Békés Megyei Hírlap, 1997. május (52. évfolyam, 101-125. szám)

1997-05-05 / 103. szám

1997. május 5., hétfő Sportmagazin 7 Hatvan percen keresztül partiban... Ferencváros—Békéscsabai Előre FC 4—0 (0—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Budapest, Üllői út, 8693 néző. V.: Márton S. (Hajdó, Tompos). Ferencváros: Udvarácz 0 — Vámosi 6—Lőrincz 5, Szűcs 5 — Zavadszky 6, Forrai 6, Bekő 6, Nagy N. 6 — Miriuta 9 — Horváth F. 6, Nicsenko 4. Edző: Varga Zoltán. Békéscsaba: Baji 5 — Raducu 5 — Nagy L. 6, Kovács 5 — Medgyesi 5, Balog Z. 4, Major 6, Stoica 4, Kasik 6 — Belvon 4, Kulcsár 5. Edző: Bozai Gyula. Csere: Nicsenko helyett Schultz (7), Kasik h. Balog Zs. (3) mindkettő a szünetben, Bel von h. Kiss J. (-) a 65., Kiss J. h. Sándor (-) a 71., Bekőh. Páling (-) a 73. percben. Gólszerző: Miriuta a 62., 70., 72. és Zavadszky a 75. percben. Sárga lap: Major (Miriuta visszahúzásáért) a 17., Forrai (megrúg­ta Majort) az 54. percben. Szögletarány: 9:4 (3:0). 62. perc: Miriuta Schultztól ka­pott átadást 17 méterre a csabai kapuval szemben, a középpályás tolt egyet a labdán, majd nem sokat teketóriázott: ballal félma- gasan kibombázta a kapu jobb oldalát (az eddig jól záró vendég­védők csak asszisztáltak), 1—0. 70. perc: Miriutaegy röviden kifejelt labdára csapott rá, s 15 méterről, a kapuval szemben, mesterien csavart a tehetetlen Ba­ji mellett a kapu bal alsó sarkába, 2—0. 72. perc: Miriuta ezúttal a bal összekötő helyén tűnt fel, s 20 méterről mutatta be a kivételes rúgótechnikáját azáltal, hogy on­nan a hosszú alsóba nyeste a lab­dát, 3—0. 75. perc: A fél perccel koráb­ban csereként beállt Páling az első labdaérintésére gólpasszt adott. Nagy N. átívelését fejelte vissza az érkező Zavadszkynak, aki 4 méterről úgy lőtt a kapura, hogy még az átvételre is maradt ideje, 4—0. Az előzmények alapján azt le­hetett várni, hogy a Fradi hazai közönség előtt nekiesik majd a Békéscsabának. Nos, ebből nem sok valósult meg, a labdabirtok­lás aránya csupán 52—48 száza­lék volt. Kóstolgatták egymást a csapatok, Nagy L. fogta Nicsen- kót, Kovács őrizte Horváthot, a két legveszélyesebb zöld-fehér játékost. A másik oldalon tulaj­donképpen egyszemélyes csatár­sorjátszott Kulcsár személyében (Belvon inkább mélységből in-' dúlt), rá Szűcs vigyázott. Feltűnő volt, hogy Medgyesi szokatlanul sokszor futott fel a jobb oldalon, s így nem kizárólag védő funkciót osztott ki neki Bozai Gyula. A hazai középpályások még csak- csak eljutottak valahogy a ven­dég 16-osig — elsősorban a hosszú, előreívelt labdáknak köszönhetően —, de ott elfogyott a tudomány. Horváthék nem na­gyon kaptak használható labdá­kat hátulról, s így nem kerültek igazán helyzetbe. A legtöbb ve­szélyt talán Miriuta szabadrúgá­sai jelentették Baji kapujára. A vendégek meglepően magabizto­san játszottak, a védelem több­nyire jól zárt, s a megszerzett lab­dákat is próbálták minél inkább megtartani, amelyben leginkább Major és Stoica jeleskedtek. Igaz ezzel együtt az is, hogy a csabai támadások nemigen hozták rá a szívbajt a zöld sasok szurkolóira, persze a biztonságra való törek­vés talán érthető is a Fradi ellen idegenben. Mindezek ellenére a félidő jó részében gyengén mu­zsikáló zöld-fehérek ellen megér­demelten tartotta a 0—0-át 45 perc után a viharsarki együttes. Sokat elmond Varga edző cse­réje a szünetben: Nicsenkót Schultz Leventével váltotta fel. Ekkor úgy tűnt, hogy jól döntött