Békés Megyei Hírlap, 1995. szeptember (50. évfolyam, 205-230. szám)

1995-09-18 / 219. szám

1995. szeptember 18., hétfő & Elmozdultak a holtpontról Békéscsabai Előre FC—MTK 3—1 (2—0) spoí^ NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 5 ezer néző. V.: Vad (Lettrich, Nagy I.). Békéscsaba: Baji 6 — Balogh 7, Usmajev 6, Szenti 6 — Szabados 5, Fodor 6, Csató S. 7„ Zahorán 6, Kasik 7 — Szarvas 8, Kulcsár 6. Edző: Pásztor József. MTK: Babócsy 4 — Jávorka 4 — Kuttor 5, Szekeres 6 — Farkasházy 6, Csertői 5, Horváth Cs. 5, Illés 6, Nyikiforov 5 — Kenesei K. 4, Hamar 4. Edző: Bicskei Bertalan. Csere: Hamar helyett Talapa (4) az 58., Nyikiforov h. Szabó Z. (-) a 73., Fodor h. Csató J. (-) a 85., Szarvas h. Major (-) a 87., Kulcsár h. Stancu (-) a 89. percben. Gólszerző: Kasik a 10., Csató S. a 38., Illés (11-esből) az 51., Szarvas az 53. percben. Sárga lap: Nyikiforov (Szabadost lerántotta) a 25., Csató S. (Illés buktatásáért) a 42., Baji (elhúzta a kitörő Illés lábát) az 50., Jávorka (Szabadost hátulról felvágta) az 54., Szarvas (sípszó után elrúgta a labdát) a 69., Szenti (Nyikiforov fel vágásáért) a 71. percben. Szögletarány: 5:5 (1:2). 4. perc: Fodor a 16-osról pörge­tett Babócsy kezébe. 10. perc: Remekül lódult meg a jobb oldalon Kulcsár és Szaba­dos, az előbbi kitolta a labdát a szélre, Szabados az alapvonal közeléből visszapasszolt, Szar­vas egyérintőzött, végül pedig Kasik az ötösről laposan a kapu közepébe helyezett. 1—0. 17. perc: Balogh hatalmas jobb oldali partdobását Csató S. csúsztatta meg fejjel az ötös sar­káról, Babócsy csak másodjára tudta megkaparintani a labdát. 21. perc: Farkasházy kissé jobbra kisodródva 14 méterről megcélozta a békéscsabai kaput, de Baji szögletre tolta a labdát. 24. perc: Hamar a 16-osról lőtt, de Baji ezúttal is a helyén volt. 28. perc: Szarvas beadását Kulcsár estében alig küldte a bal kapufa mellé. 35. perc: Hamar bal oldali be­adását Farkasházy fejelte fölé. 38. perc: Szarvas a jobb olda­lon elfutva éppen hogy elérte sa­ját szöktetését az alapvonal előtt, ettől függetlenül remekül adott be és Csató S. 8 méterről a bal felső sarokba bólintott, 2—0. 41. perc: Farkasházy egy sza­badrúgást fölé vágott. Vélemények Következik Az NB I-es labdarúgó-baj­nokság 8. fordulójának pá­rosítása: Zalaegerszegi TE—Vác FC-Samsung, Új­pesti TE—Parmalat FC, Debreceni VSC—Békés­csabai Előre FC, MTK— Kispest-Honvéd FC, Pécsi MFC—Haladás VSE, Fe­rencváros—Győri ETO FC, Stadler FC—Csepel, BVSC—Vasas. 51. perc: A 16-osra betörő Il­lés elé Baji ki vetődött és elhúzta a kék-fehérek középpályásának lá­bát, amiért 11-est ítélt Vad játékvezető. A büntetőt a sértett a vetődő Baji mellett a kapu köze­pébe lőtte,2—1. 52. perc: Egy csabai Szaba­dos—Szarvas akció végén a ka­puban táncolt a labda, ám Vad les címén érvénytelenítette a gólt. 53. perc: Balogh betört a 16- oson belülre, az alapvonalig vere- kedte magát, ahonnan visszagurí­tott és a nagy tömörülésbenSzar- vas négy lépésről laposan a kapu közepébe lőtt, 3—1. 72. perc: Farkasházy hosszú szabadrúgását Illés kapásból a léc fölé lőtte. 81. perc: Szarvas látványos lágy emelése a kifutó Babócsy fölött elszállt, de aztán a labda a kapun is túljutott. 