Békés Megyei Hírlap, 1998. április (53. évfolyam, 77-101. szám)

1998-04-14 / 87. szám

1998. április 14., kedd Sportmagazin 7 AZ EMBERELŐNY SEM SEGÍTETT AZ ÜLLŐI ÚTON Ferencváros—Békéscsabai Előre FC 2—1 (1—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Üllői út, 10 ezer néző. V.: Hanacsek (Szarka, Varga L.). Ferencváros: Hajdú 5 — Dragoner 5 — Szűcs 6, Zavadszky 5 — Jagodics 6, Lipcsei 4, Miriuta 6-2=4, Vincze 6, Nagy N. 5 — Horváth 6, Nicsenko 6. Edző: Nyilasi Tibor. Békéscsaba: Fü- löp 6 — Raducu 5 — Futaki 6, Dávid 6 — Fazekas 5, Brlázs 6, Czipó 4, Valentényi 4, Vörös 6, Vasas 4 — Belvon 6. Edző: Pásztor József. Csere: Zavadszky helyett Schultz (6) a szünetben, Vasas h. Kasik (6) az 59., Vörös h. Borbola (-) a 61., Nagy N. h. Vámosi (-) a 62., Valentényi h. Dobi (-) a 71., Jagodics h. Albert (-) a 77. percben. Gólszerző: Valentényi (öngól) a 16., Vámosi a 62., Brlázs a 67. percben. Sárga lap: Miriuta (reklamálásért) a 24., Fazekas (megrúgta Nagyot) a 33., Dávid (Lipcseit rúgta fel) a 40., Czipó (Vinczével szembeni szabálytalanságért) az 57., Brlázs (visszarántotta Schultzot) a 66., Vámosi (beleszállt Dobiba) a 82. percben. Kiállítva: Miriuta a 36. percben. Szögletarány: 5:4 (1:2). Következik A labdarúgó NB 1 26. for­dulójában következik. Áp­rilis 15., szerda: Újpesti TE—BVSC 17.00. Diósgyőr—Siófok 17.00. Békéscsaba—Vác 17.00. Kispest—Debrecen 17.00. ZTE—Haladás 19.00. Győri ETO FC—Stadler 19.00. MTK—Gázszer 19.00. Videoton—FTC 19.00. Tiszakécske—Vasas 19.00. 16. perc: Nicsenko húzott vol­na el a bal oldalon, Futaki azon­ban hátulról a földre vitte. A jo­gosan megítélt szabadrúgásból Miriuta ívelt életveszélyesen középre, a tömörülő védők kö­zött Dragoner csúsztatott, a lab­da pedig Valentényiről egy szerencsétlen mozdulatot köve­tően a saját kapujának bal alsó sarkába pattant, 1—0. 36. perc: Miriuta végzett el sípszó előtt egy szabadrúgást, amiért sárga lapot kapott. A sár­ga után rögtön villant a piros is, hiszen az előbbiből már egyet korábban összegyűjtött az irá­nyító. 62. perc: Czipó határozatla­nul ugrott fel a vendég-16-oson belül, ennek eredménye, hogy Vámosi lefejelte a labdát Hor- váthhoz, a csatár 5 m-es perdí- tése még kipattant Fülöpről, de éppen Vámosi elé, a cserejáté­kos pedig második labdaérinté­séből 14 m-ről a léc alá lőtt úgy, hogy egy védőt is érintett a lab­da, 2—0. 67. perc: Fazekas cselezgette befelé magát a jobb szélről, majd ügyesen ugratta ki Brlázst, aki 11 m-ről a későn kimozduló Hajdú felett bokából a bal alsó sarokba pörgetett, 2—1. Sokan azt találgatták a mérkőzés előtti pillanatok­ban, vajon az FTC mikor rúg­ja az első gólt, mert kedvence­ik győzelmében szinte min­denki vakon hitt. Nos a hazai remények valóra váltak, mert már az első negyedóra végén gól született. Itt azonban már­is említsünk meg néhány tényt: korántsem a sziporká­zó és fergeteges támadásainak köszönhetően, hanem egy pontrúgás után Valentényi szerencsétlen mozdulatának köszönhették a vezetést, még akkor is, ha a gólt a műsor­közlő Vinczének, mások pedig Dragónernek adták. Az ala­posan „megkevert” Csaba a bekapott gól ellenére nem ját­szott rosszul a mérkőzés kö­vetkező 20 percében. Ezzel párhuzamosan a hazai közön­ségnek csalódnia kellett, hi­szen az első gól után követel­ték volna a többit. Minden­esetre a kiállításig eltelt idő­szakban (16-tól 36. percig) három csabai lehetőséggel szemben egyetlenegy főváro­sit sem jegyezhettünk fel: Belvon hatalmas kapufája után hirtelen nagy csend tá­madt, de Vörös