a mester, hiszen az egykor, Csabán is megfordult csatár már a harma­dik percben nagyon veszélyes volt. A liláknál Kasikot kénysze­Következik Az NB I-es labdarúgó-baj­nokságban következik: Május 7., szerda: Vasas— ÚTÉ, 17.00 (Duna TV), Bé­késcsabai Előre FC— MTK, 17.00, Csepel—-Sió­fok, 17.00, Stadler—ZTE, 17.00, BVSC—III. kér. TVE, 19.00, Haladás— Győr, 19.00 Videoton— DVSC, 19.00, FTC—Pécs, 19.00, Vác—Kispest-Hon­véd, 19.00. rűségből Balog Zs. váltotta fel a bal oldalon, ő azonban csatártár­sával ellentétben nemigen került helyzetbe. Az első játékrésznél nagyobb nyomás nehezedett a vendégek kapujára, köszönhető ez elsősorban a csereként beállt Schultznak, no meg annak, hogy a fővárosi játékosok nagyon összeszedték magukat. Miután az első gólt megszerezte Miriuta, attól kezdve nem volt mese. A gól megadta az alaphangot a Fradi­nak, s olyan fergeteges 15 percet produkált, aminek nem tudott el­lenállni a megzavarodott vendég­védelem. Miriutáról már tudtuk, hogy elképesztően jó a rúgótech­nikája, ezt most is maradéktala­nul bebizonyította, nagyon szép gólokat szerzett, amivel el is dőlt a mérkőzés sorsa. A Békéscsaba tisztességesen próbálkozott ezu­tán is, Nagy L. például teljesen egyedül vezette rá Udvaráczra a labdát, de a portás a helyén volt. A görcsösen akaró Ferencvá­rosnak az első gól megszerzése volt roppant fontos, mert innentől kezdve, közhelynek tűnik, de na­gyon felszabadultan játszott. Per­sze ehhez hozzásegítette őket az addig jól játszó viharsarki véde­lem is azzal, hogy Miriutát és Schultzot „hagyták szárnyalni”, amolyan „zöld sasok” módjára. Szegedi Zsolt Edzői nyilatkozatok Varga Zoltán, a Ferencváros edzője: — Az első félidőben kicsit görcsösek voltunk, amit annak tulajdonítok, hogy a játékosok vállát nyomta a „mindenképpen nyerni kell” tudat. Schultz beállásával azonban megváltozott a játék, s úgy érzem, ez volt végre az a foci, amit hosszú távon is meg szeretnénk valósítani. —Schultzot miért nem jelölte kezdőként?-— Vele kapcsolatban még mindig az a véleményem, hogy nem búja végig a kilencven percet, viszont csereként is képes új színt hozni a játékunkba, nagy nyereség volt a mai meccsen. Bozai Gyula, a Békéscsaba edzője: — Először is gratulálok a Ferencváros megérdemelt sikeréhez. Ami minket illet, hatvan percen keresztül nem vallottunk szégyent. —Mégis mi történt ezután ? — Mi egy kis csapat vagyunk, nálunk rengeteget jelent négy játékos kiesése. Elfáradtunk, s igazán megfelelő cserével nem rendelkeztem, többek között Kasik kényszerű cseréje is nagyon károsan hatott, hiszen a helyére beállt Balog Zsolt rendre lemaradt védekezésben, a rutinta­lansága kiütközött. Az első gól megpecsételte a sorsunkat, a továbbiak­ban pedig hagytuk Miriutát játszani, hét perc leforgása alatt kaptunk még hármat. Ehhez nem kell különösebb kommentár. Mellékesen a másodikjátékrészre egy nagyon felszabadult Ferencváros jött ki, ekkor már nagyon jól játszottak. — Tud-e valakit dicsérni a saját csapatából? —Nagy László a csapat legjobbja volt, Nicsenkót teljesen levette a pályáról az első félidőben (le is kellett cserélni). A második félidőben Horváthot kellett őriznie, nyugodtan mondhatom, vele szemben sem vallott szégyent, emellett a támadásokat is segítette. A vereség ellenére sem marasztalnék el senkit, hiszen mindenki egytől egyig mindent megtett a tisztes helytállás érdekében. Az NB I-es labdarúgó-baj­nokság állása l.MTK 22 