Békés Megyei Hírlap, 1997. november (52. évfolyam, 255-279. szám)

1997-11-20 / 271. szám

1997. november 20., csütörtök SPORT ■»BÉKÉS MEGYEI HÍRLÁP Nagyon fontos pont nagy küzdelemben Diósgyőri FC—Békéscsabai Előre FC 0—0 NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Diósgyőr, 6000 néző. V.: Márton (Nyilas, Székely). Diósgyőr: Rácz 6 — Földvári 5 — Farkas 6, Kovács 5, T éger 5—Kákóczki 7, Terno ván 5, Kiser 6 — Kulcsár 7, Búzás 6, Jakab 5. Edző: Tornyi Barnabás. Békéscsaba: Baji 7 — Raducu 8 — Futaki 6, Sándor 6, Kerényi 6 — Brlázs 5, Vörös 5, Dobi 6, Vasas 5 — Belvon 6, Fazekas 5. Edző: Pásztor József. Csere: Jakab helyett Domokos (5) a 34., Vörös h. Valentényi (5) és Ternován h. Varga (6) a szünetben, Fazekas h. Takács (-) a 73., Búzás h. Buliga (-) a 79., Belvon h. Borbola (-) a 90. percben. Kiállítva: Vasas a 92. percben. Sárga lap: Sándor (elkaszálta Kulcsárt) az 5., Földvári (felvágta hátulról Dobit) a 21., Fazekas (Kovács lábát koccintotta össze) a 25., Dobi (ellökte Farkast) a 63., Kerényi (hátulról felvágta Domo­kost) a 69., Valentényi (Kiserrel szemben mezőnybeli szabályta­lanság) a 82. percben. Szögletarány: 12:1 (5:1). Következik Az NB I 17. fordulójában következik. November 22., szombat: Békéscsaba— MTK FC, 13.00, Kispest— ÚTÉ, 13.00, DVSC—Siófok, 13.00, Vác—ZTE, 15.00, Ti- szakécske:—Győr, 15.00, Vi­deoton—Diósgyőr, 15.00, FTC—Gázszer, 15.00, Ha­ladás—Stadler, 17.00. No­vember 23., vasárnap: Va­sas—BVSC, 11.00. Stoica, Topos, Dani, Todorovics különböző sérülések vagy beteg­ség miatt. Balog pedig az előző­leg begyűlt bárom sárga lapja miatt okozott a kelleténél több ráncot Pásztor edző homlokán az utolsó idegenbeli találkozó előtt. 16. perc: Egy óriási kavaro­dás közben a diósgyőriek több­ször is gólt rúghattak volna, de amikor Kákóczki sokadjára végre hálóba pofozta a labdát, már lest jelzett a partjelző. 57. perc: Kulcsár jobbal a vendégkaputól 16 méterre csa­varta a bal felső sarok felé a labdát. Baji kapus csak nézte, ahogy az a kapufát érintve hagy­ja el a játékteret. 75. perc: Kákóczki fejelt ka­pufát nyolc méterről, s ami a kipattanó után a következő má­sodpercekben lezajlott, az nem szívbeteg nézőnek, szurkolónak való. Ugyanis ide-oda pattogott a labda több másodpercen ke­resztül, s végül Dobi szabadított fel, de nem olyan könnyen, aho­gyan azt mi leírtuk. 92. perc: Márton játékvezető a hat sárga lap után, úgy tűnik, megunta ezt a színt, hiszen Va­sast egy sárgalapos szabályta­lanság után azonnal kiállította. Egyébként a békéscsabai játé­kos Kisert vágta fel a középkor közelében. A tabella hetedik helyén álló hazai csapat a tizenötödik Bé­késcsabát fogadta hazai pá­lyán, túl nagy győzelmi remé­nyeket ezek után nem várhat­tak a viharsarkiak. Különösen akkor, ha azt vesszük, a Diós­győr közönsége az egyik legfé­lelmetesebb a magyar mezőny csapatai közül, s ez tükröződött is a miskolciak eddigi hazai mérlegén. Nem sokat teketóri­áztak a