Békés Megyei Hírlap, 1996. október (51. évfolyam, 229-254. szám)

1996-10-21 / 246. szám

© 1996. október 21., hétfő' SPOKI BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Nem illett be rangadónak Békéscsabai Előre FC—Ferencváros 0—1 (0—1) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 14 ezer néző'. V.: Juhos (Koch, Bajkai). Békéscsaba: Derdák 5 — Raducu 5 — Kovács 5, V arga 4—2=2—Medgy esi 5, Sándor 5, Illés 4, Major 6, Kasik 4— Szabados 5, Kulcsár 4. Edző: Silviu Iorgulescu. Ferencváros: Szeder 0 — Telek 6 — Hrutka 5, Kuznyecov 6 — Nyilas 6, Miriuta 6, Szűcs 5, Lisztes 5, Nagy N. 6 — Horváth 5, Nicsenko 6. Edző: Varga Zoltán. Csere: Raducu helyett Cseh (5) a 36., Illés h. Belvon (5) az 58., Horváth h. Zavadszky (5), Lisztes h. Arany (5) mindketten a 60., Medgyesi h. Ulici (-) a 73. percben. Gólszerző: Nicsenko a 35. percben. Sárga lap: Major (reklamálásért) a 12., Nyilas (sípszó után elrúgta a labdát) a 28., Medgyesi (Nagy Norbert felvágásáért) a 38., Nagy Norbert és Ulici (kakaskodásért) a 74. percben. Kiállítva: Varga a 91. percben. Szögletarány: 7:6 (0:3). Következik Az NB I-es labdarúgó-bajnok­ságban következik. Október 26., szombat: Pécs—FTC, 14.30. Kispest—Vác, 17.00. Siófok—Csepel, ZTE—Stad­ler, Győr—Haladás, mind 17.00 (MTV). Október 27., va­sárnap: DVSC—Videoton, 13.30. III. kér. TVE—BVSC, 13.30. MTK—Békéscsabai Előre FC, 14.30 (Duna TV). Ok­tóber 28., hétfő: Újpest—Va­sas, 19.00 (MTV). |/fl.KOWS^ GUMICENTRUM Békés, Szent Pál sor 1. Tel.: 06 (óó) 341-447, 341-798. Gumiköpenyek, akkumulátorok, perforált lemezek. s Varga Zoltán, a vendégek meste­re a mérkőzés előtt arról beszélt, tudatában van, hogy a csapatnak nagyon keményen kell hajtania ahhoz, hogy megőrizzék a baj­nokságban veretlenségüket, leg­alábbis amióta ő irányítja a zöld­fehér gárdát. Silviu Iorgulescu pedig ekként kommentálta csa­patösszeállítását: „Ulici és Bel­von a kispadon kap helyet, mert egyelőre jobb, ha védekezőbb tí­pusú csapattal állunk ki. A szünet után, ha ne adj isten elfárad a Ferencváros, Belvon és Ulici len­díthet a mi játékunkon... ” 35. perc: Második szögletét végezte el a Ferencváros. A lab­dát Lisztes Nagy Norbert elé pöc­cintette, aki jól adott középre, Nicsenko az ötösről magasra emelkedve, két védő közül fejelt kapura, és a labda a vetődő Der­dák kezéről a felső lécre, onnan pedig a jobb felső sarokba vágó­dott,!)—1. 91. perc: A békéscsabai Var­ga ártalmatlannak tűnő helyzet­ben igencsak elvesztette a fejét. Nyilasnál volt a labda, amikor a védő nyújtott lábbal mellbe rúgta a ferencvárosiak középpályását. Vargát azonnal — és jogosan — kiállította Juhos játékvezető. Az első negyed óra amolyan „fogáskereséssel” telt, a közép­pályások keresték a párjukat. A két csapat inkább az ellenfél játékát tette tönkre, mint saját­ját építette volna ebben az időszakban. Viszonylag kevés volt az ívelés vagy indítás, és mindkét csapat tagjai laposan adogatva próbáltak játszani, nem beszélve arról, hogy középről próbálták a támadá­sokat vezetni, kihagyva a széle­ket — ez pedig kevés sikert ho­zott. A küzdelemre nem lehetett panasz, a játékra annál inkább, mivel jószerivel a pálya közép­ső harmadában zajlott némi fe­rencvárosi mezőnyfölénnyel. Tizenöt perc után megélén­kült az iram, nyíltabb lett a já­ték, a vendég középpályások és ékek már többször szakadtak el párjuktól, ezáltal