és Valentényi is hagyott ki nagy gólszerzési lehetőséget. Miriuta kiállítása azonban a félidő utolsó 10 percére azt hozta, ami a kiál­lítás tényének ellentmondani látszik: a tíz emberrel játszó zöld-fehérek teljesen kapujá­hoz szegezték a viharsarkia­kat és a korábbi három ven­déghelyzetre szintén három nagy lehetőséggel válaszoltak. Köztük volt Nicsenko ollózá­sa, de ehhez máris hozzá kell tenni azt, ha a csatár ott és ak­kor lekezeli a labdát, akkor könnyen 2—0 az eredmény, annyira egyedül hagyták. Tényleg megdöbbentő volt, hogy az addig kulturáltan fo­cizó Csaba az ellenfél kiállítá­sától nemhogy megnyugodott volna, inkább kapkodni kez­dett. A szünetben Nyilasi cserélt, hiszen Miriuta kiállításával irányító nélkül maradt az együttese: Schultz személyé­ben egy szintén szervező játé­kost cserélt be. Pásztor edző (mint később azt megtudtuk) arra spekulált, hogy az első negyed órát sikerüljön meg­úszni kapott gól nélkül, és majd ezután cserél a gólszer­zés reményében. Nos úgy tűnt, a Fradinak 10 emberrel megfelel az eredmény, mert maradtak az „óvatos táma­dásvezetés” formációnál, mindössze egy Horváth-hely- zetet regisztrálhattunk az ominózus időszakban, a sors iróniája, hogy egy perccel azt túllépve a csereként beállt Vá­mosi második labdaérintésé­ből gólt szerzett (az elalvó Az NB I-es tudósítást ké­szítette: Szegedi Zsolt. Fo­tó: Rácz Attila Horváth közelről megcélozza Fülöp R. kapuját. Mögötte balról Vincze, Raducu, Czipó, Brlázs (takarva), Dávid és Nagy N. A labdarúgó NB I-ben: Ferencváros—Békéscsabai Előre FC 2—1 Czipó mellől). Talán ez volt az utolsó intő jel a vendégek szá­mára, mert innentől bátrab­ban kezdeményeztek és egy jó akció végén szép gólt szerez­tek. A bátrabb játékhoz való­színűleg hozzájárult a három csere is, hiszen Kasik, Borbola és Dobi személyében három támadó szellemű, friss embere volt a gárdának. Kasik esetében külön megem­lítendő, hogy mintegy 10 hó­napja játszott utoljára tét­meccsen és igen biztatóan mozgott ezen az estén. A szé­pítő gólt követően még egy- egy lehetőség adódott mind­két oldalon Vincze, illetve Raducu előtt, utóbbi fejesénél Hajdú nagy védésére volt szükség, hogy ne legyen dön­tetlen az állás. A meccs egészét nézve az esélyesebb Ferencváros meg­érdemelte az egygólos győzel­mét, már csak azért is, mert a 60 perces emberelőny az igen­is előny, még egy bajnokesé­lyes otthonában is, márpedig ezt ma nem tudták kihasznál­ni egy pont erejéig sem a ven­dégek. Ferencváros—Békéscsabai Előre FC 4—1 (2—0) Tartalékbajnoki mérkőzés, Budapest, Üllői út, 300 néző. Békéscsaba: Vámos (Kollár Á.) — Kovács K. — Szeveré- nyi, Roczkó A. — Simon, Ku- rilla, Hídvégi, Csulik, Frank — Dani, Forrai (Koszta). A békés­csabai csapat ha helyzeteit tudta volna értékesíteni, akkor még a győzelemre is lett volna esélye. A békéscsabai gólszerző: Kuril- la a 65. percben. Jó: Szeveré- nyi, Hídvégi. Az NB I-es labdarúgó­bajnokság állása 1. Újpest 16 6 3 42—20 54 2. FTC 15 4 6 44—29 49 3. Vasas 14 4 7 50—33 46 4. Győri ETO 13 7 5 33—20 46 5. MTK 12 6 7 41—24 42 6. Vác 12 4 9 35—38 40 7. Gázszer 9 10 6 38—28 37 8. DVSC 10 7 8 36—30 37 9. BVSC 10 7 8 35—29 37 1«. ZTE 11 3 11 43-34 36 11. Diósgyőr 10 3 12 33—29 33 12. Siófok 9 4 12 27—31 31 13. Haladás 7 6 12 31—36 27 14. Kispest 7 4 14 24—40 25 15. Békéscsaba 6 6 13 18—44 24 16. Videoton 5 7 13 33—41 22 17. Tiszakécske 5 7 13 27—57 22 18. Stadler 3 7 15 19—46 16 EZ TÖRTÉNT MÉG DVSC-Epona—Videoton FC 3-0 (1-0) Debrecen, 6000 néző. V.: Hajdó. Gól: Gojan (18.), Szabó (91., öngól), Ulveczki (92.). Kiállítva: Horváth (43., Videoton). Jó: Stupar, Szatmári, Böó'r, Ulveczki, ill. Mitring, Sza­bó, Dvéri. Az első félidő végén emberelőnybe került a Debrecen, de so­káig nem tudott mit kezdeni fölényével a hajdúsági csapat, a második félidő pedig kifejezetten gyenge játékot hozott, de így is könnyedén nyert a hazai gárda. Vasas DH—Kispest-Honvéd 1—1 (0—0) Fáy utca, 6000 néző. V.: Arany. Gól: Nyerges (65.), ill. Plókai (74.). Jó: a Vasas csapatából senki, ill. Hahn, Mátyus, Plókai. A mérkőzés hajrája a kiesés ellen harcoló vendégcsapaté volt, megérdemelten szereztek egy pontot a fáradtan mozgó Vasas- játékosok otthonában, a Fáy utcában. A piros-kékek nagyon halvány teljesítményt nyújtottak ezen a délutánon a piros­feketék ellen. Ilzer-Stadler FC—Zalahús ZTE 0—1 (0—1) Akasztó, 2000 néző, V.: Szabó Zs. Gól: Casoltan (24.). Jó: Vincze, Resko, Hleba, ill. Casoltan, Arany, Sző­ke. A zalaiak csak annyit adtak ki magukból, ami feltétlenül kel­lett a három bajnoki ponthoz a kieső helyen álló akasztóiak otthonában. Haladás-Milos—Tiszakécske 1—0 (0—0) Szombathely, 6000 néző. V.: Márton. Gól: Negrau (82.). Jó: Németh, Tóth M., Negrau, ill. Nagy Zs., Izsák, Nagy L. A győzelmet jobban akaró, és ezért jobban lelkesedő szom­bathelyiek megérdemelten győztek az ugyancsak kiesés ellen küzdő kécskeiek ellen. Siófoki Bányász—Éjpesti TE 1—1 (1—0) Siófok, 10 000 néző. V.: Bede. Gól: Kriston (35.), ill. Tóth N. (57.). Jó: Posza, Bimbó, Győri, Kovács B., ill. Bíró, Sebők, Jenei, Kozma. Ritkán látható, jó iramú, változatos mérkőzést vívott Siófo­kon a listavezető. A játék képe alapján a döntetlen igazságos eredmény. A volt újpesti edző, Nagy László bizonyított egykori csapata ellen. Gázszer FC—Diósgyőri FC 1—0 (1—0) Székesfehérvár, 4000 néző. V.: Vágner. Gól: Bekő (26.). Jó: Bekő, Kövesfalvi, Szalai, ill. Téger, Nóta. A két újonc együttes kiegyenlített játékából azzal került ki a Gázszer győztesen, hogy Bekő egy jól eltalált levésével gólt lőtt. A találkozó egyébként nem hozott magas színvonalú összecsapást. Vác—MTK-Hungária FC 1-0 (0-0) Vác, 4000 néző. V.: Varga S. Gól: Horváth P. (76.). Jó: Hámori, Horváth P., Vojtekovszki, ill. Kenesei, Farkasházy. A második félidőbeli játéka alapján a lelkes váci együttes si­kere megérdemelt az utóbbi időben a bajnokságban botladozó fővárosiak ellen.. Edzői nyilatkozatok Nyilasi Tibor, a Ferencváros edzője: — Az, hogy a kötelező győzelem a legnehezebb, a mai estén is bebizonyosodott. A Békéscsaba védeke­zése nagyon jól meg volt szervezve, csak pontrú­gásból tudtuk bevenni a kapujukat. Ezt követően azonban jött egy buta kiállítás, ami után tovább próbáltunk támadni, igaz, a második félidőben egy kicsit felborult a védekezésünk. A meccs előtt elégedetlen lettem volna a 2—1-gyel, de így, hogy 60 percen keresztül emberhátrányban ját­szottunk, jónak mondható. A csapat akarásával elégedett vagyok. Pásztor József, a Békéscsaba edzője: — Ah­hoz képest, ahogy ki tudtunk állni, nem rossz já­tékot láttam. Sajnos a gárda nem érzett rá, hogy keresnivalónk lehet, ezért nem sikerült pontot szereznünk. Főleg a kiállítás után lehetett volna sanszunk a döntetlenre, de ehhez néhány játékos­nak többet kellett volna nyújtani és elsősorban bátrabban kellett volna a hátvédeknek kihozniuk a labdát, felfejlődni a támadáshoz. Sajnos, ponto­san abból kaptunk két gólt, amire készültünk. — Az emberelőny tudatában a szünetben mit mondott a játékosainak? — Arra hívtam fel a figyelmet, hogy a játék­rész első 15-20 percét próbáljuk meg kihúzni ka­pott gól nélkül, s ezután végrehajtok majd egy hármas cserét, és megpróbálunk gólt rúgni. Ebbe jelentősen beleszólt azonban a szerencsétlen má­sodik gól, hiszen egy kicsit felborította a rendet. 