Békés Megyei Hírlap, 1995. május (50. évfolyam, 101-126. szám)

1995-05-08 / 106. szám

© 1995. május 8., hétfő SpCtf^ Gottdiener Sándor: „Ennek az eredménynek nagyon örülök” Debreceni VSC—Békéscsabai Előre FC1—1 (0—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Debrecen, 7 ezer néző. V.: Lettrich (Kiss B., Vida). Debrecen: Horváth B. 6 — Gaica 5, Gojan 6, Vadicska 6, Sándor Cs. 6 — Madar 5, Sándor T. 6, Arany 6, Szathmári 5 — Dombi 5, Medvid 5. Edző: Garam- völgyi Lajos. Békéscsaba: Baji 7 — Mracskó 5, Usmajev 6, Balogh 5, Csató S. 6 — Fodor 6, Csató J. 5, Horváth L. 6, Kasik 6 — Kulcsár 5, Major 4. Edző: Pásztor József. Csere: Major helyett Földes (-) a 61., Balogh h. Dávid (-) a 75. percben. Gólszerző: Vadicska az 51., Horváth L. a 66. percben. Sárga lap: Szathmári (a labda elrúgásáért) az 1., Balogh (buktatásért) a 26., Major (Sándor T. felvágásáért) az 53., Dombi (akasztásért) az 57., Csató J. (Vadicska buktatásáért) a 70., Sándor Cs. (Földes felvágásáért) a 73. percben. Szögletarány: 16:5 (7:3). Jóllehet, az elmúlt héten el­szenvedte első tavaszi veresé­gét mindkét csapat, ám a helyi­ek a találkozó előtt úgy vélték, a Debrecen továbbra is lendületben maradt, hiszen hét közben egy felkészülési mérkő­zésen a megyei I. osztályú baj­nokságban szereplő Berettyó­újfalu ellen gólzáporos ta­lálkozón 18—0-ra nyertek. A Békéscsaba nem büszkélked­het hasonló eredménnyel, ám a valamivel több mint kétórás buszozás jó hangulatban telt el, és az öltözőben sem volt tapasztalható feszültség. Először Kasik riogatta a ha­zaiak kapusát, amikor 18 mé­terről a bal kapufa mellé dur- rantott. A túloldalon Medvid váratlan lövése suhant .el a ka­pufa töve mellett. A 20. perc­ben akadt először Bajinak dol­ga, amikor Madar a jobbösze- kötő helyéről keményen meg­lőtte a labdát, ami a lábak kö­zött utat talált, ám a 8 méterről leadott lövést a békéscsabaiak kapuvédője szögletre tornász­ta. A 22. percben akár megsze­rezhette volna a vezetést a ven­dégcsapat, amikro Horváth L. a bal oldalon elviharzott, mi­közben két rátámadó debrece­nit is kicselezett. A 16-os elő­terében Majorral kényszerítő­zött, ez utóbbi sarokkal pöc­költe vissza elé a labdát, Hor­váth végül 15 méterről félerős lövést küldött a jobb alsó sarok felé, de Horváth Béla rávető­dött a labdára. Aztán Dombi labdájából Arany fejelt közel­ről a kapu mellé. A 29. percben Fodor a jobbösszekötő helyé­ről, 12 méterről a kifutó Hor­váth Béla ölébe emelt. Két perccel később Csató S. rövi­den szabadított föl, Sándor Cs. előtt landolt a labda, aki 18 méterről a bal kapufa mellé durrantott. A 36. percben Ka­sik egy villámgyors kontra vé­gén előbb kicselezte Szathmá- rit, majd nagy helyzetben 9 méterről mellédurrant ott. A félidő utolsó eseménye: Hor­váth L. és Gojan összeütközött a félpálya közelében, a csabai játékos a földön maradt, és a sípszóig már vissza sem tért a pályára. Szünet után alig telt el né­hány másodperc, amikor Ma­dar 26 méterről a jobbösszekö­tő helyéről kapura suhintott, a visszahátráló Baji ujj­heggyel szögletre tolta a lab­dát a jobb felső sarok elől. A Vélemények A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Jankulár István, a békéscsabaiak fegyelmi bizottságának tagja: — Egy gólt biztos hogy lövünk, jó lenne, ha azzal 1—0-ra nyernénk. Sebők Vilmos, a békéscsabaiak buszsofó'rje: — Szeretném három ponttal „túlterhelni” a buszt hazafelé. Gottdiener Sándor, aki egykoron mindkét csapatban rúgta a labdát: — A szívem azt diktálja, hogy döntetlen legyen. Horváth Béla:—Nem is annyira presztízsmérkőzés számom­ra, miután a Békéscsabában is védtem, de a győzelemre ma nagy szükségünk lenne ahhoz, hogy a dobogón maradjunk. Zentay István, Debrecen alpolgármestere: — Bízom abban, hogy a pécsi fiaskón túlteszik magukat a debreceni labdarúgók, s most győzelemmel ünnepelnek. Garamvölgyi Lajos: — A Békéscsaba elleni mérlegünk ked­vezőtlen, remélem, most javítunk rajta. Vitos György, a Nemzeti Sport „főstatisztikusa”: — Éppen 50 évvel ezelőtt játszott egymás ellen először a két csapat az NB I-ben, akkor 6—1-re nyertek a debreceniek. Remélem, a jubileu­mi év jó játékot hoz. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Sipos Aladár, a békéscsabaiak törzsszurkolója: — Ha így játszottak volna Csatóék a BVSC ellen, ott gólokkal nyertek volna. Sebők Vilmos: — Mindkét csapat nyerhetett volna, ettől függetlenül mi közelebb álltunk a győzelemhez. Moós János, a Békéscsaba tartalékcsapatának edzője: — Küzdelmes, iramos mérkőzés volt, reális a döntetlen. Horváth László: — Megérdemeltük az egy pontot. De még ennél is jobban szeretnék játszani a bajnokság hátralévő mérkő­zésein. Silviu Iorgulescu, a Békéscsaba pályaedzője: — Jól játszot­tunk. Talán innen már megkezdi a felemelkedést a csapat. Gottdiener Sándor: — Ennek az eredménynek nagyon örülök. Kiss Ferenc, a Debrecen elnökségi tagja: — Nem voltunk most olyan határozottak, mint a tavasz legtöbb mérkőzésén, így a döntetlen igazságos. Következik Az NB I-es labadarúgó- bajnokság 24. fordulójá­ban következik. Május 10., szerda: BVSC-Dre- her—ETO FC Győr, 16.30 óra, Sopron— PMSC, 17, Békéscsabai Előre FC—ÚTE-Nova- bau, 17, (a tv közvetíti), Ferencváros—Csepel- Kordax, 18, Stadler FC— Nagykanizsa, 19, Parma­lat FC—Vác, 19, Vasas— Debrecen, 19, Zalaeger­szeg—Kispest-Honvéd FC, 19. Horváth László, a csabaiak gólszerzője 49. percben Csató J. bal oldali szögletét a közelebbi ötös sar­kán Fodor fejjel megcsúsztat­ta, Kulcsár lába már lendült a túlsó ötös sarkán, ám az utolsó pillanatban egy láb közbe­nyúlt és szögletre mentett. Egy perccel később Csató J. belőtt szabadrúgását Kulcsár fölé emelte. A békéscsabai térfél köze­pén Arany Vadicskához passzolt, majd megiramo­dott, miközben mutatta játé­kostársának, hogy kéri vissza a labdát. Vadicska ehelyett tett még három lé­pést a csabai kapu felé és óri­ási erővel 24 méterről a bal felső sarokba bombázott, Baji hiába nyújtózkodott, elérhetetlennek bizonyult számára a száguldó labda, 1—0. Miközben újabb békéscsa­bai játékos, azúttal Balogh szorult ápolásra, Pásztor edző idegesen felugrott a kispadról. Messziről is látható volt, nem értett egyett a játékvezetőkkel. Tegyük hozzá, Lettrich ezen a napon meglehetősen indiszpo- náltan fújta a sípot, mindkét csapat javára bőven tévedett. Lehet, hogy zavarában, ám le­het, hogy a megkésett rendcsi­nálás reményében Pásztor Jó­zsefet kitessékelte a kispadról. A békéscsabaiak edzője ko­mótosan átvonult a zöld gye­pen, majd a szemközti oldalon leült az első sorba a debreceni szurkolók közé. „Szolidaritás­ból” elkísérte őt Juhász Gyula intéző is. Ettől függetlenül a 66. percben egy remek akció vé­gén egyenlített a Békéscsa­ba: Mracskó a jobb oldalon az alapvonalig futott, élesen belőtt, Horváth L. pedig a nagy kavarodásban belepöc­költ a labdába, amely a bal alsó sarokban kötött ki, 1—1. A 71. percben az alig vala­mivel korábban beállt Földes a felezővonaltól megiramodott, két debreceni védőt is kicsele­zett, majd Horváth B. mellett is elhúzta a labdát, végül éles szögből jól célzott, ám a visszafutó Sándor Cs. a gólvo­nalról, a bal alsó sarok elől kirúgta a labdát. Három perc­cel később ismét Földes volt a főszereplő, aki a lassúnak tűnő Gaica mellett másodszor is megiramodott. A debreceni védő már csak kézzel érte el Földest, a 16-os bal sarkánál, és lerántotta. Tipikusan olyan eset, amelyért piros lap jár, ám Lettrich megkegyelmezett a debreceni labdarúgónak, és csak egy sárgát