mozgalma­sabb lett a mérkőzés. Am to­vábbra is a vendégek voltak fö­lényben, a csabaiak főleg a vé­dekezésre, és nagy ritkán abból egy-egy kontrára koncentrál­Vélemények A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Papp László, a Békéscsaba ügyvezető elnöke: — Úgy vagyunk mi most a Ferencvárossal, mint ők voltak a Newcastle-vel. Kovács Géza, a Békéscsaba ügyvezető elnökhelyettese: — A döntetlennek nagyon örülnék. Winkler János, a Békéscsaba társadalmi elnökhelyettese: — Jó lenne, ha négy hete tartó veretlenségi sorozatunkat tartanánk. Krattinger Márton, a Békéscsaba elnökségének tagja: — Le­gyünk mi a Dunaszekcső és ne a Newcastle. Juhász Gyula, a Békéscsaba intézője:—Úgy érzem, meglepjük a Fradit. Moós János, a Békéscsaba pályaedzője: — Ha mindenki a maximumot nyújtja, meglepetést okozhatunk. Pásztor József, a Békéscsaba korábbi vezető edzője:— A Ferenc­város ellen mindig élvezetes meccseink voltak. Most is ebben és a döntetlenben bízom. Szenti Zoltán, a Békéscsaba egykori játékosa:—Ez a Fradi nem a Newcastle elleni Fradi lesz, ezért 1—0-ra nyerünk. Dr. Szívós István, a Ferencváros elnöke: — Remélem, hogy jó mérkőzésen győzelemmel folytatjuk az elmúlt hetek sikersorozatát. Novák Dezső, a F erencváros szakosztályvezetője:—Szeretnénk javítani a békéscsabai mérlegünkön. Golecz Lajos, a Ferencváros technikai vezetője:—Tudjuk, hogy jó csapat a Békéscsaba, de mi nyerünk. Rácz László, a Ferencváros pályaedzője: — Ahhoz, hogy meg­nyerjük a bajnokságot, ezen a mérkőzésen is győznünk kell. Simon Bállá István, a Ferencváros kondícióedzője: — Sokat edzettek a fiúk, lábukban van a győzelem. Dr. Gyarmati Jenő, a Ferencváros orvosa:—Győzünk! Molnár Dániel, a Magyar Rádió riportere: — Hiszek Vargának, aki bajnokságot szeretne nyerni, ezért most győz a Fradi. A SZÜNETBEN. Papp László: — Egy jól felállt védelem ellen nincs átütő erő a támadójátékunkban. Dobó János, a Békéscsaba egykori játékosa: — A Fradi egykor „pontszerző” csapatunk volt, de hogy most mi lesz... Láza János, a Békéscsaba egykori játékosa: — Ilyen gyengén muzsikáló Ferencváros még nem játszott Békéscsabán. Laurinyecz György, a Békéscsaba elnökségi tagja, a Hetes kft. ügyvezetője:—Kit verünk meg, ha nem ezt a Fradit? Selmeczy Mihály, a Békéscsaba egykori propagandistája: — Amíg egy csapat nem tud kapura lőni negyvenöt perc alatt, nem várható el tőle eredményes szereplés. Dr. Szívós István:—Remélem, ha egy góllal is, de nyerünk. Novák Dezső:—Vezetünk, de nehéz lesz az eredményt megtartani. Golecz Lajos:—Tovább kell fokoznunk a tempót. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Selmeczy Mihály: — Négyszáz millió forintot láttam zöld-fehér mezben játszani. Ezt a tényt nem merem továbbgondolni, mert félek, hogy elveszítem a realitásérzékemet. Láza János:— Helyzet nélkül nyert a Fradi. Papp László:—Gratulálok a Ferencvárosnak! tak. Mi sem jellemzőbb: az első játékrészben a Ferencváros négyszer találta el a kaput — igaz, Derdák egy kivételével mindannyiszor a helyén volt —, a csabaiak viszont csak mellé és fölé lőttek. Az idő előrehaladtá­val keményedett a mérkőzés, szaporodott az adok-kapok. Eközben a csabaiak fölbáto­rodtak, egyre többet merész­kedtek előre, de érthető, hiszen futottak az eredmény után. A gól viszont a ferencvárosiakat megnyugtatta, akik egyre in­kább visszahúzódtak