0—1-ről azért több esélyünk lehetett volna. — Kivel volt elégedett és kitől várt többet? — Dávid jól semlegesítette a rábízott embert, de a másik emberfogó, Futaki is mindent megtett, ami tőle várható volt. Fülöp kapus is aránylag magabiztosan védett. Nem vagyok viszont meg­elégedve többek között Valentényi és Vasas játé­kával, és Raducunak is többet kellett volna vállal­kozni a labdafelhozataloknál, hiszen emberelőny­ben kulcsszerep lehetett volna a játéka. Egy mondatban MECCSMORZSÁK A KIÁLLÍTÁSRÓL A mérkőzés utáni sajtótájékoztatón mind a két edzőt megkérdezték, mi a véleményük az ilyen jellegű kiállításokról, amelyet Miriuta kapott (a sípszó előtti labdaelrúgásért kapott második sárga lapot). Pásztor József: — Todorovics pont ilyenért kapott kiállítást egy olyan mérkőzésen, ahol nekünk győzelmi esélyünk volt, akkor 1—1 lett a meccs. Akkor én is mondtam a magamét a játékvezetőnek első felindulásomban. Most végül is a bíró a szabálykönyvet alkalmazta. Nyilasi Tibor: — Egy játékosnak nem feladata, hogy reklamáljon egy szabálytalanságnál, mert ez hozta Miriuta számára az első lapot. A játékvezetők egyébként inkább hiúsági kérdést csinálnak a dolgokból, a faultoknál pedig nem elég konzekvensek. Ennek ellenére még egyszer mondom, Miriuta forrófejűsége hiba volt. A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Oláh Imre, a Békéscsaba tartalékcsa­patának edzője: — Magyarország egyik legszebb szentélyében nagyon szeretném, ha a húsvéti ünnep előtt oroszlánként küzde- nénk az esetleges pontszerzés reményében. Gömöri Gábor békéscsabai fotós: — Bízom benne, hogy pon­tot szerez a csapat, esetleg az őszihez hasonló, minimális különbsé­gű győzelmet szerez. Szabó Zoltán, a Békéscsaba gazdasági munkatársa: — Tisz­tes helytállásban reménykedem. Winkler János, a Békéscsaba társadalmi elnökhelyettese: — Az esélytelen nyugalmával bízom a tisztes eredmény elérésében. Kerényi Norbert: — Bízom benne, hogy a lelátói hangulat átra­gad a fiúkra és nem okoz görcsöt, így lehet esélyünk a döntetlenre. Hunyadváry Zoltán, a Fradi Múzeum munkatársa: — Nem bánnám, ha öt gól esne a mérkőzésen, mint a Ferencváros ezredik bajnokiján, amikor a Fradi 3—2-re verte a Csabát, csak most az el­oszlás másképp esne: öt ide, nulla oda. Ebedli Zoltán, a Ferencváros pályaedzője: — Nem lesz gond a győzelemmel. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Vámos János: — Idegenben lőtt gól­lal továbbjutottunk... Juhász Gyula, a Békéscsaba technikai vezetője: — A lelkes, fe­gyelmezettjáték kisebb szerencsével döntetlen eredményhez vezet­hetett volna. Dobi Róbert: — Ha elhittük volna, hogy pontot vagy pontokat szerezhetünk, akkor sikerült is volna. Balog Zoltán: — Sajnos úgy néz ki, mindig magunkat verjük meg. Sebők Vilmos, a békéscsabaiak buszsofőrje: — A mai NB I­ben minden csapat verhető, még nekünk is... Marik László, a Békéscsaba pályaedzője: — A játék alapján a döntetlen reálisabb lett volna. Elgondolkodtató, hogy egy Ferenc­város hazai pályán csak két öngóllal tud megverni egy Békéscsa­bát. Udvarácz Milán, a Ferencváros kapusa: — Végül is magunk­nak tettük nehézzé a meccset. Az figyelmeztető lehet a jövőre néz­ve, hogy csak szenvedve tudunk nyerni a tabellán hátrébb tanyázó ellenféllel szemben.