mutatott föl neki. Az ebből eredő szabad­rúgást Csató J. keményen meglőtte, de Hortávh B. a he­lyén volt. A 78. percben Szath­mári távoli kapáslövését fogta mellre Baji. A 90. percben Dombi jól látta meg, hogy Baji kimozdul, 30 méterről a jobb felső sarok felé emelt, ám a békéscsabai kapuvédő vissza­hátrált és könnyedén lehúzta a labdát. Nagy várakozás előzte meg a kelet-magyarországi rangadót. Mint ismert, a két csapat 1945 óta hol az NB II- ben, hol a legmagasabb osz­tályban mérte össze tudását, ám az NB I-ben mostanában inkább a Békéscsaba tört több borsot a hajdúságiak orra alá, akár a debreceni Nagyerdőben, akár a Kór­ház utcában volt a találkozó. Ezért is várták különös izga­lommal a szombati 90 percet Pásztor a„kiállításrór Pásztor Józsefnek, a békéscsabaiak vezető edzőjének „ajtót” mutatott Lettrich játékvezető az 58. percben. — Miért? — kérdeztük a lila-fehérek mesterét. — Éppen a kispad előtt viharzott el Dombi, s kivezette a labdát a taccsvonalon túlra. A partjelző nem jelzett, a vezető bíró nem sípolt, mi pedig éppen ebből az akcióból kaptuk a gólt. Fölugrottam, s a partjelzőnek, Kissnek szóltam, hogy: „kolléga, fel kellene ilyenkor emelni a zászlót!” Nem sokkal később, amikor Dombi helyben­hagyta Baloghot, a partjelző szólt Lettrichnek, aki erre kivezettetett. — Nyolc perccel a debreceni gól után... — Igen, akkor, amikor Baloghot ápolták. A jelentésbe azt írta a vezető bíró, hogy bementem a pályára. Nem mentem be, a vonal előtt voltam. De amúgy is állt a játék... Edzői nyilatkozatok Garamvölgyi Lajos, a Debrecen edzője: — Két egyforma képességű csapat mérte össze tudását ezen a szombat délutánon. Mindkét gárda előtt adódott lehetőség. Ám mi többet birtokoltuk a labdát, ezért még a félidőben is győzelmet reméltem csapatom­tól. —Igazságosnak tartja a végeredményt? — Egy ilyen rutinos együttes ellen, mint a Békéscsaba, a döntetlen is elfogadható. Azt hiszem, a pontosztozkodás a látot­tak alapján igazságos. Pásztor József a Békéscsaba edzője: — Jó iramú, lendületes mérkőzést Iáhatott a szépszámú szurkolósereg a hajdúság fővá­rosában. Mindkét csapat nagyon akart, emiatt sok volt a technikai hiba. — Kinek állt inkább a zászló? — Tény, hogy a Debrecen valamivel többet támadott, de nekünk nagyobb helyzeteink és sajnos kihagyott ziccereink voltak. — Miért cserélted le Majort és Baloghot? — Az utóbbi megsérült, ezért állt a helyére Dávid. Major jól játszott, de meglátszott rajta a kihagyás,, elfáradt, ezért jött be helyette Földes. Aki viszont eldönthette volna a mérkőzést. a helyi szurkolók és a mint­egy 200 békéscsabai druk­ker, akik talpig lilában az elkülönített szektorban már jóval a mérkőzés előtt éltet­ték és lelkesítették csapatu­kat. Az első negyedóra is úgy telt: ismét a Békéscsaba „bosszantja” többet ellenfe­lét. Néhány formás kontra végén Horváth Bélának gyakran akadt dolga. Sőt a békéscsabaiak, ha a másik Horváth vagy Kasik jobban odafigyel, hamar előnyhöz is juthattak volna. A folytatás­ban azonban enyhe mezőny­fölényt harcolt ki a Debre­cen, és néha meg is tűzték Baji kapuját. Ám ha többet is támodott a Löki, kevésbé voltak veszélyesek Baji ka­pujára. A fordulás után is inkább a házigazdák mezőnyfölénye volt a jellemző, ám az idő előrehaladtával egyre több lett az adok-kapok, s mind többet kellett ápolni — főleg a békéscsabai — játékoso­kat. Persze ez annak volt kö­szönhető, hogy mindkét csa­pat számára fontos lett volna a győzelem ahhoz, hogy az élbolyban megkapaszkod­jon. No meg az is közreját­szott a mind gyakoribb ka­kaskodásokba, hogy a játék­vezető szemet húnyt ezek fe­lett és egyre inkább kicsú­szott kezéből a játék. Ettől függetlenül egy látványos góllal előnyre váltotta me­zőnyfölényét a házigazda. Ez