Délmagyarország, 1994. március (84. évfolyam, 50-75. szám)

1994-03-10 / 58. szám

CSÜTÖRTÖK, 1994. MÁRC. 10. • Kézilabda Magyar Kupa A Veszprém jutott tovább SPORT 11 A szokásos telt ház, óriási hangzavar és feszült légkör várta a csapatokat a férfi kézi­labda Magyar Kupa elődöntő­jének visszavágóján. Meglepe­tésre a szegediek kezdtek job­ban. hiszen előbb 1-0-ra, majd 2-1-re ők vezettek. A Fotex hat percen át képtelen volt megbirkózni a kemény szegedi védőfallal. A 12. percben előbb egyenlítettek, majd 4-2­re is elhúztak. A szegediek sok adogatásra épülő, időhúzásos támadó játéka csak az első negyedórában hozott számukra kedvező eredményt. 4-3 után a félidő második negyedórájában ellenállhatatlan volt a hazai gárda, hiszen 9—3-ig meg sem állt a csapat. A szegediek 12 perces gólképtelenségét Bartók a félidő lefújása előtti pillanat­ban törte meg. Mindkét csapat rendkívül jól, keményen, vi­szonylag sok szabálytalanság­gal védekezett. Különösen a veszprémiek védekezése volt szervezett, hiszen az egyébként gólerős szegedi csapat második akciógólját csupán a félidő lefújásának pillanatában érte el. Két veszprémi góllal indult a második félidő (11-4). A szegediek azonban gólra tö­rőbb játékra váltottak, és ez számukra is több eredményt hozott. 11-6 után a Veszprém előbb 13-7-re, majd az 50. percben 15-8-ra elhúzott. Bartók alkaros lövései hozták zavarta Svajlent, a szegediek átlövője ugyanis a magas vé­dőfalat alkotó Csoknyai-Gyur­ka kettőssel szemben a fejek fölött nem boldogult. Az 52. percben Grőber pillanatok alatt kétszer is elhalászta Sótonyi elől a labdát, az ellentámadást mindkétszer góllal fejezte be, 15-11. A Fotex utána azonban újra ötgólos előnyt (17-12) szerzett, s ezt az előnyét magabiztosan tartotta. A haza­iak szervezett, jó védekezésére jellemző, hogy a válogatott be­állós Mezei két találatát csupán az utolsó három percben érte el. A két csapat hagyományos presztízs csatája ezúttal is mindvégig nagyiramú, izgal­mas, jó mérkőzést hozott. A veszprémiek első félidőbeli tá­madóbb szellemű és eredmé­nyes játékukkal vívták ki az egyébként megérdemelt döntő­be jutást. A Pick Szeged a ve­reség ellenére sem keltett csa­lódást, tulajdonképpen ők is ré­szesei voltak annak, hogy a kö­zönség 60 percen át igen jól szórakozott. ^ Joósz Attila: - Nagyon sok ilyen mérkőzést szeretnék látni a magyar bajnokságban is. Gratulálok a Szeged jó játéká­hoz, hiszen igen nagy csatában tudtuk legyőzni őket. Úgy ér­zem, továbbjutásunk meg­érdemelt. Kővári Árpád: - Gratulá­lok a Fotex csapatának. Saj­nos, mi nem tudtuk megismé­telni otthoni játékunkat, veszprémiek szerintem is meg­érdemelten kerültek a Magyar Kupa döntőjébe. A Fotex VSE 44-37 gólkü­lönbséggel jutott a kupa finá­léjába. Fotex VSE-Pick Szeged 21-15(9-4) Veszprém, 2200 néző. Ve­zette: Ambrus, Hűmmel. Fotex VSE: SVAJLEN ­Török 2 (1), CSOKNYA1 5 (1), Gyurka, SÓTONYI 5, Gulyás 1, Zubjuk. Csere: Per­ger (kapus), ZSIGMOND 4, PÁSZTOR 4. Edző: Joósz Attila. Pick Szeged: FEKETE ­Oszlánczy 1, SÁNDOR 5 (4), Borsodi 1, Mezei 2, BARTÓK 4, Avar. Csere: Nagy (kapus), Bajusz, Szenics, Grőber 2, Csavar. Edző: Kővári Árpád. SZŐREG ÉS VIDÉKE TAKARÉKSZÖVETKEZET Ezért a fociért levegő sem jár Negyvenöt percet tökélete­sen elvesztegetett a magyar csapat a Svájc elleni