82. perc: Szarvas labdájából Szabados futtából fölé lőtt. Már az első percben feltűnt, hogy a hazaiak óvatosan bán­nak a labdával, ráadásul sok átadási hibával kezdték a játé­kot. Igaz, hamar rájöttek, hogy az MTK nem rohamoz, sokkal inkább békésen — de szervezetten — játszik, a felező vonalon túl azonban már nem sokat kísérleteztek, így az első három akció a csa­baiak nevéhez fűződött, rá­adásul ezek közül a második szép góllal végzősött: a lilák szinte kipasszolgatták az MTK védelmét. Ezután kény­telenek voltak ritmust váltani, illetve kitámadni a kék-fehé­rek, mégis csupán a 21. perc­ben veszélyeztették először Baji kapuját. Ekkor a hazaiak egyese remek mozdulattal há­rított. Hullámzott a mérkőzés, hol a csabaiak kerültek enyhe mezőnyfölénybe, hol pedig az MTK. A Békéscsaba kontrái veszélyesebbek voltak, azok egyikéből született a második gól. Az első játékrészben a csa­baiak 11-szer kísérelték meg bevenni Babócsy kapuját, ebből kettő góllal végződött. Az MTK mindössze négyszer pró­bálkozott, de ezek közül Baji­nak csupán kétszer kellett köz­beavatkoznia. A fordulás után hamar szé­pített az MTK. Ám mielőtt na­gyobb lendületbe jöttek volna, Szarvas látványos góllal lehű- tötte a kedélyeket. A csabai újabb találat után paprikásabb lett a hangulat, egyre több lett az adok-kapok. Az MTK futott az eredmény után, a mind job­Edzői nyilatkozatok Pásztor József, a Békéscsaba edzője: — Megérdemelten nyertünk. Ez a győzelem már nagyon kellett. Ezen a 90 percen azt a Békéscsabát láthatták a szurkolót, amelyet megszoktak a korábbi három esztendőben. A csapat nagyon akart, és meg is lett a jutalma. Jókor rúgtuk a gólokat, ez is a siker titka volt. —Csak ennek köszönhető a győzelem? —Talán egy kicsit annak is, hogy lebecsült bennünket az MTK. De főleg annak, hogy ezen a délutánon a Békéscsabából mindenki akart, küzdött, és igazi csapatjátékot nyújtott. — A második félidő elején nagyon sűrű eseménysornak lehettünk szemtanúi... — Igen, ugyanis ismét érvénytelenítettek egy gólunkat, majd egy ellentámadás során 11-eshez jutott ellenfelünk. Szerencsére hamar talpra állt a csapat, s végül magabiztos győzelmet arattunk. Bicskei Bertalan, az MTK edzője: — Nem játszottunk alárendelt szerepet, sőt időnként némi mezőnyfölényben voltunk. Támadásaink azonban meddőeknek bizonyultak. A kapu előtt a Békéscsaba céltuda­tosabb volt, vendéglátóink eredményesen mozgósították minden vész­tartalékukat. Végül is megérdemelten nyert a hazai csapat. —A második játékrészre milyen elgondolással küldte ki csapatát? — Minimális szerkezeti változtatást hajtottam végre, ezzel támadó­játékunk némiképp élénkült, de csak egy 11 -esre tellett. Hamar jött a békéscsabaiak harmadik gólja, ami megpecsélte sorsunkat. Pedig reménykedtünk 2—1 után. —A szakosztály vezetői akarati tényezőkben látják a vereség okát. Egyetért ezzel? — Van némi igazságalapja, de tény, hogy inkább annak köszönheti a Békéscsaba a győzelmet, hogy minden vésztartalékot mozgósítani tudott. Győzelemmel köszöntötték Pásztor edzőt Négy évvel ezelőtt, 1991. május végén kérte fel a Békéscsabai Előre FC vezetése az egykori játékmestert, a külföldről néhány héttel korábban hazatért Pásztor Józsefet, hogy vegye át a kieső helyen álló lila-fehér együttest. Pásztor igent mondott és 1991. június 1-jén, a Vasas elleni Kórház utcai 1—0-ás vereséggel végződött találkozón először irányította a csapatot. Abban a sze­zonban még kétszer ült a kispadon a fiatal edző, de már nem tudta benttartani az NB I-ben az addigra teljesen szétesett csapatot. Azóta hosszú idő telt el és az MTK elleni szombati mérkőzés alkalmával már a századik NB I-es összecsapáson