Békés Megyei Hírlap, 1994. június (49. évfolyam, 127-152. szám)

1994-06-06 / 131. szám

1994. június 6., hétfő 0 Spoí^ < BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Még így is kijár az ünneplés Békéscsabai Előre FC—Kispest-Honvéd FC 0—1 (0—0) NB 1-es labdarúgó-mcrkó'zés, Békéscsaba, 10 ezer néző. V.: Puhl (Nyilas, Márton). Békéscsaba: Udvarácz 5 — Szenti 5, Mironas 5, Zahorán 6 — Mracskó 6, Fodor 6, Csató 6, Vancea 6, Kasik 4 — Szarvas 5, Kulcsár S. 4. Edző: Pásztor József. Kispest-Honvéd: Brockhauser 8 — Bánfi 6 — Plókai 5, Mátyus 5 — Farkasházy 5, Stefanov 6, Forrai 6, Illés 4, Duró 5 — Sal'ói 5, Hamar 4. Edző: Dimitrije Davidovics. Csere: Farkasházy helyett Pisont I. (6) az 59., Kasik h. Árgyelán (-) a 75., Illés h. Bárányos (-) a 89. percben. Gólszerző: Sallói a 69. percben. Sárga lap: Zahorán, Hamar (mindkettő kakaskodásért) a 45., Farkasházy (a szabadrúgásnál a lövés előtt kiugrott a sorfalból) az 58., Mironas (a kitörő Pisont felvágásáért) a 61., Illés (Zahorán fellökéséért) a 64. percben. Szögletarány: 9:1 (5:0) a Békéscsaba javára. Autóüléshuzat­szaküzlet, Békéscsaba, Luther u. 11. sz. A Békéscsabából Váczi eltiltás, Ciocan sérülés miatt hiányzott, ennél hosszabb volt viszont a kispesti maródiak névsora: Vincze, Csábi, Csehi, Orosz és Szabados nem léphetett pályára kisebb-nagyobb sérülés miatt. A 7. percben veszélyeztetett először a Békéscsaba, amikor Mracskó a 16-os jobb sarkától átívelt az apró termetű Kasik fejére, aki Farkasházytól szo­rongatva nyolc méterről fölébó- lintott. Két perccel később Van­cea a kezdő körből rúgott előre egy labdát, Csató a jobbössze­kötő helyén megiramodott, majd rövid vágta után kisodró­dott jobbra, így is alig lőtt mellé. A 16. percben egy jobb oldali Utánfutó-kölcsönzés, Ifa- és Barkas-alkatrészek, gumiab­roncsok, kiegészítők. DE- VANDER Bt., Orosháza, Csorvási út 54. Telefon/fax: (68) 312-301. partdobás után a fejekről ide- oda pattogó labda Vancea előtt hullott le, aki estében lőtt kapu­ra, de a nem túl erős, pattogós labdát Brockhauser a jobb alsó sarok előtt könnyen hárította. A 34. percben Csató célozta meg a jobb alsó sarkot, de a kispesti kapus ezúttal is a helyén volt. Aztán egy jobb oldali szöglet végén Mracskó lövése kipattant a védőkről, miként Mironasé is, az viszont Csató előtt landolt, a békéscsabai középpályás 14 méterről megcélozta a jobb alsó sarkot, de ezúttal is Brockhau­ser volt a főszereplő. A 3 8. perc­ben Vancea labdájával Szarvas ugrott ki, Bánfit kicselezte, Vélemények A MÉRKŐZÉS ELŐTT.Dr. Oroszlstván, a Békéscsaba elnöke: — Bízom benne, hogy nagyon jó mérkőzést lát a tévé jóvoltából a labdarúgást kedvelő szurkoló. Zahorán György, a Békéscsaba technikai vezetője: — Meg­próbálunk belekapaszkodni az utolsó szalmaszálba. Lengyel János, a Békéscsaba elnökségi tagja: — Még minden lehetséges. Béres Tamás, a Kispest technikai vezetője: — Sok a sérültünk, de remélem, akik a pályán vannak, mindent elkövetnek egy jó eredményért. Szurgent Lajos, a Kispest pályaedzője: — Nem kaphatunk ki, még ha Békéscsabán játszunk is. Piroska János, a Kispest baráti körének elnöke: — A Békés­csabát jobban nyomja