Békés Megyei Hírlap, 1994. május (49. évfolyam, 102-126. szám)

1994-05-24 / 120. szám

1994. május 24., kedd Q. SPOBT iRÉKÉS megyei hírlap Lá Győzelem újra lendületből Békéscsabai Előre FC-MTK 2-0 (0-0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 10 ezer néző'. V.: Varga S. (Tóth V., Juhos). Békéscsaba: Baji 6 — Mracskó 7, Mironos 7, Zahorán 6 — Szenti 6, Fodor 7, Váczi 7, Csató 6, Kasik 5 — Kulcsár S. 5, Szarvas 7. Edzó': Pásztor József. MTK: Piel 7—T amási 6, Horváth Cs. 0, Sztanó 5 — T urbék 6, Komódi 6, Kenesei Z. 4, Vancsa 6, Nagy S. 5 — Kovács Z. 5, Zsivótzky 6. Edző: Popovics Sándor. Csere: Horváth Cs. helyett Tikosi (5) a 26., Kasik h. Árgyelán (7) a 46., Kenesei Z. h. Hámori (-) a 65., Váczi h. Dávid (-) a 90. percben. Gólszerző: Szarvas a 60., Mracskó a 83. percben. Sárga lap: Sztanov (Váczit fellökte) a 19., Komódi (Váczi lábát hátulról összeakasztotta) a 48., Szarvas (reklamálásért) az 53., Zsivótzky (reklamálá­sért) a 60., Árgyelán (Komódi felvágásáért) a 74., Szenti (Tikosi felvágásáért) a 84.percben. Szögletarány: 10:7 (6:4) a Békéscsaba javára. Autóüléshuzat­szaküzlet, Békéscsaba, Luther u. 11. sz. Egyik csapat sem változtatott az eredetileg megadott össze­állításon, a Békéscsabából csupán az dóit el, hogy Miro- nas foglalja el centerhalf he­lyét, Usmajev pedig a kispadra ül. A 7. percben Mracskó a jobb szögletzászlótól élesen belőtt, Csató 7 méterről alig fejelt fö­lé. A 13. percben Vancsa elő- reívelését Zsivótzky csúsztat­ta meg 15 méterről fejjel, a • labda éppen hogy mellé szállt. Egy perccel később Szarvas a 16-os bal oldalvonalától, a 11 - es magasságából csavart egy szabadrúgást kapura, de a lab­da Piel könnyű zsákmányának bizonyult. A 20. percben Kul­csár S. kapott jó labdát, már a 16-oson belül lefordult Szta- nóról, a balösszekötő helyéről jól célzott, Piel viszont szög­letre tolta a labdát. Kasik miután egy védó't ki­cselezett a bal szögletzászló­nál, Horváth Csabával ütkö­zött, rátartott egy kicsit a tér­dére, az MTK-játékos fájdal­mas arccal a földre rogyott. Három percig ápolták, majd a mentó'szállította el. Dr. Korá­nyi György, az MTK csapator­vosa porcleválás-gyanúról be­szélt. A folytatásban Turbék húzódott Horváth helyére. A 34. percben Csató labdá­jára Kasik ugrott ki, Sztanót kicselezte, majd futtában lőtt a balösszekötő helyéről, ám Piel ezúttal is a helyén volt. Két perccel később Nagy S. 24 mé­teres lövése egy védőről szög­letre vágódott. A 38. percben Kasik visszagurítását Mracskó külsővel 25 méterről csúnyán fölé vágta. A 41. percben Szarvas óriási kapufája csat­tant egyszerre a bírói sípszóval — les miatt kifelé rúghatott a kék-fehér együttes. Szünet után Váczi balról átlósan átcselezte az MTK tér­felét, a végén viszont Mracskó lőtt mellé 16 méterről. Két perccel később Árgyelán visszagurítását Szarvas lőtte úgy kapura, hogy szinte súrol­ta a labda a jobb kapufát. Az 52. percben Szenti 16 méterről Vélemények nem. A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Pásztor József:—Győznünk kell, ha versenyben akarunk maradni az aranyéremért. Popovics Sándor: — Amíg matematikai esélyünk van, nem adjuk fel. Híres Gábor, az MTK technikai vezetője: — Ahhoz, hogy bentmaradjunk, pontot vagy pontokat kell szerezni. Brünyi Béla, az MTK szakosztályvezetője: — Mit lehet ilyenkor mondani... Vancsa Miklós: — Egyik csapat sem jobb nálunk az NB I-ben, csak nekünk van a legkevesebb pontunk. Dr. Orosz István, a Békéscsaba elnöke: — Nehéznek tűnik, de remélem, győzünk. Zahorán György, a Békéscsaba technikai vezetője: — Bí­zom abban, hogy visszaáll a csapat és a szurkolók hite. Silviu Iorgulescu, a Békéscsaba pályaedzője: — Már na­gyon várom a 90 perc végét. Lengyel János, a Békéscsaba elnökségi tagja: — Feledtetni szeretnénk a csepeli fiaskót. Sebők Vilmos, a megyei ökölvívó szövetség főtitkára: — Jó lenne az élen maradni. Novotny Zoltán, a rádió riportere: — Szégyellném, ha nem a Békéscsaba győzne. Egy olyan csapatnak, amelyik az élen áll, a legtöbb gólt rúgta, a legkevesebbet kapta, a hazai pályán nyernie