piros-fehérek, már a mérkőzés elején kapujukhoz szegezték á tartalékos vendége­ket, nyomatékosítva azt, hogy szépen akarnak búcsúzni lelkes közönségüktől és az őszi idény hazai találkozóitól. Egészen a 12. percig meg sem ismerték a csabai játékosok, vajon „mi­lyen minőségű a gyepszőnyeg” az ellenfél térfelén, akkor vi­szont Vasas pontos beadása után Fazekas óriási helyzetben rúgott lyukat nyolc méterre a kaputól. Úgy tűnik, a hazai védőket zavarta meg jobban a meg nem adott gól, mert Belvon percekkel később olyan egye­dül vitte Rácz kapujára a lab­dát, hogy talán még őmaga sem hitte el, ugyanis gyengén lőtt, lehetőséget adva a kapusnak a hárításra. A félidő további ré­szében a Diósgyőr enyhe me­zőnyfölényét regisztrálhattuk, és azt, hogy ha túl szép játék nem is, de óriási küzdelem azért kialakult a pályán. Sok volt a szabálytalanság mindkét olda­lon, a játékosok többsége nem ismert elvesztett labdát, nem a csapatok akarásán múlott, hogy nem született gól, hanem inkább a csatárok határozat-, lanságán, s ez mindkét csapat gólfelelőseire igaz. Bár ha job­ban megnézzük a vendégek összeállítását, gólfelelősről nem nagyon beszélhetünk. A második játékrész szüne­tében Tornyi edző alaposan kikiabálhatta magát, a fiai ugyanis borzasztóan beleerő­sítettek. Az első félidő elejével ellentétben most már helyzete­kig is eljutottak a piros meze­sek, igaz, azokat továbbra sem tudták értékesíteni. A csabai szélső hátvédeknek igen nehéz dolguk volt, hiszen a széleket rendre jól megjátszották a fö­lénybe került diósgyőri közép­pályások, s bizony, volt, hogy csak a szerencsének köszön­hették a vendégek azt, hogy megúszták gól nélkül. A ven­dégvédelem azért Raducu és Baji vezérletével csak nem akarta magát megadni, ha kel­lett, arra rúgták a labdát, amerre álltak. A felpapriká­zott diósgyőri szurkolók csak nagyon nehezen tudták elvi­selni csapatuk gólképtelensé­gét, és a vendégjátékosokat, valamint a játékvezetőt kezd­ték fokozatosan okolni. Az utolsó harminc percre elbi­zonytalanodó, s kétség kívül a mérkőzést kezéből kiengedő Márton kétes ítéletei sem segí­tették a találkozó történéseit. De hogy a játékkal is foglal­kozzunk... A ritka csabai el­lentámadásoktól eltekintve, folyamatosan támadott a mér­kőzés utolsó pillanatáig a ha­zai csapat, a vendégeknek ne­hezen sikerült megtartaniuk a labdát, de egy mindenképpen mellettük szól: akartak, küz­döttek, csúsztak-másztak, és a védelem is jól helytállt. A diósgyőriek tehát min­denképpen közelebb álltak a győzelemhez, de gólt nem sike­rült szerezniük, s a focit erre „mérik”. (szegedi) Vélemények A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Kovács Géza, a Békéscsaba megbízott ügyvezető elnöke: — Presztízsmérkőzésen az egy pont óriási ered­mény lenne. Sebők Vilmos, a békéscsabaiak autóbuszsofőrje: — Remélem, pontot szerzünk. Balog Zoltán: — Ilyen felállásban még nem játszott a csapat. Remélem, a fiúk nem ijednek meg, és akkor van keresnivalónk. Juhász