a tét, ezért remélem, mi győzünk. Csiky Károly, az MLSZ munkatársa: — A két csapat helyezé­séhez méltó játékot várok. Tóth Kálmán, a Kispest gyúrója: —Tisztességes helytállásban bízom. Tóth Márton, a Békés Megyei LSZ főtitkára: — A megyei futballtörténelem továbbírását várom. Wolfgang Franke, a Techen cég képviselője: — Nyernie kell a Békéscsabának, ha a bajnoki címre tör. Örömünkre szolgál, hogy amióta szponzorai vagyunk a csapatnak, kitűnően szerepelnek. Pásztor József: —Jó lenne versenyben maradni a bajnoki címért. Dimitrije Davidovics: — Egy jó mérkőzésre törekszünk. A SZÜNETBEN. Winkler János, a Békéscsaba elnökségi tagja: — Helyzeteinket góllá kell váltani a folytatásban. Kozma Mihály, a Kispest szakosztály-igazgatója: — Hiányoz­nak a sérültjeink, nem tudom, meddig bírjuk tovább ezt a nyomást. Juhász Gyula, a Békéscsaba intézője: — Szeretném, ha tovább tartana a versenyfutás a bajnoki címért. Lukács József tornász mesteredző:—Úgy érzem, egy gól dönt. Dr. Petróczy Gábor Békés megyei sportigazgató:—Éddig csak pontozással vezetünk, de gólt is kellene már rúgni. Pásztor József: — 5—0-ra kellene vezetnünk. Szurgent Lajos: — Hamarosan behozzuk Pisontot, hátha az segít. A MÉRKŐZÉS UT ÁN. Dr. Orosz István:—Jól játszottunk, de nem volt szerencsénk. Zahorán György: — így volt ez megírva... Silviu Iorgulescu:—Jobbak voltunk, de én nem rúghattam gólt. Juhász Gyula: — Az egész évi teljesítmény alapján jobb helye­zést érdemelnénk. Béres Tamás:—Szünet után sokat javultunk, ennek köszönhető a győzelem. Kozma Mihály: — Borzasztó sok gólhelyzetet hagyott ki az Előre. Szerencsénk volt. Brockhauser István:—Örülök, hogy sikerült visszavágnunk az őszi vereségért. Tartoztam a Vácnak, amelynek két aranyérmet köszönhetek. Dr. Dányi József a Békéscsaba orvosa:—Ha az elején rúgtunk volna egy gólt, biztos, hogy szétfutottuk volna a Kispestet. Asztalos Zoltán, a Kispest sajtófőnöke: — Kár, hogy ősszel kikaptunk. Szurgent Lajos:—A szünet után felülmúltuk a hazaiakat. Ondrik István, a Békéscsaba egykori edzője: — így is szép, amit produkált a Békéscsaba ebben a bajnokságban. Fodor Tibor:—Marad a remény a jövő hétre, hogy megőrizzük a második helyet. UNIMASH Következik Az NB I-cs labdarúgó-bajnok­ság 30.. záró fordulójában kö­vetkezik. Június 11., szombat: Parmalat FC—Békéscsabai Elő­re FC, Kispest—Siófok, BVSC— Csepel, Vasas—Pécs, MTK— Vác, Debrecen—Ferencváros, Haladás—ÚTÉ, Sopron—ETO FC Győr (valamennyi 17 óra). GUMIABRONCS DISZKONTÁRUHÁZ Mkéacwb«. StwvMl út 84 T/f : 328-588. majd Forrain is túljutott, de mi­előtt lőtt volna, Bánfi visszaért, és belelépett a labda útjába. A 39. percben próbálkozott elő­ször komolyabban kapura lö­véssel a vendégcsapat, Duró átadása után Hamar balra kisod­ródott és lövése az oldalhálóban kötött ki. A 43. percben Van­cea—Szarvas összjáték után az utóbbi lőtt, a vetődő Brockhau­ser Csató elé tolta a labdát, aki­nek lövésébe Plókai lépett köz­be. Végül Kasik kísérletezhetett még, de addigra Farkasházy ért vissza és lépett a labda útjába. Szünet után bemelegítés­képpen Farkasházy lőtt távolról a jobb felső sarok fölé. Aztán Udvarácz messziről kifutva tisztázott