barátsá­gos labdarúgó mérkőzésen. Az első félidőben ugyaiys négy olyan középpályást szerepel­tetett, Verebes-kapitány, akik közül egyiknek sem kenyere a labdaszerzés. Megjegyzendő: Urbán is a számára idegen söp­rögető szerepkört kapta, nem érezte magát jól, mondhatni szenvedett. A svájciak (gy nyu­godtan játszadozhattak. Fordulás után a megfelelő helyeken cserélt Verebes Jó-" zsef. Rövid negyedóra lepergé­sét követően Svájc is láthatta, most már van ellenfél, nem folytathatja az egyoldalú fut­ballozgatást. Márton határo­zottsága felbátorította a közép­pályásokat, Eszenyi gyorsasá­ga pedig megriasztotta a helvét védelmet. Kiegyenlítettebb lett a játék, olykor a vendégek is kapkodtak. Nagy kár, hogy Eszenyi élményszámba menő gólja kicsit későn jött, bár kér­dés: az első félidőben pályán sem lévő csapat megérdemelte volna a döntetlent? Svájc az első félidőben két dolgot is bebizonyított. Egy­részt előrébb tart a formábaho­zásban (l-l az Egyesült Álla­mokkal, 5-1 Mexikó ellen), másrészt pedig profibb, szerve­zettebb játékot tud. A Verebes­csapat idén formailag megtette az első lépést, amely tulajdon­képpen csak fél lépés. Egy do­log biztosan állítható: Verebes (tudatosan vagy, mert éppen így alakult...?) a lehető leg­rosszabb összeállítású gárdát választotta, s igen jól teszi, ha március 23-án, Ausztria ellen a második 45 percben szerepel­tekre épít. Magyarország-Svájc 1-2 (0-2) Népstadion, 5000 néző, V: Kadosi (szlovák) Gólszerzők: Eszenyi (76. p.), illetve Sforza (10.), Subiat (32.) sárga lap: Urbán (36. p.) Utolsó simítások a Forma-l-ben Kezd felbolydulni a gyorsa­sági autóversenyzés, a Forma­1 világa. Az idénynyitó Brazil Nagydíj közeledtével (március 27.) egyre fokozódik az izga­lom. Egymást követik a tesztelé­sek, az edzések és az új tanko­lási lehetőségek begyakorlása. Eljött az ideje, hogy közös erőfelmérést is végezzenek a csapatok. Ezért az imolai pá­lyán versenyszerű körülmé­nyek közepette mérték össze tudásukat, erejüket a pilóták, csapatok, kocsik. Á legjobb időeredmények: 1. Ayrton Senna (Williams Re­nault) 1:23.54 perc, 2. Dámon Hill (Williams Renault) 1:23.61, 3. Jean Alesi (Ferrari) 1:23.91, 4. Gerhard Berger (Ferrari) 1:24.10, 5. Heinz Ha­rald Frentzen (Sauber Merce­des) 1:24.17, 6. Kari Wendlin­ger (Sauber Mercedes) 1:24.52. • Az estorili versenypályán tart „magánedzéseket,, a négy­szeres világbajnok francia Alain Prost. A McLaren istálló meghívásának eleget téve „fut­tatja,, a többszörös világbajnok csapat autóit. Prost elégedetten nyilatkozott az új Peugeot-mo­torról, amely újoncnak számít a Forma-l-ben. - Az estorili pálya a leg­nehezebbek közé tartozik. Ezért - négy hónapos kihagyás után - egészen jó az elért kör­időm - mondta Prost. Igaz, Prost 1:15.20 perces teljesítménye jócskán elmarad a brit Dámon Hill tavalyi edzéselső 1:11.49-es idejétől, de ez biztató a jövőre nézve. - Alain kiváló szakember. Az autó minden kis hibáját észreveszi, s így azokat idejé­ben ki tudjuk javítani - árado­zott a McLaren csapatfőnöke, Ron Dennis. Arra a kérdésre, hogy Prost vissza kíván-e térni a Forma-1­be, maga az érintett csak ennyit mondott: - Ron Dennis minden titkát feltárta előttem a csapatot és az autókat illetően. Nagyon közeli az az időpont, amikor le kell ülnünk megbeszélni közös