ült a kispadon a lila-fehérek 41 éves mestere, akit Pillér Sándor elnökhelyettes stílszerűen lila­virágcsokorral köszöntött. A jubileum jól sikerült, hiszen a csabaiak jó játékkal legyőzték az eddig veretlen fővárosiakat. Pásztor József mérlege az élvonalban nagyon jónak mondható: hiszen irányítása mellett 43 alkalommal győztek, harminckétszer döntetlenül mérkőztek, míg huszonötször vereséget szenvedtek a csabai labdarúgók. A gólkülönbség is pozitív: 166—111. Ez mintegy hatvanszázalékos teljesítménynek felel meg. ban megnyugvó Békéscsaba vi­szont tetszetősebben játszott, sokat veszélyeztetett, és egyre inkább régi énjére emlékezte­tőén futballozott. A gyorsabbá váló játék és a nagyobb akarás A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Papp László, a Békéscsaba ügyvezető elnöke:—Nyerni kell! Winkler János, a Békéscsaba elnökhelyettese: — Minden pontra szükségünk van, még ha a jelenlegi legjobb ellenféllel játszunk is. Pillér Sándor, a Békéscsaba elnökhelyettese:— Ügy érzem, nem kapunk ki. Dobó János, a Békéscsaba elnökségi tagja: — Remélem a szal­maszál még nem közeledik... Zahorán György, a Békéscsaba technikai vezetője: — Nincs az előírva, hogy mindig kikapjunk. Juhász Gyula, a Békéscsaba intézője:—Mindig optimistán látom a jövőt, tehát győzünk. Királyvári Károly, a Békéscsaba egykori játékosa: — Első NB I- es gólomat Bicskei Bertalannak lőttem, aki akkor még az MTK-ban védett... Bicskei Bertalan; — A Békéscsaba javítani szeretne mérlegén, mi viszont győzni. Nagy László, az MTK pályaedzője: — Jó mérkőzés lesz, MTK-s győzelemmel. Várhidi Péter, az MTK tartalékcsapatának edzője:—Szoros 90 percben rutinunk miatt nyerünk. Laurinyecz György, a Hetes KFt. ügyvezetője:— Hol van az a sok döntetlen? Ma ezzel is kiegyeznék. A SZÜNETBEN.Dobó János:—Vastagszik a szalmaszál... Winkler János:—Eddig minden úgy alakul, ahogy vártam. Jankulár István, a Békéscsaba elnökségi tagja: — Továbbra is ugyanazt kell játszani, amit eddig, mert nehéz lesz a folytatás. Sebők Vilmos, a békéscsabaiak buszsofőrje: — Ha marad a lendület, nem kell félteni a csapatot. Bicskei Bertalan: — A széleken többet kell támadnunk. Kisteleki István, az MTK szakosztály-igazgatója: — A lelkese­désben kellene felvenni a versenyt a Békéscsabával. Fülöp Ferenc, az MTK szakosztályvezetője: — Az akarati tényezők a döntőek. Schneider Sándor, az MTK technikai vezetője: — Úgy érzem, van esélyünk adöntetlenre. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Winkler János: — A csapat az utolsó erőtartalékait mozgósította. Schneider István, a Békéscsaba elnökségi tagja: — A csapat és a szurkolók egymásra találtak. Dobó János:—Fatörzsé változott a szalmaszál. Roxin György, egykori NB I-es játékvezető: — A nagyobb nevekből álló MTK-t meglepte a Békéscsaba. Kisteleki István: — Megérdemelten nyert a győzelmet jobban akaró házigazda. Schneider Sándor: — Sikeres talpraállás kívánok a Békéscsabá­nak. Vad megzavarodott Mostanában sok szó esik azokról a játékvezetőkről, akik a csabaiak meccsén fújnak. E téren eddig nem sok szerencséje volt a lila-fehérek­nek az őszi szezonban. Nem kápráztatta el Puhl a nézőket a BVSC elleni találkozón, amikor a lilákat egy teljesen szabályos góltól fosztot­ta meg még 0—0-nál. Márpedig látható volt a vasutasok ellen is, hogy az a csapat kerülhet nyeregbe, amelyik előbb lövi agólt. Végül aBVSC 1 —0-ra nyert. A Pécs ellen Gergely, a Zalaegerszeg