Sallói elől. Az 50. percben Farkasházy két csellel bekígyózott a 16-oson belülre, majd a jobbösszekötő helyéről, 14 méterről félmagas, erős lö­vést küldött kapura, Udvarácz vetődve hárított. Az 54. percben Zahorán a felezővonaltól meg­iramodott, négy csellel négy vé­dőt hagyott faképnél, egy kény­szerítő után úgy tűnt, elveszíti a labdát, de estében még hat mé­terről lőtt, Brockhauser azon­ban kitolta a pettyest. Szarvas ismételhetett, ám ezt is hárította a kapus. Az 57. percben Kulcsár S. Mátyus kíséretében lőtt 18 méterről, de a kapu jobb oldala felé tartó labdát Brockhauser ismét parádés vetődéssel hárí­totta. Három perccel később Fo­dor ugratta ki Szarvast, aki hat méterről az elvetődő kapusba lőtt. A 69. percben Pisont még a saját térfelének közepén el­vette a labdát Kulcsár Sán­dortól. Megiramodott, Csató megpróbálta becsúszva visszaszerezni a labdát, siker­telenül. Pisont a kezdő körig futott, onnan emelt a jobb szé­len fellopakodó Stefanov elé, aki a Mironasról leforduló Sallóihoz továbbított. A kis­pestiek csatára meglódult, be­lépett a 16-oson belülre, majd az ötösön kívülre kifutó és el­vetődő Udvarácz fölöt emelt úgy a kapu közepébe 12 mé­terről, a jobbösszekötő helyé­ről, hogy Udvarácz még bele is ért a labdába. Mracskó hiába száguldott vissza a gólvonal­ra, már ő sem érhette utol a labdát, 0—1. A 76. percben Csató jól he­lyezett fejesét tolta szögletre a bal sarok elől Brockhauser. A 84. percben Forrai labdájával Stefanov tört kapura, átesett a kivetődő Udvaráczon, a labda pedig komótosan elgumlt az üres kapu jobb sarka mellett. Három perccel később Zahorán jobb oldali beadását Kulcsár S. egész közelről fejelhette, de Brockhauser ismét óriási bra­vúrral hárított. A 88. percben Duró lőtt kiszorított helyzetből, de Udvarácz a helyén volt, a lefújás előtt pedig Bárányos Hideg zuhany Békéscsabán Remek hangulatú, ragyogó mérkőzést hozott a viharsarki Békés­csaba—Kispest találkozó, mégis keserű szájízzel távozott jó né­hány vendég a békéscsabai stadionból. A kilencven perc után annak rendje-módja szerint elindultak a játékosok, játékvezetők fürödni, ám ekkor jött — a szó legszorosabb értelmében — a hidegzuhany: egyszerűen nem volt meleg víz a Kórház utcai székházban—sehol. Nem véletlenül fakadt ki Puhl játékvezető, s tette fel a kérdést: ilyen körülmények között kíván kilépni a Békéscsaba a nemzetközi kupaporondra? Tegyük hozzá, erről a sikercsapat egyetlen játékosa sem tehet, Puhlnak pedig igaza van. A lila-fehér csapat labdarúgói pedig megtoldották annyival: nem ez az első eset, hogy nincs meleg víz a székházban. Pásztor edző pedig hozzáfűzte: sokszor azért tartunk délután öt óra helyett háromkor edzést, hogy maradjon némi meleg víz nekünk is. Summa summárum: ezen a szombat délelőttön kénytelen-kellet­len volt a két csapat hideg vízzel beérni. Ez is része annak, amiről már írtunk: a hét végi, péntek hajnalig elnyúló kézemelgetős önkormányzati ülés finisében a város képviselő-testületének tagjai leszavazták a stadion rekonstrukciós munkálatait. Miközben az év felfedezettje, Békéscsaba labdarúgócsapata élete legjobb eredményét éri el... S várja Európa