesülete­ket (Erdély, Bánát, Cnsma Maramureş); hogyha május í-jg nem affihTáikatják magukat az Északi Ligánál, semmiféle torn ásztevék e r. ységet nem fejt­hetnek ki. amiről értesíteni fogjuk az illető egye­sületek városainak rendőrségeit is. Az affiliálási cs igazolási kérések a Liga. de Nord Gimnastică címre küldendők (Cluj, Str. Memorandului 8. sz­áj — Comitetul'. Székely műkedvelők zene­karának tehetségkutató hangversenye SUSENI. (Az Ellenzék tudósítójától.) Á sz.ékelyföldi műkedvelők zeneszövetsége áp­rilis 19-én rendezi második nagy zenehang­versenyét Suseni nagyközségben. Erről a kulturális megmozdulásról Molnár János, a zeneszövetség megyei tagozatának lelkes kar­nagya, a már szép ígéretekkel kecsegtető zeneszerző következőket mondotta: — Nem könnyű munkára vállalkoztunk. Célunk uj tehetségek felfedezése és a ma­gyar zene fejlesztése volt. Ma Gheorgheni- nek például már székely fúvós és vonós- zenekara van. A kilenc község közül pedig egy sincs, ahol fúvós vagy vonós zenekar ne volna. — Hogy mit dolgoztunk? Nem is ez a fontos — mondja lelkesen Molnár János. — Minden fáradozásunkat megérte az a lelke­sedés, amit a falvak népe tanúsított s az az odaadó akarás, amit bennük láttunk. — Főcélunk az, hogy a társadalmi fél- szegségnek kizárásával az embereket köze­lebb hozzuk egymáshoz. — Miért mellőzik a székely népdalokat s miért nem alkalmazzák zenekarokra? — Mikor első nagy nyilvános hangver­senyünk volt Sft.-Gheorghe-n, müsorszá- maink elhangzása után Szentkereszthy baro- nesz, aki megmozdulásunkról és egységes tömörülésünkről Anglia egyik legnagyobb folyóiratában örvendezett és mutalott rá a követendő példára, ugyanezzel a nyílt és őszinte kérdéssel fordult hozzánk, hogy hol maradnak a székely népdalok, azaz a szé­kel}7 nép muzsikája? — Bizony mi is érezzük a hiányt, dehát ki tudna arra felelni, miért csak énekkarra alkalmazták a székely népdalokat és nem zenekarra is a nagy Kodály és Bariók? — A székely népdalok előadási formája más mederben mozog, mint a magyar nép­daloké muzikális szempontból. Előadási ne­hézségei miatt először is kellő gyakorlatra kell szert tennünk, hogy igy, ha gyengén is, de hozzányúlhassunk. — Innen, e helyről szeretném kérni Bar­tókot és Kodályt, próbálnák meg a már ösz- szegyüjtött sok szép székely népdalt zene­karokra is alkalmazni s a muzsika sok szép formájával életrehivni, úgy hogy az eredeti maradjon s főleg székely legyen. — Székely népdalaink közül különben igen sok van, melyet formailag ritmusbeosz­tásánál fogva nem is ültethetünk át zene­karra. Például: „Alikor mentem Gyergyó felé, Gyergyó felé, Pánkot sültek arra felé, arra felé. A pánkóból nekem nem adtatok, ■Szakadjon meg a nyakatok“. Kényes és nehéz problémák, amit azon­ban mégis megpróbálunk. Eddig tart Molnár János nyilatkozata. Nyilvántartjuk áldásos működésűket és hala- dúsukat. (—M) a Somán Opsra mosóra Hétfőn, március 30-án: Szimfónikus hang­verseny (Zdenek Folprecht karnagy). Szerdán, április 1-én: PILLANGÓ KISASZ- SZONY (a hires Florica Cristoforeanu szoprán énekesnővel). Mozgószinházak műsora: HÉTFŐ: CAPITOL-MOZGÓ: A jelenkor legnagyobb filmje. TARRAS BULBA. Gogoly orosz iró regénye. Fősz. Harry Baur és Da­niile Daríeux, a francia színészet büsz- kcsé^Gi. EDISON-MOZGÓ: I. IDEÁLIS FÉRJ. Oscar Wilde regénye után. Fősz. Brigitte Helm, Carl Ludwig Diehl, George Alexander. II. DALOK DALA. Elsa Wagnerrel. MUNKÁS-MOZGÓ: I. AZ ELSŐ BÁL. Fősz. Gina Raymond. II. CSÓK A TÜKÖR •ELŐTT. Fősz. Gloria Stuart és Lukács Pál. III. Micky Mouse. Előadások 3. 6. 9 ROYAL-MOZGÓ: Kél nagy sláger egy hely árért: I. ANTÓNIA. Fősz. Marcel le Chan- tal. II. KALAND A 'BÉCSI UDVARBAN Fősz. Nagy Kató. Előadások: Î. 3. 6 9. II. 4.30, 7.30, 10.30.