Gyula, a Békéscsaba technikai vezetője: — Bízom a pont(ok) szerzésében. Oláh Imre, a Békéscsaba tartalékcsapatának edzője: — Re­mélem, hogy ebben a hidegben a fiúk a csabai tízeknek legalább a szívét felmelegíti. A SZÜNETBEN. Tóth Pál, a békéscsabai sportiroda munka­társa: — Az első félidőben ügyesen, várakozáson felül játszott a csapat, és akár két góllal is vezethettünk volna. Várjuk ajó folytatást. Kováts Tibor, a Békés Megyei Diáksport Tanács titkára: — Nagyjából kiegyenlített a küzdelem, de ha Belvon berúgja a helyze­tet, vezethetnénk is. A döntetlenben továbbra is bízom. Tóth Márton, a Békés Megyei Labdarúgó Szövetség főtitkára: — A védelmünk nagyon jól helytállt, és a gólszerzésre is volt lehetőségűnk. Ha így tudunk játszani, „pontosan” térünk haza. A MÉRKŐZÉS UTÁN.Túróczy Gábor,a Blikk tudósítója:*— Elvileg ez egy futballmérkőzés volt, de inkább hasonlított egy küzdősportra. Ebben a műfajban a Békéscsaba egyértelműen jobb, mint a Diósgyőr. Jankulár István, a Békéscsaba technikai vezetője:—Hősiesen küzdő csapatunk nagyon nagy csatában szerzett pontot. Sebők Vilmos: — A diósgyőri csapattal nem volt problémánk, de a közönség botrányosan viselkedett. Fülöp Róbert: — Nagyon nagy küzdelem eredménye a pontszer­zés, mindenki mindent megtett, a maximumot hozták a fiúk. Bízom benne, hogy az MTK ellen is sikert érünk el. Juhász Gyula: — Hősies küzdelemben nagyobb meglepetést is elérhettünk volna, emellett elismerem, hogy végig mezőnyfölény­ben játszott a Diósgyőr. Tartalékbajnoki mérkőzésen: Diósgyőr—Békéscsabai Előre FC3—1. Ezt történt még BVSC-Zugló—Haladás VFC 1—1(0—0) MTK FC—FTC 2—2 (2—1) Gázszer FC—Debreceni VSC 0—0 Stadler—Vác FC 1—2 (1—0) Újpesti TE—Videoton 2—1 (2-1) Győri ETO FC—Kispest-HFC 0—0 Zalaegerszegi TE—Tiszakécs- ke6—0(3—0) Siófok—Vasas 1—0 (0—0) Az NB I-es labdarúgó-bajnok­ság állása 1. Gyó'r 2. Újpest 3. MTKFC 4. FTC 5. Vasas 6. Vác 7. Diósgyőr 8. BVSC 9. DVSC 10. Gázszer 11. Videoton 12. ZTE FC 10 5 1 10 3 3 9 3 4 9 3 4 9 2 5 8 2 6 7 3 6 6 6 4 6 4 6 4 8 4 5 5 6 6 2 8 5 2 9 4 4 8 8 8 1 11 5 10 23— 10 35 30—16 33 32—16 30 30—20 30 32—26 29 25—29 26 24— 15 24 24— 21 24 25— 20 22 26— 19 20 27— 22 20 30—27 20 17—22 17 21— 25 16 22— 41 16 10—31 16 15—30 13 9—32 8 13. Siófok 14. Haladás 15. Tiszakécske 4 4 16. Békéscsaba 4 4 17. Kispest 4 18. Stadler 1 Edzői nyilatkozatok Tornyi Barnabás, a Diósgyőr edzője:—Mészárszék volt a sta­dionunk. Eddigi ellenfeleink kö­zül a legdurvább csapattal ját­szottunk, illetve nem játszottunk, mert... (AtöbbitTomyi Barnabás kérte, ne jelentessük meg.) —Mégis miben látja azt, hogy nem tudtak gólt rúgni? — Az ellenfél középhátvédje, Raducu kimagaslott a mezőny­ből, ennek köszönhető, hogy nem tudtunk gólt lőni. Pásztor József, a Békéscsaba edzője: — Az első játékrészben helyenként kimondottan jól fut­balloztunk, nem ijedtünk meg az ellenféltől. Persze az is igaz, hogy a DFC többet birtokolta a labdát, ám három nagy helyzetünk