térfelük­re, magukra engedték a házi­gazdákat, és már kevésbé pró­bálkoztak egészpályás letáma­dással. Inkább az elöl portyázó Nicsenko felé ívelgettek, így próbáltak lehetőségeket kiala­kítani. A szünet után igencsak visszaesett az iram. A Békés­csaba is óvatosan játszott, a Fe­rencváros nem erőltette a tá­madásokat, így meglehetősen unalmas negyvenöt percet lát­hatott a nagyérdemű. A Fradi vezetése birtokában csak ím- mel-ámmal építgette támadá­sait, de a labdavesztés után mindenki rögtön visszaállt. A csabaiak derekasan küzdöttek, de lassú játékukkal csak ritkán jutottak el az ellenfél 16-osáig. A becserélt Belvon és Ulici sem lendített a házigazdák játékán, így tovább laposodott a mérkő­zés. Varga Zoltán kettős cseré­vel próbált változtatni ezen, ám a ferencvárosi cserék sem hoz­tak csodát. A középpályán álló háború dúlt, a hazaiak olykor megpróbáltak a széleken meg­indulni, de Szabadost és Kul­csárt jól semlegesítették a zöld­fehér védők. A második játék­részben a Ferencváros is és a Békéscsaba is kétszer-kétszer rúgott kapu felé, de igazi gól- szagú esemény csak Kulcsár nevéhez fűződik. Az előnyét őrző Ferencváros és az igazi lelkesedés nélkül tá­madó Békéscsaba játszadozá­sába Ulici becserélése hozott eseményt: igaz, csak azért, mert rögtön összeugrott Nagy Norberttel... A házigazdákra nézve az eredmény nem szégyen, hiszen a Ferencváros egy góllal min­denképp jobb a mai Békéscsa­bánál. A lila-fehérek inkább azért okolhatják magukat, mert nem tettek meg mindent a láthatóan fél gőzzel futballozó vendégek ellen. A Ferencváros szemszögéből pedig nyilván csak a győzelem volt a fontos. Tény, hogy nem az ő hibájuk, hogy ezért nem kellett szenzáci­ósjátékot nyújtaniuk. Békéscsabai Előre FC—Fe­rencváros 1—4 (0—1) T artalékbajnoki-mérkőzés, Békéscsaba, 400 néző. V.: Sápi. Békéscsaba: Nagy Zs. — Balog Z. (Filipovics), Márton, Unchias, Valentényi — Kurucz, Kelemen, Belicza, Petruzsán — Kiss J., Dani. Edző: Oláh Imre. G.: Dani, ill. Sitku, Szirtesi, Szokolai, Hol­ló. Jó: Dani, Unchias, Kelemen, ill. Nagy T., Holló, Jagodics, Szirtesi. Edzői nyilatkozatok Silviu Iorgulescu, a Békéscsaba edzője: — Sajnálom, hogy kikap­tunk, hiszen egyenrangú ellenfelei voltunk a Ferencvárosnak. Bosszant, hogy a gólt újra figyelmetlenségből kaptuk, pedig éppen az ilyen helyzetek tisztázását gyakoroltuk egész héten. A csapat teljesít­ményével, a játékosok lelkesedésével elégedett vagyok, mert csupán ennyi különbség volt a két gárda között. — A gólon kívül mi kellett volna ahhoz, hogy pontot szerezzen a Békéscsaba? — Hiába zajlott le tizenegy forduló, továbbra is rutintalan a csapa­tunk, ennek számlájára írható a vereség, no meg arra, hogy a Ferencvá­ros egyetlen egyszer megvillant, és ez elég volt nekik az újabb győzelemhez. Az sem szolgált javunkra, hogy az első játékrészben kapkodtunk, és keveset merészkedtünk a Fradi kapujáig. Szünet után dinamikusabban játszottunk, de a befejezésekbe mindig hiba csúszott. —A szünetben mit mondtál a játékosoknak? —Azt, hogyne kapkodjunk, próbáljunk meg minden labdát megját­szani és ne felrúgni, valamint hátulról építsük a támadásokat. Azt terveztem, hogy a fordulás után Belvon és Úlici vezérletével jobb lesz a játékunk, de ők sem tudtak újítani. Támadgattunk. de igazi gólhelyzetet továbbra sem tudtunk kidolgozni. —Ez a Fradi pedig nem volt veszélyes. —Sajnos, ilyen