legjobb csapatait. Európától kissé nagy távolságból. Edzői nyilatkozatok Pásztor József a Békéscsaba edzője:—Ezért varázslatos a futball: nem mindig az a csapat győz, amelyik jobban játszik és több helyzetet dolgoz ki. A mai mérkőzést gólokkal kellett volna nyernünk, mégis kikaptunk. Pedig a csapat jól játszott. —Miért nem cserélted be korábban Argyelánt? — Még hibáztam is, hogy becseréltem, mert Kasik jobban játszott, mint ő. Árgyelán nemhogy lendített volna a játékunkon, hanem egyszerűen semmit sem csinált. — A Békéscsaba játékában eddig megszokott volt, hogy a finisben is ellenfele fölé nőtt, sőt gólt is képes volt rúgni. Ma ez sehogyan sem sikerült. Miért? — így igaz. Szarvas négy, Kulcsár két százszázalékos helyzetet hagyott ki, Zahorán pedig öt méterről sem tudta a kapuba pofozni a labdát. Nem tudom, milyen taktikát vagy edzéstervet lehet kitalálni erre. — Még egy forduló hátra van, és teljesen nyitott az ezüstérem kérdése. Ki lesz a második? —Mi leszünk a bronzérmesek. __? — Egy ilyen nehéz sorozat után aligha lehet fölrázni a társaságot. Az utolsó fordulóbeli ellenfelünknek, a Parmalatnak pedig élet- halálkérdés a pontszerzés. Biztosra veszem, mindent elkövetnek a siker érdekében. Végül is mi a bronzéremmel is résztvevői vagyunk a nemzetközi kupasorozatnak. Dimitrije Davidovics, a Kispest edzője: — Dicséret illeti a játékosokat, mert oroszlánként küzdöttek. Nehézségeink voltak a sérülések miatt, ezeket Verebes buta programjának „köszön­hetjük”. így a sérült Vincze és Csábi nélkül kellett játszanunk. Ezért érthető, hogy az első fél órában beszorultunk, de ennek oka az is, hogy erősen kezdett a Békéscsaba. Tudtuk, hogy nekik ez volt az utolsó lehetőségük a bajnoki cím megnyerésére. Ebben az időszak­ban szervezettebben kellett volna játszanunk, de szerencsére meg­úsznak kapott gól nélkül. — Úgy tűnik, tudatosan lassították a játékot. — Dyen feszült mérkőzésen az adódó pillanatokban meg kell tömi a játékot, ezt a labda mozgatásával lehet elérni. Ez is a taktika része volt. — Illést miért nem cserélte le hamarabb, hiszen látszott rajta, hogy alig tud mozogni? — Illésnek csak gratulálni tudok. Végigjátszotta a Hollandia elleni meccset és szombaton megmutatta, hogy tud küzdeni a csapatért is. Szerettem volna abban segíteni, hogy megtartsam gólkirálynak. Figyelemre méltó, hogy középpályásként tizenhét gólt lőtt a bajnokságban. Ez fantasztikus rekord Európában. — Elképzelhető, hogy egyetlen játékost sem adnak a válogatott Belgium elleni mérkőzésére? —Mivel V inezét operálni kell, s az is kérdéses, hogy Csábi a jövő szombaton vállalhatja-e a játékot, no meg Illés sem teljesen egész­séges, elképzelhető, hogy egyetlen kispesti sem lesz a keretben. nagy löketét hárította a békés­csabai kapus. Nagy csatát és drámai vég­kifejletet hozott az ezüstcsata szombaton Békéscsabán. A házigazdák legszebb napjaik­ra emlékeztető játékkal ruk­koltak elő, főleg az első félidő­ben. A nagyon rövid erőfelmé­rő után taktikusan, okosan, a labdát a földön tartva, lendületes és sok rövidpasszos játékkal fűzték tol a kispestiek védelmét. Ám ezen a napon hadilábon álltak a szerencsé­vel. Amennyire