ellen pedig Márton sújtotta rendre a csabaiakat. Most pedig itt volt Vad játékvezető, aki alaposan elnézett dolgokat, főleg a második játékrészben. (Igaz, ebben partjelzője is ludas volt.) Baji utolsó emberként húzta el Illés lábát. Nyikiforov második félideji kemény belépőjekor Vad előhúzta a sárga lapot, rápillantott, majd némi mérlegelés után visszadugta zsebébe. (Az első játékrészben Nyikiforov már kapott egy sárgát, most már a piros is járt volna neki.) A csabai játékosok többsége, a szakemberek, szurkolók nagy része eskü alatt vallja, hogy nem volt lesgól a lesgól. Egyszóval, alaposan megza­varodott az 50. perc tájékán Vad, sok ellentétes ítéletet hozott, nem tündökölt. Még szerencse, hogy ezúttal nem fosztotta meg a csabaiakat a győzelemtől. Békéscsaba—MTK0—1 (0—1) Tartalékbajnoki-mérkőzés, Békéscsaba, 200 néző. V.: Me­zei. Békéscsaba: Nagy Zs. — Nagy K. (Kurilla), Laurinyecz, Csepregi, Kovács T. — Őnódi (Fehérvári), Mracskó, Nagy L., Kovács P. (Petruzsán) — Balázs, Dani. Edző: Moós János. MTK: Babos (Szűcs) — Földváry, Ta­mási, Elek — Takács (Madácsi), Cseke (Tubák), Ács, Mátyás, Né­meth — Lukács (Győrfi), Kádár (Niták). Edző: Várhidi Péter. G.: Kádár. Jó: Laurinyecz, Csepregi, Balázs, ill. Babos, Mátyás, Ta­mási, Elek, Szűcs. következtében javult a színvo­nal, az iramra sem lehetett pa­nasz, nem fáradt el a két csapat, sőt a játékosok a még több fu­tást vállalva igyekeztek kapu­közeibe kerülni. Egy idő után ennek e hajtásnak eredménye­képpen gyakrabban hibáztak a futballisták a kapuk előtt. De becsületükre szóljon, minden helyzetből igyekeztek tűz alá venni az ellenfél kapuját. Az idő múlása a házigazdáknak ked­vezett, miközben a kék-fehérek igyekeztek gyorsítani, de a kap­kodás a pontosság kárára vált. A Csaba nem lassított, helyette egyre inkább a kontrákra épí­tett. Gyors, két-három húzás­ból épített támadással Babócsy kapuja előtt teremtek a hazai­ak. A második félidőben a bé­késcsabaiak hatszor veszélyez­tették Babócsy kapuját, míg a vendégek újból négyszer kísé­relték meg a gólszerzést. A ve­retlen és nyeretlen csatájából ezúttal a békéscsabaiak megér­demelten kerültek ki győztesen, nagy örömet szerezve jubiláló edzőjüknek. Az NB I-es tudósítást készí­tette: Gyurkó Mihály, Já­vor Péter, Verasztó Lajos. Fotó: Lehoczky Péter Ez történt még... Kispest-HFC—Pécs 2—2 (2-0) Bozsik-stadion, 3000 nézó', V.: Már­ton. Kispest-Honvéd FC: Rótt — Bánil — Plókai, Forrai, Hahn — Warzycha, Bárányos (Kovács B., 82.), Cseke, Piroska — Ghinda (Jankovic, 68.), Eszenyi. PMFC: Kovácsevics — Szabados — Lajos, Ja: ki, Dienes—T olocsko, (Ul veczki, 66.), Bumb, Fehér — Dárdai, Tököli (Schneider, 87.), Pest R. (Budajk, 66.). G.: Eszenyi (2.), Hahn (10.), ill. Fehér (64.), Bujdak (80.). Jó: Bárányos (idó'nként), ill. Kovácsevics, Szabados, Dárdai. ÚTÉ—DVSC-Epona 4-0 (2-0) Megyeri út, 4000 nézó', V.: Tóth V. Újpesti TE: Szűcs — Füzesi — Bérczy, Sebők, N.Doumbe — Jenei (Tomka, 77.), Szanyó (Szili, 69.), Szlezák — Belvon (Kun, 73.), Wukovics, Egressy. DVSC-Epona: Horváth B. — Gojan — B. Szabó, Sándor Cs., Pető — Ilea, Vadicska, Madar— Dombi, Sándor T., Arany. G.: Wukovics (26.), Szanyó (29.), Egressy (54.), Bérczy (89.). Jó: Szűcs, Bérczy, Jenei, illetve a DVSC-ből senkit sem lehet. Győri ETO FC-Stadler EC 2-2 (2-2) Győr, 5000 néző, V.: Molnár L. Győri ETO FC: Csaban—Jagodics, Bordás, Pető— Radies (Ivanics, 66.), Agic, Miriuta, Korsós (Lakos, 60.), Virág (Fűzi, 54.) — Azoitei, Hámori. Stadler FC: Nagy G. — Kertész, Dragoner, Makrickij, Nagy R. — Resko (Balogh, 86.), Molnár, Jeremejev, Csehi I. (Magyar. 