ne­künk volt. Sajnos, ezeket Belvon, Dobi és Sándor kihagyta. A má­sodik félidőben a vendéglátók az­tán sokkal nagyobb mezőnyfö­lényt harcoltak ki, nehezen tud­tunk kibontakozni, ettől függetle­nül ismét akadtak helyzeteink az utolsó negyedórában. — Túl soknak tűnik a sárga lap, plusz jött a kiállítás, ami nem jó előjel a szombati mérkőzés előtt. — Már az első egyszerű sza­bálytalanságra is sárga lapot mu­tatott fel a játékvezető nekünk. —Kikkel voltál elégedett? — Baji remekül védett, és a védelem tengelyében Raducu nyújtott nagyon kimagasló telje­sítményt. De Sándor és Futaki is jól játszott. Dobi pedig az első félidőben nyújtott remek teljesít­ményt. Belvon sokat futott, és megtartotta a labdát. Még na­gyobb meglepetés lett volna, ha gólt is sikerül elérnie. Volt, aki­ben maradt azért, és ha mások is Raducuék színvonalán játszottak volna, még nagyobb meglepetést okozhattunk volna. De az is tény, hogy mindenki nagyon küzdött a siker érdekében. — Vörös cseréjére miért ke­rült sor? — Mert Búzás jóval mozgé­konyabb volt nála, ezért cserél­A Békés Megyei Labdarúgó Szövetség Fegyelmi Bizottsága a sportszerűtlenkedő labdarú­gókkal szemben a következő ítéleteket hozta: Egy bajnoki mérkőzéstől eltiltva: Fekete Ta­más (Békéssámson), Fülöp Zol­tán (Pusztaföldvár). Két mérkő­zéstől eltiltva: Ragály Zoltán (Szabadkígyós), Szenczi Antal (Kétsoprony), Csordás Sándor (Mezőhegyes). A gádorosi Zalai Istvánt és a méhkeréki Rúzsa Lászlót három mérkőzéstől til­tották el, a méhkeréki Bíró Ró­bert szintén háromhetes eltiltást kapott, de büntetését 1998. ápri­lis 30-áig felfüggesztették. A csorvási Adamik Zoltánt négy mérkőzéstől tiltották el. A fegyelmi bizottság a Mező­kovácsházi TE óvását, amely a Mezőkovácsháza—Orosházi Barátság serdülő mérkőzés tem le, és Vörös is elég sok labdát eladott, amit a Diósgyőr ellen nem volt szabad, hiszen remekül lekontráztak minket. — Igencsak megkésve indult haza a csapat. Ennek mi volt az oka? — A diósgyőri szurkolók nem bírták elviselni azt, hogy pontot szereztünk otthonukban. Hosszú ideig az öltöző előtt vártak ben­nünket, miközben rigmusokat ki­abáltak, ráadásul be is törték az öltözőnk ablakát. Nem szívesen idézem fel szó szerint, hogyan pocskondiáztak, amikor az öltö­zőből átmentem a másik épületbe a sajtótájékoztatóra. Ez azért is különös, mert alig egy hónappal ezelőtt, amikor Diósgyőrben jár­tam, és a borsodi csapat FTC elle­ni Magyar Kupa mérkőzését megnéztem, sok helyi szurkoló felismert, akikkel beszélgettem is, és semmi problémánk nem adódott. Most viszont előjöttek azok a mély indulatok, amik ma Magyarországra jellemzőek. De azt hiszem, ebben benne volt az is, hogy a jogos jussunkat köve­teltük az átigazolt labdarúgókért, amit a DFC tízszeri időmódosítás után is alig akart kifizetni. Nos, mindezek ismeretében valóban félórás késéssel és rendőri segít­séggel tudtunk elindulni hazafe­lé. — Ezek szerint nem fogadta szívébe a Békéscsabát a Diós­győr. — Ez