szinten vagyunk, hogy már egy kevésbé dinamikus Ferencváros ellen sem tudtuk fölszívni magunkat. Még szerencse, hogy a korábbi két fordulóban gyűjtöttünk pontokat, s ezzel nem szakadtunk le a középmezőnytől. Ügyan adtam a Fradi ellen is némi esélyt magunknak, de hát ilyen a játék. Nem tudtuk kihasználni, hogy a Ferencváros kevésbé játszott frissen. Középpályásaink nem segítették a támadókat, ezért Szabadosék sem tudtak megvillanni, mint a korábbi mérkőzéseken. Varga Zoltán, a Ferencváros edzője: — Az utóbbi két napban háromszor edzettünk, sok a sérültünk, tudtuk, hogy nehéz mérkőzésre van kilátás. Ennek ellenére a második félidő alapján megérdemelten győztünk szoros csatában. A Csaba jó csapat, de mi jobbak voltunk. Most már előre tekintünk, mert kedden kupamérkőzésen, a Dunaszek­cső ellen ki kell köszörülni a korábbi csorbát. —Nem sikerült megismételni a Newcastle elleni játékot, sőt sokak szerint a Fradi idei leggyengébb játékát nyújtotta Békéscsabán. —Azt akarja tőlem hallani, hogy a Békéscsaba jobban futballozott, mint a Newcastle? Én úgy láttam, hogy egy nagyon jó Fradi futballozott a pályán, amely sokat futott, még fáradtan is, s amelynek játékosai a békéscsabai mérkőzés előtt is nagyon kemény edzéseket végeztek. Úgy hallottam, hogy Békéscsabán ritkán nyert a Ferencváros, nekünk most viszont sikerült... — A mérkőzés előtt is azt hangoztatta, hogy csak győzni szabad Békéscsabán. Nem nyomasztotta önt a korábbi évek rossz mérlege? — Még véletlenül sem. Ugyanis idegenben is eredményesen kell szerepelnünk, és gólra törően támadnunk, ha bajnokságot akarunk nyerni. Márpedig ez a célunk. Én nem ismertem a Békéscsabát, de hát sok csapat ismeretlen még számomra. Az meg, hogy mi volt korábban, az egy más fejezet. Anekdoták A mérkőzés előtt a csabaiak egykori játékosai anekdotáztak. Az egykori sziklakemény védő, Láza János így emlékezett vissza: „Az NB I-be való feljutás után hat évig még játszottam, és minden mérkőzésen pályára léptek a Kórház utcában a Ferencváros ellen. Ez időszak alatt egyetlen egyszer sem kaptunk ki. Sőt, minden alkalommal, amikor gólt lőttünk, közöm volt az eseményekhez, így volt, amikor én szereztem gólt, máskor 11-est harcoltam ki... Úgy érzem, ma is jobbak leszünk a zöld-fehéreknél.” Királyvári Károly, aki csaknem 300 NB I-es mérkőzésen lépett pályára csabai színekben, így beszélt: „Emlékszem, amikor még Szűcs Gyula bácsi volt az edzőnk, az egyik ferencvárosi mérkőzés előtt rendhagyó és nagyon rövid, mintegy háromperces taktikai értekezletet tartott. Ami körülbelül ennyiből állt: fiúk, ti is szereti­tek a pénzt, ne hagyjátok, hogy ezek a fővárosiak elvigyék előletek. Ti is szeretnétek a feleségeknek szép ruhát és virágot venni. Majd a két szélső hátvédhez, Albertihoz és Zsíroshoz fordult, akiknek a következőt mondta: Ti mindig csak akkor játszotok jól, ha előtte jól leszidlak benneteket. Nos vegyétek úgy, hogy most le vagytok szidva...” Szeilerfelszedi a labdát Szabados elől. Ezen a napon egy talált góllal, de nyert a Ferencváros Ez történt még... Vasas—Pécs 1—0 (1—0) Fáy utca, 3000 nézó'. V.: Hanacsek. G.: Jován (38.). Jó: Geress, Jován, Váczi, ill. Disztl P„ Tomka. Alacsony színvonalú mérkőzé­sen a hazaiak még tizenegyest is hibáztak, de így is biztosan nyer­tek. MTK—Kispest 2-0 (1—0) Hungária krt., 3000 nézó', V: Varga S. G.: Horváth