89.) — Kovács (Rumán, 62.), Csehi Z. G.: Azoitei (3.), Hámori (32. — 11-esből), ill., Jeremejev (9., 45.). • Jó: Miriuta, Hámori, ill. Dragoner, Csehi Z., Jeremejev. Vasas CV-ZTE 2-0 (0-0) Fáy utca, 1500 néző, V.: Bognár. Vasas Casino Vigadó: Sáfár — Mónos, Geress, Juhár, Jessy — Már riási, Galaschek, Szilveszter (Váczi, 54.), Simon —- Gricajuk (Herczeg, 90.), Jován (Pál, 84.). Zalaegerszegi TE: Tóth J. — Balogh, Szabó I. Zs., Kovács Zs.—Sztipánovics (Németh, 84.), Fújsz, Lendvai (Szabó R., 56.), Horváth A., Horváth J. — Sebők, Szabó II. Zs. (Szabó Z., 65.). G.: Jován (69. p.), Váczi (90.). Jó: Mónos, Jessy, Jován, Váczi, illetve Tóth J., Lendvai, Szabó I. Zs. Parmalat FC—Csepel SC 1-3 (0-1) Székesfehérvár, 5000 néző, V: Kiss B. Parmalat FC: Disztl — Toldi, László, Lőrincz — Rósa, Zimmermann, Monyé, Dvéri, Bekő — Horváth F., Tóth N. (Pálfi, 57.). Csepel SC: Bíró — Tyukodi, Váczi, Ács — Puskas, Vancsa (Bubcsó, 86.), Medgyes, Zombori (Bereczki, 59.), Nagy T. (Szekeres, 69.) - Baranyi, G.: Rósa (54. p.), ill. Jakab (35., 68.), Szekeres (87.) Jó: László, Rósa, Bekő, ill. Jakab, Bíró, Medgyes, Puskas. Vác—FTC 1-2 (0-0) Vác, 15 000 néző, V: Puhl. Vác FC- Samsung: Hámori — Nagy T. — Lévai, Vojtekovszki, Puglits — Schwarcz, Romanek, Nyikos (Hanyecz, 72. p.), Andrássy — Víg (Szoboszlai, 54.), Borgulya (Sándor T., 85.). Ferencváros: Hajdú — Si­mon T., Telek, Kuznyecov — Szűcs, Milovanovic, Vincze O., (Zavadszky, 85.), Kopunovic (Fatu­si, 78.), Nyilas—Lisztes, Nagy Zs. G.: Hanyecz (75.), ill. Schwarcz (62. — öngól), Kuznyecov (82.). Jó: Hámori, Schwarcz, Borgulya, illetve Telek, Kuznyecov, Lisztes, Si­mon. Az NB I-es labdarúgó baj­nokság állása Szarvast (a földön) nem tudták tartani az MTK védői, itt például Kuttor csúszik be szabálytalanul, mögötte Jávorka, a háttérben Kasik. Szarvas egyébként a gólja mellett gól- passzokkal is észrevétette magát, ezért lett a mezőny legjobbja 1. Csepel 5 2­16— 8 17 2. BVSC 5 1 1 12— 4 16 3. MTK 4 1 1 13— 6 13 4. Vác 4 1 2 16—11 13 5. Ferencváros 4­2 11— 6 12 6. Vasas 3 2 2 11— 9 11 7. Debrecen 3 2 2 8—10 11 8. Újpest 3 1 2 9— 6 10 9. Győr 2 3 2 11— 9 9 Stadler FC 2 3 1 11— 9 9 11. Parmalat FC 2­5 9—16 6 12. Kispest 1 2 2 6— 6 5 13.Pécsi MFC* 2 1 4 8—11 4 14.ZTE 1 1 5 7—14 4 15. Békéscsaba 1 1 5 8—16 4 16. Haladás­1 6 5—20 1 = három büntetőpont levonva. BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgató. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; főszerkesztő: (66) 446-242; sportrovat: 451-114; telefax: (66) 441-020. Kiadói telefonszámok: (66) 441-545, telefax: (66) 450-198; hirdetés: telefon/fax: (66) 441-311; terjesztés: telefon/fax (66) 453-710. Az előfizetők részére terjeszti a Népújság Kft. az ügy nökségein keresztül. Árusításban terjeszti a „DÉLHÍR” Rt. Békés megyei üzeme, Békéscsaba Szabadság tér 1—3. Telefon (66)443-106 és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a kiadónál (5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4.), valamint a területi ügynökségeknél és a kiadó kézbesítőinél közvetlenül, postautalványon és átutalással. Előfizetési díj egy hónapra 595 forint, negyed évre 1725 forint. Készül: a Kncr Nyomdában, Békéscsaba. Baross út 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. Hl' ISSN 12151068