csak egy ízelítő a sok szurkából, amit kaptunk. De pél­dául az is meglepő volt, hogy a hazaiak vezetői egész egyszerű­en nem engedték föl elnökünket a tribünre, aki így az állóhelyi lelá­tóról követte az eseményeket. De például olyan transzparenssel vártak bennünket a szurkolók, amire az volt kiírva: „Pásztor! Jóllakattad a csapatot az áfából?” De az is rejtély számomra, hogy egy edző hogyan ragadhat mikro­font a kezébe a szünetben, és mi­ért hergeli szurkolótáborát a má­sik gárda ellen. J. P. eredménye ellen irányul, bizo­nyítás hiánya miatt elutasítja. A mérkőzés pályán elért eredmé­nyét igazolja. A Méhkeréki SE óvásának, amely a Méhkerék—Sarkadi Kinizsi serdülő mérkőzés ered­ménye ellen irányul, helyt ad. A Méhkerék—Sarkad mérkőzés pályán elért eredményét meg­semmisíti és az összecsapás há­rom bajnoki pontját 3—0-ás gólkülönbséggel a vétlen Méh­kerék javára igazolja. A sarkadi serdülőben jogosulatlanul, ha­mis igazolással szerepelt Tóth Sándor. A fegyelmi bizottság a befizetett 2 ezer forint óvási díj visszafizetését rendeli el a Méh­kerék javára. A határozatok el­len fellebbezésnek van helye, annak kézhezvételétől számított nyolc napon belül a fellebbezési díj befizetésével egyidejűleg. Magyarország a 78. A magyar labdarúgó-válogatott tíz helyet rontott egy hónappal ezelőtti helyezésén, így jelenleg a 78. helyen áll a Nemzetközi Lab­darúgó Szövetség (FIFA) világ- ranglistáján. A magyarokat a vi­lágbajnoki részvételtől megfosz­tó Jugoszlávia az elmúlt egy hó­napban 14 helyet ugrott előre és áll a 22. helyen. Az élen továbbra is Brazília található, második Né­metország, harmadik Spanyolor­szág. Sportnap Kevermesen November 22-én, szombaton 10 órától Kevermesen az általános iskola tornatermében sportna­pot rendeznek. Az „Egészséges Ifjúságért Közalapítvány” szer­vezésében a kevermesi és a lökösházi fiatalok mérik össze tudásukat kézilabdában, kosár­labdában és labdarúgásban. Szombat helyett vasárnap A Gyulai SE NB I B-s női kézi­labdacsapata a sorsolásban megadottnál egy nappal később, vasárnap 18.45 órakor fogadja a Debreceni Sportiskola együtte­sét bajnoki mérkőzésen. A vál­toztatást a debreceniek kérték, mivel három játékosuk érdekelt az ifjúsági válogatottban, amely Romániában szerepel. Amatőr bajnokság Békésen Békésen amatőr városi kosárlab­da-bajnokságot szerveznek, a rendezők várják az iskolák, baráti társaságok jelentkezését. Férfi és női csapatok is nevezhetnek no­vember 24-én, hétfőn 19 órakor Békésen, a dr. Hepp Ferenc Álta­lános Iskolában. Előzetesen is le­het jelentkezni a Békési Áfész SE irodáján (Békés, Szántó u. 6.) vagy a (66) 341-988-as telefon­számon Bíró Józsefnél és Ladá­nyi Zoltánnénál. Bővebb infor­mációt Takács János ad a a (66) 341-982 telefonszámon. Vállalkozók Kupája Gyomaendrődön Gyomaendrődön a helyi sport­csarnokban december 21 -én kezdődik a Vállalkozók Kupája teremlabdarúgó-torna. A viadal­ra 1997. december 10-éig nevez­hetnek írásban