jö­vőnket. Ismert, a francia világbajno­kot még egyéves szerződés kö­ti tavalyi csapatához, a Willi­ams Renault-hoz, amelynek fő­nöke, Frank Williams nem haj­landó Prostot versenyezni hagyni. Kivéve, ha Prost kifi­zeti a szerződésben 1994-re rögzített fizetését, ami több­millió dollár. Aggódnak a szurkolók Több szegedi sportrajongó nevében levelet kaptunk szur­kolóktól, akik az alábbi leve­lükben aggodalmukat fejezik ki. Ebből közlünk egy rész­letet. „Olvastuk a Délmagyaror­szágban, a február 25-i szám­ban a női kézilabdások vezető­jének kemény, de őszinte han­gú levelét, majd a 26-i szám­ban Nyári úr határozott, kor­rekt sorait, mely a szegedi ön­kormányzat sporttal szembeni kritikán aluli állásfoglalását utasítja vissza. Mi, szegedi sportszeretők, röplabdaszurkolók felhívjuk a város ma még hivatalban levő képviselők figyelmét, hogy na­gyon tiszteljük Nyári úr és csa­pata munkáját, akik rendkívül nehéz körülmények között dol­gozva az ország egyik legjobb csapatává fejlődtek, s városunk hírességei, büszkeségei lettek. Mi, a Felsővárosban lakók látjuk és halljuk, hogy a lila iskola sportcsarnokában évek óta estébe nyúlóan pattog a röplabda. Nyári úr és kollégái közmegelégedésre nevelik a röplabdásokat. Aláhúzzuk a közmegelégedésre szót, vala­mint azt is, hogy nem csak edzést tartanak, hanem „ne­velnek" is! Nem csak számta­lan jó röplabdást (felnőtt és ifi­válogatottat), hanem tisztessé­ges sportembereket készítenek fel a röplabdának s az életnek! Halljuk és olvassuk, hogy a röplabdások szponzor nélkül, könyöradományokból, s ez idáig az önkormányzat támo­gatásából érték el a hazai és nemzetközi szinten is kiemel­kedő eredményeket. Azt is tudjuk, s halljuk, hogy a rendkívüli nehéz anyagi körülmények gátjai a továbblé­pésnek, s ezek egyre inkább el­kedvetlenítik a lelkes és hozzá­értő szakembereket. Úgy hír­lik, hogy Nyári Sándor (aki nélkül Szeged szegényebb len­ne egy csodálatos csapattal) je­lenleg is a végső búcsú gondo­latával foglalkozik, bár ezt ő nem mondja ki... Kedves Nyári Sándor! Ön számtalanszor bizonyí­totta Szegeden kivételes képes­ségeit, szakmai rátermettségét, hitelességét. Ön nélkül nem­igen képzelhető el ez a kitűnő gárda, kivételes szervezőkész­sége, tekintélye, diplomáciai érzéke tartja életben többek között a csapatot, s tudjuk, hogy kitűnő kollégájával, Nus­ser tanár úrral együtt rengeteg teher van a vállukon..." A levél további részében a szurkolók sok sikert kívánnak Nyári Sándornak, politikai pá­lyafutásához. • Röplabda Magyar Kupa A legjobb négy között a Papiion SC Valószínűleg meglepetést sejtettek a fővárosi röplabda­értők, hiszen sok játékos és sok szakvezető tekintette meg a Szeged fővárosi kupamérkőzé­sét. Természetesen nem hián­yoztak a Tungsram és a Vasas megfigyelői, valamint a szö­vetségi kapitány, Németh La­jos sem. A szegediek rácáfol­tak a meglepetést remélőkre és imponáló biztonsággal nyerték a visszavágó mérkőzést. Az el­ső játszmában ugyan 6:2-re ve­zetett a hazai együttes, de on­nantól kezdve azt történt a pá­lyán, amit a Szuper Ligában edződött Tisza-partiak akartak. Jó csapatjátékkal, sok jó egyé­ni teljesítménnyel nyert a ven­dégcsapat és biztosan jutott a Magyara Kupa négyes döntő­jébe. MAFC-Papiron SC Szeged 0:3 (-6,-3,-6) Budapest, 200 néző. Vezet­te: Donkó, Hóbor - hibátlanul. Papíron SC: SCHILDÁTAURT, VÁMOS, Hulmann, POP, VORONKOV, Csíkos. Csere: Takács, Melkvi, Petheő. Edző: Nyári Sándor, Nusser Elemér. Európa Aranylabdását műteni kell? Nehéz napok várnak a Ju­ventusra. Roberto Baggio, az olasz élvonalbeli csapat erős­sége, 1993 Aranylabdása lega­lább háromhetes pihenőre kényszerül. Roberto Baggio (26), az itá­liai góllövőlista éllovasa térd­sérüléssel bajlódik, s várhatóan csak műtéti beavatkozás segít­het rajta. - Az orvosok néhány napon belül eldöntik, hogy mennyire súlyos a sérülése, s meg kell-e operálni jobb térdét, amelyet már kilenc évvel ezelőtt is mű­tötték - mondta Romi Gai, a Juventus egyik vezetője. Baggio a Cagliari elleni UEFA Kupa-mérkőzésen szen­vedett térdsérülést. A HDS 6 Délmadár Kupáért Szeged FC - Szőreg 3-0 (1-0) POLITIKAI HIRDETES, POLITIKAI HIRDETES, POLITIKAI HIRDETES Kertész utcai UTC pálya, 100 néző. Vezette: Serfőző Zsolt (Gábor Antal) Szeged FC: Kantár - Nagy (Krajczár), Popov, Paksi (Tóth-K.) - Illyés, Kubát (Zámbori), Gréczi, Kovács T. - Schwartz, Rosu, Puskás. Edző: Nagylaki Kálmán. Szőreg: Bán - Antal I., Lu­czás, Sisák, Jankó (Adelmann) - Suhai. Hűvös L., Bucholcz (Bóka), Mahler - Hűvös G., Lengyel. Edző: Antal Péter. 16. perc: Egy szögletből le­csorgó labdát Schwartz közel­ről a hálóba vágott, 1-0. 18. perc: Suhai nagy hely­zetben estében a kapusba lőtte a labdát. 35. perc: Popov utolsó em­berként „elütötte" Hűvös Gá­bort, de megúszta csupán egy sárgával. 38. perc: Lengyel nagy lö­vését védte Kantár. 65. perc: Rosu lövése a ka­pufáról Schwartz elé pattant, aki közelről nem hibázott, 2-0. 70. perc: Kovács-Puskás összjáték után az utóbbi kiug­rott a védők között és a sarok­ba gurított, 3-0. 72. perc: Lengyel ugrott ki egyedül, de nagy helyzetben a kapu mellé lőtte a labdát. A két csapat gyors iramú, küzdelmes mérkőzést vívott egymással. Az első félidőben a szőregiek egyenlő ellenfelei tudtak lenni az NB Il-es csa­patnak, sőt ebben az időszak­ban több helyzetük is volt. A kapu előtt azonban elfogyott a szőregiek tudománya, s így a Szeged FC simán nyerte a ta­lálkozót. Jók: Gréczi, Schwartz, Illyés, Kubát, illetve Antal I.. Luczás, Hűvös L., Hűvös G. Szegedi Dózsa - Tápé 4-1 (l-l) Előkészületi mérkőzést ját­szott egymással a két együttes. Az első félidőben kiegyenlített játék folyt a pályán, a máso­dikban azonban kidomborodott a Dózsa nagyobb tudása. Gól­lövők: Váczi (2). Miklós és Rácz, illetve Nagy Zs. A Dózsa a következő össze­állításban játszott: Kadnár ­Magyar, Bóka, Telek - Rácz. Márton, Szalai, Sahin (Hegyes­halmi), Vándor (Dézsi) - Mik­lós és Váczi. Edző: Protity Sándor. P. S. J. 1.1] L.M 3.[X] 4H 5.® 6.® 7.3] 8.[X] 9.® 10.CS U.® 12.® Kuncze Gábor, az SZDSZ miniszterelnök-jelöltje: „Olyan Magyarországot akarunk, ahol férfiak és nők egyenrangú tagjai a társadalomnak. Ennek érdekében az SZDSZ külön figyelmet fordít arra, hogy a nők csa­ládi és munkavállalói szerepének ötvözése nem jár­jon méltatlan hátrányokkal és tartós esélyegyenlőtlen­séggel. Csak ily módon élhetnek férfiak és nók kü­lönböző, de egymással nem szembenálló életet; csak ily módon tudnak férfiak és nók saját boldogulásukat keresve gyermekeik boldogságáról is gondoskodni." \ \ \ s ^^ t ^^ WF" H H T mmmmmm J^^Hv/ B SZDSZ B fajr fl SZDSZ *