nem szegődött a hazaiak mellé Fortuna, annyira kegyeibe fogadta vi­szont a piros-feketék portását, Brockhausert. A kispesti ka­pus olyan teljesítményt nyúj­tott, amire talán még ő sem emlékszik vissza: minden bé­késcsabai helyzetnél — mint­ha másodpercekkel előbb tud­ta volna, mit cselekszenek Szarvasék — kiszámítottan odaért, rávetődött a labdára, lábra, vagy visszanyúlt a gól­vonal felé száguldó pettyesért. Egyszóval: megnyerte csapa­ta számára a létfontosságú Mátyus fejeli ki a labdát Csató (8) elől. A kapuban Brockhauser, előtte Farkasházy, Mátyuson túl pedig Plókai, Bánfi, Vancea presztízsmérkőzést. Pedig a kispestiek meglehetősen meg- illetődötten kezdtek, az első játékrészben szárnyaszeget- ten játszottak, ami kulcsjáté­kosai hiányának (is) köszön­hető. Nem beszélve róla, hogy ülés önmaga árnyéka volt. Emiatt aztán a fővárosiak kö­zéppályás sora halvány volt, labdákat nem szereztek, sőt, ha mégis hozzájuk került a pettyes, megjátszani nem tud­ták. Elől azonban lendületben voltak mindkét oldalon a csa­tárok, de amíg a békéscsaba­iak számtalan ziccert dolgoz­tak (és hagytak) ki, addig a Kispest az első félidőben még csak kapura sem rúgott. Leg­feljebb megiramodott a kapu felé..., aztán vége is. A fordulás után némileg ki­egyenlítettebb lett a játék, de most is inkább a lila-fehérek előtt adódott a több és veszé­lyesebb lehetőség. Csakhogy velük szemben továbbra is Brockhauser állt, aki megba­bonázta a viharsarki lövőket. A Honvéd játékába színt ho­zott Pisont beállítása, a fővá­rosi csapat neki köszönhetően egyszer megvillant, a békés­csabai védelem elmélázott, s jött a gól. Miután ez a mérkő­zésen tipikusan azok közé tar­tozik: amelyik csapat az első gólt lövi, az el is viszi a két pontot, így az a fővárosiaké lett A finisben darált ugyan még a Békéscsaba, de egyre felszabadultabban játszott a Honvéd, így végül egészen jó kis mérkőzés kerekedett, ám most nem hozott csabai sikert Igaz, azt sem mondhatjuk, hogy megérdemelten vitte el a két pontot a Kispest. Az NB I-es tudósítást készí­tette: Gyurkó Mihály, Jávor Péter. Fotó: Such Tamás RRKRS MF.GYFI HÍRI.AP Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Arpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Andreas Günther és dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgatók. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; főszerkesztő: (66) 446-242; sportrovat: 451-114; telefax: (66)441-020. Kiadói telefonszámok: (66) 441-545; hirdetés: 441-311; telefax: 450-198; terjesztés: telefon/fax (66) 453-710. Az előfizetők részére terjeszti a Népújság Kft. az ügynökségein keresztül. Árusításban terjeszti a „DÉLHIR” Rt. Békés megyei üzeme, Békéscsaba Szabadság tér 1—3. Telefon (66) 443-106 és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a kiadónál (5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4.), valamint a területi ügynökségeknél és a kiadó kézbesítőinél közvetlenül, postautalványon és átutalással. Előfizetési díj egy hónapra 375 forint, fél évre 2250 forint. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross út 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068