Cs. (22.), Csertől (51.). Jó: Zsivótzky, Illés, Farkashá- zy, ill. Plókai A. Ä kék-fehérek 11 forduló után is százszázalékosok, s ezzel beál­lították a Budapesti Honvéd 1952-es rekordját. Stadler FC—ül. kér. TVE 1-0 (1-0) Akasztó, 800 nézó'. V.: Tóth V. G.: Szelohov (38.). Jó: Resko, Molnár, Jeremejev, Szelihov, ill. Krecska, Varga. Az erőtlen vendégekkel szem­ben megérdemelten szerezte meg a fontos három pontot a nagy akarással küzdő Stadler. Videoton-ÉTE 1-3 (0-1) Székesfehérvár, 6000 nézó'. V.: Cser- na. G.: Vancsa (56.), ill. Pető (öngól, 8.), Kovács (51.), Véber (60.) Jó: Vancsa, ill. Sebők, Véber, Kovács, Herczeg. Az újpestiek jól használták ki a fehérvári védők hibáit, s így könnyedén nyertek. Vác-Siófok 2-2 (1-0) Vác, 1000 néző. V.: Hajdó. G.: Hor­váth (7.), Andrássy (54.), ill. Balatovics (63.), Takács (89.). Jó: Kasza, Vojtekovszki, Horváth, ill. Szabadi, Bulatovics, Perger. A hazaiak 2—0-ás előnyük bir­tokában kiengedtek, ezt jól használta ki az újonc. Haladás—DVSC 0-2 (0-2) Szombathely, 7000 néző. V.: Bede. G.: Sándor T. (26.), Ilea (11-esből, 45.). Kiállítva: Zugor (45.). Jó: Sze­kér, Bonchis, ill. Gojan, Vadicska, Ilea, Sándor T„ Madar Cs„ Dombi. Az új szakvezető, Dunai Antal által irányított debreceniek jó já­tékkal megérdemelten nyerték. Csepel—ZTE 1-2 (0-0) Csepel, 700 néző, V: Szabó Zs. G.: Ivanics (49.), ill. Csóka (68.), Sebők (76.). Jó: Ivanics, Keresztúri, Szeke­res, ill. Szabó I., Sebők, Csóka. Alacsony színvonalú mérkőzés. BVSC—Győr 3-1 (1-0) Szőnyi út, 700 néző, V: Kincses. G.: Dragoner (25.) Dárdai (58.), Egressy (71.), ill. Korsós (66.). Kiállítva: Sullivan (76.). Jó: Végh, Bükszegi, Egressy, Dragoner, ill. Cseke, Mracskó. Már az első félidőben is fölény­ben volt a fiatal hazai együttes, szünet után pedig újabb gólok­kal biztosította be a győzelmet. adidas ^ Az NB I-es labdarúgó baj­nokság állása 1. MTK 11­. 33—6 33 2. FTC 9 1 1 21—10 28 3. Újpest 8 2 1 27—9 26 4. Vasas 7 2 2 15—7 23 5. DVSC 7 1 3 25—14 22 6. BVSC 5 2 4 18—13 17 7. Győr 5 2 4 11—15 17 8. ZTE 5 1 5 14—18 16 9. Haladás 4 3 4 15—11 15 10. Kispest 4 2 5 16—17 14 11. Videoton 3 4 4 13—13 13 12. Békéscsaba 3 3 5 13—14 12 13. III. kér. TVE 3 2 6 16—24 11 14. Vác 2 2 7 14—21 S 15. Stadler FC 2 2 7 5—17 8 16. Csepel­5 6 11—22 5 17. Pécs 1 2 8 7—25 5 18. Siófok 1 2 8 5—23 5 Az NB 1-es tudósítást készí­tette: Gyurkó Mihály, Já­vor Péter. Fotó: Such Ta­más ÉREKÉS MEGYEI HÍRLAP \ a^iATESZ tagja Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgató. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; sportrovat: 451-114; Szerkesztőségi telefax: (66) 441-020. Kiadói telefax: (66) 450-198;Hirdetésvezető:NánásiJános.Telefon/fax:(66)441-311;Terjesztésvezető:KörtvéIyesi Csaba. Telcfon/fax (66) 453-710. Az előfizetők részére terjeszti a Népújság Kft. az ügynökségein keresztül. Árusításban terjeszti a „DÉLHÍ R” Rt. Békés megyei üzeme, Békéscsaba Szabadság tér 1—3. Telefon (66) 443-106 és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a kiadónál (5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4.). valamint a területi ügynökségeknél és a kiadó kézbesítőinél közvetlenül, postautalványon és átutalással. Előfizetési díj egy hónapra 595 Ft, negyedévre 1725 Ft. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross út 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068