5 1 72—20 71 2. Újpest 20 5 3 62—26 65 3. FTC 18 7 3 59—31 61 4. Vasas 18 6 4 44—23 60 5. DVSC 11 9 8 41—28 42 6. BVSC 12 5 11 34—28 41 7. Kispest 10 8 10 34—37 38 8. Győr 10 7 11 37—42 37 9. Videoton 9 9 10 36—32 36 10. Vác FC 9 9 10 33—36 36 11.ZTE 10 3 15 30—47 33 12. Haladás 8 7 13 30—32 31 13. Siófok 7 9 12 24—43 30 14. Békéscsaba 7 5 16 30—51 26 15. III. kér. TVE 5 10 13 34—47 25 16.Pécs 6 7 15 25—55 25 17.Csepel 4 8 16 36—57 20 18.Stadler FC 4 5 19 16—42 17 FTC—Békéscsabai Előre FC 4—0(1—0) Tartalékbajnoki mérkőzés, Budapest, 400 néző. V.: László Gy. Békéscsaba: Nagy Zs. (Ist­ván) — Márton — Valentényi, Illés, Majoros — Varga J„ Kele­men (Simon), Frank, Petmzsán (Kovács H.)—Borbola (Harma­ti), Vadas. Edző: Oláh Imre. G.: Sitku a 40. és 50., Fülöp az 56., Szokolai a 65. percben. Jó: Sza­bados, Vincze, Jagodics, Sitku, Szirtesi, ill. Valentényi. Meccsmorzsák Sebők Vilmos, a csabaiak örökös sofőrje meglehetősen érdekes ki­jelentéssel fogadott a találkozó előtt egy órával: „Rúgunk egy ötöst!” S hogy megnyilatkozását még nyomatékosabbá tegye, fo­gadást ajánlott (a tét most mind­egy). Természetesen örömmel álltam rá erre a lehetőségre, mert úgy éreztem, ilyen könnyen nem sűrűn nyerhetek fogadást. No nem azért, mintha nem bíznék a csabai labdarúgókban, de hát mégiscsak a Fradihoz látogatnak. Telt-múlt az idő, a vendéggólok csak nem akartak előjönni, így hát a meccs végén mentem tartani a markomat. Ellenfelem azonban csak nevetett: „Ki mondta, hogy öt gólt rúgunk a Fradinak? Én csak azt mondtam, hogy rúgunk egy ötöst.” El kellett ismernem, vesztettem, ugyanis a mérkőzés­labda mérete és a ferencvárosi Szűcs mezszáma is ötös volt. Márpedig a vendégek mindkettőt előszeretettel rugdosták a talál­kozó folyamán... M M M ® ® ® Major László meccs előtti beme­legítése rendhagyó volt. Történt, hogy a csabaiak a székház felőli kapunál melegítettek a mérkő­zés előtt, s bizony előbb-utóbb óhatatlanul eljön a kapura lövé­sek ideje. Nos a középpályás köztudottan jó rúgótechnikával megáldott játékos, ezalatt a pár perc alatt azonban nem csak a jó öreg focikaput Célozta. A sor­rend a következő volt: elsőként a Springer-szobor került veszély­be, a második alkalommal a székház ajtajánál békésen álldo­gáló rendező kapott telitalálatot, és harmadikra jött a csattanó, szó szerint, hiszen a közönség nagy derültségére a székház egyik ablaka „szenvedett hirte­len halált”. M M M ® ® ® Kiss János nem tartozik a szeren­csés játékosok közé. A második játékrészben csereként pályára lépő csatár csak perceket töltött el a zöld gyepen, ugyanis újra meg­sérült. Ez a tény lassan már tör­vényszerűvé válik nála, pedig na­gyon tehetséges, gólérzékeny já­tékosról van szó, bizonyította ezt például a legutóbbi, Kispest elle­ni mérkőzésén. EZ TÖRTÉNT MÉG Újpesti TE—Videoton FC-Fehérvár 2—1 (0—0) Megyeri út, 4000 néző. V.: Kiss G. Gól: Bérczy (89.), Kovács Z. (93.), ill. Korsós (70.). Kiállítva: Zombori (45.