még inkább fölpaprikázta a csapatokat. A Békéscsaba nagyobb sebességre kap­csolt, ismét bemutatták a korszerű kontrákat, ame­lyek végén egyenlített a vi­harsarki együttes. Igaz, még ezt megelőzően Pásztor edzőt kitessékelte a játékve­zető a küzdőtérről, ettől füg­getlenül „közvetítő” révén jó instrukciókkal látta el csapa­tát. A debreceniek összjátéka ezen a napon egy kicsit döcö­gött, inkább az egyéni meg- villanások révén mutattak valamit a fociból. A Békés­csaba viszont jól megszerve­zett védelme és gyors ellentá­madásai révén egyenrangú partnere maradt a hajdúsági csapatnak. így a pontosztoz­kodás igazdágos. Debreceni VSC—Békés­csabai Előre FC 2—1 (1—0) Tartalékbajnoki mérkőzés, Debrecen, 1000 néző. V.: Nagy S. Békéscsaba: Udva- rácz (Steigerwald, 60. p.) — Kovács, Marius, Czipó, Pálfi — Kvasz, Nagy K„ Csepregi, Molnár (Tóth J„ 80. p.) — Balázs, Tóth Cs. Edző: Moós János. G.: Ilea a 14., Nagy T. a 62., Kvasz a 76. percben. A békéscsabaiak közül Kovács, Pálfi és Nagy K. nyújtott ki­emelkedő teljesítményt. Békéscsabai Előre FC— Stadler FC1— 0(1— 0) NB I-esí ifjúsági A korcso­portos labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 100 néző. V.: Kő- kuti. Békéscsaba: Láza — Szeles, Lonovics, Varga Z„ Valentényi — Balog Zs., Tá­bor (Gál), Kurilla, Kovács P., Petruzsán — Dani. Edző: Og- rincs Pál. A békéscsabaiak ka­puját ismét kezdőemberként foglalhatta el Láza János, akit több mint egy évvel ezelőtt operáltak meg. A kilencven perc első negyede jobbára me­zőnyjátékkal telt el. A félidő derekán szerzett vezetést a ha­zai együttes, s a szünetig táma­dásban is maradtak. A fordu­lást követően elmaradtak a várt békéscsabai rohamok, mi több, védeniük kellett az előnyt foggal-körömmel, mert a megtáltosodott vendégek többször okoztak riadalmat a csabai kapu előtt. G.: Petru­zsán (1 l-esből). Jó: Dani, Ba­log Zs., Tábor, ill. Békési, Vass, Imre, Kulacsik. Békéscsabai Előre FC— Stadler FC 5—0(1—0) NB I-es ifjúsági B korcso­portos labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 50 néző. V.: Va- lach. Békéscsaba: Kiss R. — Makai, Futaki (Tóth), Domo­kos (Garai), Szelei (Csulik) ■— Nagy M., Zsibrita, Baukó (Mazula), Harmati (Szeveré- nyi) — Borbola, Forrai. Edző: Marik László. A hazaiak sok gólhelyzetet teremtettek már az első játékrészben is, de szünet után már eredménye­sebbnek bizonyultak. A nagy kedvvel játszó békéscsabaiak győzelme nagyobb arányú is lehetett volna. Kiállítva: Zsibrita (két sárga lap után) a 82. percben. G.: Borbola 2, Zsibrita, Mazula, Makai. Jó: Nagy M., Makai, Forrai, Bor­bola, ill. Kecskés, Bényei. Az NB I-es tudósításokat készítette: Gyurkó Mi­hály, Jávor Péter. Fotó: Kovács Erzsébet BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiad ja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Andreas Günther és dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgatók. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450: főszerkesztő: (66) 446-242; sportrovat: 451-114; telefax: (66)441-020. Kiadói telefonszámok: (66)441-545: hirdetés: telefon/fax: (66)441-311; terjesztés: telefon/fax (66)453-710. Az előfizetők részére terjeszti a Népújság Kft. az ügynökségein keresztül. Árusításban terjeszti a „DELHÍR” Rt. Békés megyei üzeme, Békéscsaba Szabadság tér 1—3. Telefon <66) 443-106 és egyéb terjesztő szervek. F.lőfizethetőa kiadónál (5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4.), valamint a területi ügy nökségeknél és a kiadó kézbesítőinél közvetlenül, postautalványon és átutalással. Előfizetési díj egy hónapra 437 forint, negyed évre 1254 forint, fél évre 2448 forint. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross út 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068