az érdeklődök. Bővebb felvilágosítást ad a torná­val kapcsolatban Babos Lászlóné a (66) 386-938-as telefonon. KÉZILABDA A női NB I állása l.Dunaferr 11 ­­362—224 22 2. FTC 9 ­2 376—229 18 3. Győr 9 ­2 297—215 18 4. Vasas 8 ­3 286—236 16 5. DVSC 7 ­4 250—252 14 6. Cerbona 6 ­5 225—245 12 7. Békéscsaba 5 1 5 263—279 11 8. Szekszárd 4 1 6 253—249 9 9. Kisvárda 4 1 6 241—267 9 10. Kiskunhalas 3 2 6 240—265 8 11. Spartacus 4 ­7 231—271 8 12. Miskolc 3 2 6 232—304 8 13. Pécs- 1 10 223—292 1 14. M. Kábel- ­11 221—372­A férfi NBIB állása 1. Kiskőrös 8 1­265—218 17 2. Békési FKC 7 ­2 232—219 14 3. T.miklós 6 ­3 240—212 12 4. Debrecen 6 ­3 236—218 12 5. Hort SE 5 1 3 240—219 11 6. Gyom ró' 5 ­4 224—225 10 7.F.gyarmat 4 ­5 248—247 8 8. Csaba Eló're 3 2 4 231—247 8 9.TFSE 3 1 5 229—244 7 10. Makó 3 1 5 254—271 7 11. Delfin KC 3 1 5 241—258 7 12. Csömör 2 1 6 235—236 5 13.MizseKC 2 1 6 242—252 5 14. Kk.majsa 1 1 7 216—267 3 Szövegek A mérkőzés szünetében az öltözőből kijövő Tornyi Barnabás páratlan tettet hajtott végre. Mikrofont ragadva, „kiszólt” az egyébként szép­számú közönségnek, és nincs szebb szó: felhergohe a szurkolókat a vendégcsapat ellen. Állította, hogy a csabaiak szántszándékkal durvás- kodnak, lábra mennek. A közönségnek több sem kellett, minden egyes csabai szabálytalanságért (vélt is) sárga lapot, piros lapot reklamált, vagy éppen a bírót szidta. Ha ezt akarta elérni az edző, sikerült... Ä sajtótájékoztatón folytatta ugyanezt a monológját, nem arról beszélt az edző, hogy miért nem nyert csapata (szakmai szempontok), hanem azt elemezte, hogy mészárszékhez hasonlított a pálya. A mérkőzés közbeni felhevült kedélyállapotokat mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy Pásztor edző szóváltásba keveredett a hazaiak játékosával. Vargával. Megkérdeztük, hogy ott mit mondott az edző az ellenfél játékosának. „Hogy mit mondtam? Csak annyit, hogy a futballpályára ne vere­kedni induljon, hanem ha erre támad kedve, az utcai harcosok verse­nyére nevezzen be.” Eltiltások A^ATESZ tagja Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgató. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; sportrovat: 451-114; Szerkesztőségi telefax: (66) 441-020. Kiadói telefax: (66) 450-198; Hirdetésvezető: Nánási János.Telefon: (66) 446-552. Fax: (66) 441-311; Terjesztésvezető: Körtvélyesi Csaba. Telefon/fax (66) 453-710. Az előfizetők részére terjeszti a Népújság Kft. az ügynökségein keresztül. Árusításban terjeszti a „DÉLHÍR” Rt. Békés megyei üzeme, Békéscsaba Szabadság tér 1—3. Telefon (66) 443-106 és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a kiadónál (5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4.), valamint a területi ügynökségeknél és a kiadó kézbesítőinél közvetlenül, postautalványon és átutalással. Előfizetési díj egy hónapra 695 Ft. Készül: a COFINEC Hungary Rt. Kner Nyomda, Békéscsaba, Baross út 9—21. Nyomdaigazgató: Péter István. HU ISSN 12151068