—ÚTÉ). Jó: Bérczy, Kovács Z., ill. Vancsa, Takács, Makricki. j. A Videoton egy megnyert mérkőzést veszített el, elsősorban az utolsó percekben figyelmetlen védői miatt. Siófoki Bányász—Vác FC 0—0 Siófok, 4000 néző". V.: Szabó Zs. Jó: Bimbó, Perger, Bozsér, Sallai, ill. Tóth, Nagy, Kasza. A játék és a mutatott teljesítmény alapján a döntetlen igazságos eredménynek számít. Mindkét csapat örülhet az egy pontnak. Zalaegerszegi TE—Csepel SC 2—1 (2—1) Zalaegerszeg, 8000 nézó'. V.: Bede. Gól: Németh (37.), Balog (42. — tizenegyesből),' ill. Varga (22.). Jó: Németh, Gaál, Molnár B„ Balog, ill. Füzesi, Varga, Mészáros. Küzdelmes, de közepes iramú mérkőzésen a ZTE-nek végig több lehetősége adódott, bár a második félidőben a csepeliek mezőnyfölényben játszottak. Győri ETO FC—BVSC 2-1 (1-1) Győr, 3000 néző. V.: Lettrich. Gól: Szarvas (22.), Mracskó (81.), ill. Csiszár (8.). Jó: Puglits, Mracskó, Cseke, ill. Dragoner, Csiszár, Bükszegi, Komlósi. Hiába játszott a mérkőzés egyes szakaszaiban mezőnyfölény­ben a BVSC, a kihagyott gólhelyzetek megbosszulták magukat. Kispest-Honvéd FC—MTK FC 2-2 (1—0) Bozsik-stadion. 2500 néző. V.: Vad. Gól: Dubecz (45. perc), Plókai M. (82.) ill. Kenéséi K. (51-, 56.). Jó: Plókai A., Tarlue ill. Lőrincz E., Molnár Z., Kenesei K. A pontszerzésnek a piros-feketék örülhetnek, hiszen az MTK jobb erőkből áll. A vendégek kicsit „energiatakarékos” játéka magyarázza, hogy ismét elhullajtott két pontot. Debreceni VSC-Epona—Haladás VFC 3—1 (3—0) Debrecen, 5000 néző. V.: Kurmai. Gól: Sándor T. (16., 40.), Szatmári (42.), ill. Szekér (54.). Kiállítva: Pető (31. — DVSC), ill. Varga (31. — Haladás). Jó: Bemáth, Sándor T„ Böőr, ill. Baumgartner. Már-már a korábbi évekre emlékeztető módon futballozott a DVSC, amely elsősorban első félidei teljesítményével két perc alatt döntötte el a mérkőzést. Pécsi MFC—Vasas 3-3 (0-2) Pécs, 4000 néző. V.: Tóth V. Gól: Hofecker (53.), Szabados (89.), Pest (91.), ill. Máriási (3.), Pál (21., 56.). Jó: Tomka, Szabados, Győri, ill. Sáfár, Máriási, Pál. A vendégek sokáig biztosan vezettek két góllal, ám a hajrában a végig hallatlan lelkesedéssel játszó hazaiak egyenlítettek. III. kér. TVE—Stadler FC 0-0 Hévízi út, 2000 néző. V.: Bukovics. Kiállítva: Szabó A. (III. k. TVE, 60.). Jó: Babócsy, Katzenbach, Szabó Z., ill, Resko, Jeremejev, Jaszinszki. Izgalmas, küzdelmes mérkőzést vívott a két együttes. A hazaiak bár félóráig emberhátrányban voltak közelebb álltak a győze­lemhez. Vélemények A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Sipos Aladár (Flóri bácsi), a csapat törzsszurkolója:—Az Üllői útról elvinni egy pontot, az mindig nagy szó. Kérdés az, hogy milyen formát mutatnak majd a fiúk... Varga Mihály: — Amikor a junior ki szokott kapni, akkor a nagycsapat győz. Most is így lesz... Ijj. Albert Flórián: — Nagyon sajnálom, hogy nem játszhatok, de a gipszet csak a jövő héten veszik majd le. Mindenféleképpen győzni akarunk, az UEFA-helyezéshez ugyanis ez szükséges. Sebők Vilmos, a békéscsabaiak buszsofőré:— Kíváncsi vagyok, hogy a tíznapos pihenő mennyi erőt adott a távolból visszaérkezett „válogatottak­nak”? Nyilas Elek: — Ezen a pályán csak a Fradi nyerheti a mérkőzést. Ganczer Gábor, a Kurír sportújságírója:— Mostanában olyan gyenge a Fradi, hogy a Békés­csaba akár több zöld-fehér öngóllal nyerhet... Oláh Imre, a békéscsabai tartalékgárda edző­je:— Bízom benne, hogy ebben az ékszerdobozban a csapat nem fog szégyent vallani. A SZÜNETBEN. Frankó Attila, a Mezőbe- rény FC játékosa:— Partiban vagyunk a hazaiak­kal... Ganczer Gábor: — Egyelőre mindkét kapura veszélytelen a Ferencváros... Hajdú Attila, a Fradi sérült kapusa: — Be fogjuk gyűrni a jól küzdő Békéscsabát. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Oláh Imre: — Megér­demelt hazai siker született, mivel a második félidőben becserélt Schultz színt tudott hozni a játék­ba. Kasik Zsolt: —Olyanok vagyunk, mint a váloga­tott: hatvan percig jók. Szeiler József: — Nagyon jók voltunk. Miriuta zseniálisan játszott. Hajdú Attila: — Az első félidőben nem ment nagyon, de a másodikban jó volt látni azt, hogy sok helyzetig eljutottunk. Belvon Attila: — Kár, hogy elfáradtunk hatvan perc után. Az első bekapott gólt követően szétesett a csapat. Florin Raducu:—Szégyellem az eredményt. Sebők Vilmos: — A válogatott nyolcvan-, mi pedig hatvanpercesek vagyunk... Nagy László: — Az első gól után, az addig egységes csapatjátékunk teljesen szétesett. Moós János, pályaedző:—A legnagyobb prob­lémának az első bekapott gól mutatkozott... Délkelet-magyarországi sikerek a békéscsabai röplabda egyetemi főiskolai országos döntőn A békéscsabai Körösi Csorna Sándor Főiskola adott otthont az idei egyetemi, főiskolai országos röplabdadöntőnek. A fiúknál négy, a hölgyeknél három csapat viaskodott a végső sikerért. (A nők mezőnyében a Jászberényi Tanítóképző Főiskola együttese nem érkezett meg.) A férfiak mezőnyéből kiemel­kedett a Szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola együttese, amelyik minden ellenfelét 3:0-ra legyőzve lett aranyérmes. Eredmények. Férfiak: Sze­gedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola—Győri Széchenyi Ist­ván Főiskola 3:0, Budapesti Test- nevelési Egyetem—Budapesti Műszaki Egyetem 3:1, Testneve­lési Egyetem—Győr 3:0, Sze­ged—Műszaki Egyetem 3:0, Győr—Műszaki Egyetem 3:2, Szeged—Testnevelési Egyetem 3:0. Végeredmény: 1. Szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főis­kola 6,2. Budapesti Testnevelési Egyetem 5, 3. Győri Széchenyi István Főiskola 4, 4. Budapesti Műszaki Egyetem 3 ponttal. A nőknél a távol lévőjászberé- nyiek elleni mérkőzéseket 3:0-lal az ellenfél javára írták, így kerül­hetett a csabaiak neve mellé há­romszor 3:0-s győzelem. Igaz, a vasárnapi fináléban óriási csatá­ban győzték le az ezüstérmes he­lyen kikötő Szegedi Juhász Gyu­la Tanárképző Főiskola gárdáját. A harmadik játszmára jellemző, Jól küzdöttek a csabai lányok (szemben), akik az egyetemi, főiskolai bajnokság aranyérmesei lettek a hét végén FOTÓ: LEHOCZKY PÉTER hogy 14:13-ról 15:16-ra fordított a szegedi gárda, és innen nyertek a csabai lányok. Eredmények: Szegedi Ju­hász Gyula Tanárképző Főisko­la—Budapesti Testnevelési Egyetem 3:2, Békéscsabai Körö­si Csorna Sándor Főiskola— Testnevelési Egyetem 3:0, Bé­késcsaba—Szeged 3:0. Vég­eredmény: 1. Békéscsabai Kö­rösi Csorna Sándor Főiskola 6,2. Szegedi Juhász Gyula Tanárkép­ző Főiskola 5, 3. Budapesti Test- nevelési Egyetem 4. A női bajnokcsapat tagjai: Antoni Kriszta, Bajkó Edit, Baj- kó Enikő, Bajkó Judit, Guj Diána, Lengyel Lívia, Somogyvári Bea, Széplaki Nóra, Tóth Éva, Vásár­helyi Adrienn. A csapat testneve­lői: Gőcze Mária, Medovarszki János, Iványi László, Vámos László. Edző: Kormos Mihály. Különdíjat kaptak: Berkes Zoltán (Szeged), Bunda Olivér (TF), Zilich Balázs (Győr), Szik- szai Barbara (Szeged), Bajkó Ju­dit (Békéscsaba), Lőrinczné Sán­dor Csilla (TF). Négyéves ered­ményes szerepléséért a főiskola különdíját kapta Széplaki Nóra. Támogatók: Henkel Magyarország Kft. körösladányi gyára; Pepsi Cola; Minipol Kft.; Kelet-magyarországi Sörértékesítő Kft; Csúcsú állateledel- bolt; Limo-Mix Kft., Mezőberény; Bé­kés Megyei Testnevelési és Sportinté­zet; Békéscsabai oktatási, közműve­lődési és sportiroda; Pro Renovanda Cultura Hungáriáé Alapítvány.