keik A SZÜNETBEN. Híres Gábor: — Egyenlő partnerei va­gyunk a Békéscsabának, ebből is látszik, hogy érdemtelenül állunk az utolsó helyen. Horváth Csaba: — El akartam rúgni a labdát Kasik mellett, akinek stoplija felhasította a térdkalácsomat. Juhász Gyula, a Békéscsaba intézője: — Egy gól felszaba­dultabbá tenné a Békéscsabát. Jankulár István, a Békéscsaba elnökségi tagja: — Nem engedhetünk meg pontvesztést ezen a mérkőzésen. Winkler János, a Békéscsaba elnökségi tagja: — Nincs mese, csak a győzelem a jó. Moravszki János rendőr százados, a biztosító csoport pa­rancsnoka: — Az MTK tördeli a játékot, de egy gólt találunk. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Dr. Orosz István: — Örülök, hogy fegyelmezett játékunknak meglett az eredménye. Gratulálok a csapatnak. Bognár István, a Békéscsaba elnökhelyettese: — Ez a győzelem erőt kell, hogy adjon. Híres Gábor:—A Békéscsabából felkészültünk, de Vargából GUMIABRONCS DISZKONT ÁRUHÁZ BékMca«ba, S:xvmI (A 84.T/F: 328-588. megcélozta a bal felső sarkot, Piel fantasztikus reflexmoz­dulattal kitolta a labdát. Egy perc múlva Szarvas és Komódi 16-oson belüli csatájának a vé­gén a békéscsabai csatár át­esett Komódi lábán. A játék­vezető úgy ítélte meg, Szarvas csak eljátszotta a szabályta­lanságot, ezért kifelé ítélt sza­badrúgást. Mivel Szarvas nem hagyta szó nélkül, a sárga lapot sem úszta meg. A 60. percben a békéscsa­bai térfélről egy „vaknak” tűnő labda indult előre, Szarvas lecsapott rá, kiug­rott vele, már a 16-oson belül járt, amikor egy lövőcsellel átjátszotta a kivetődő Pielt, majd lendületből az ötös jobb sarkáról lőtt, de a labda a gólvonalra bevetődő Tur­bókról Árgyelán elé pattant. Az év játékosa azonnal visszaemelt Szarvasnak, aki másodjára a kapuba fejelt, 1—0. A 68. percben egy Csató— Fodor kényszerítő végén az előbbi lábáról szedte le a lab­dát a kifutó kapus. A 74. perc­ben Hámori kicselezte Miro- nast még a békéscsaba térfél közepén, majd egyedül tört ka­pura. Már a 16-oson belül járt, amikor Baji kivetődött elé, el­nyúlt a füvön, Hámori pedig átesett a kapuson. A vélemé­nyek megoszlottak, már ami a 11-es jogosságát illeti, ám Varga S. játékvezető akárcsak az 53. percben, továbbot intett. A kék-fehérek lerohanták a bí­rót, aki alig tudott kiszabadul­ni az embergyűrűből. A 77. percben Váczi ragyogó lövé­sénél csak Piel védett szebben, óriási vetődéssel tolta ki a ka­pu jobb oldala felé süvítő lab­dát. A 80. percben Kulcsár S. bal oldali átívelését Árgyelán Tamási szorításában fejelte a Következik Az NB I-es labdarúgó-bajnok­ság 28. fordulójában következik. Május 28., szombat: Vasas— Siófok, Haladás—Pécs, Ferenc­város—Békéscsabai Eló're FC, Parmalat FC—Csepel, Debre­cen—Újpest, BVSC—ETO FC Győr, Sopron—Vác, MTK— Kispest (valamennyi 17 óra). kapus kezébe. Egy perccel ké­sőbb, egy bal oldali szöglet végén Tamási fejelt 14 méter­ről kapura, Baji a léc alá tartó fejest szögletre tornázta. A 83. percben Szarvas tért ölelő labdájával Mracskó lé­pett ki, majd 10 méteres vág­ta a jobbösszekötő helyéről, 14 méterről laposan a bal sa­rokba lőtt a vetődő Piel mel­lett, 2—0. A 88. percben Zsivótzky 25 méteres szabadrúgása alig szállt mellé. Egy perc múlva Vancsa lövését hárította Baji. Elgondolkodhatott az, aki a mérkőzés előtt hallotta az MTK-s Vancsa Miklós érde­kes okfejtését. A kék-fehérek középpályása az újságírók gyűrűjében azt fejtegette: „Egyik csapat sem jobb ná­lunk, csak nekünk van a leg­kevesebb pontunk az NB I- ben ”. Tény, hogy az első és utolsó helyezett találkozóján nem tűnt ki, mekkora a szakadék a két csapat között — leg­alábbis ami a táblázaton el­foglalt helyüket illeti. In­kább festett úgy, mint ami­kor az első helyezett egy kö­zépmezőnyben szorgoskodó csapattal játszik. De az is el­vitathatatlan, hogy van különbség a két gárda kö­zött. A Békéscsabának stílu­sa volt, miként megszokhatta tűlük a publikum ennek a bajnokságnak legnagyobb részében. De azzal is ellenfe­le fölé kerekedett, hogy har­cosabb volt, látszott, jobban akar a csapat. A semleges területre pattanó labdákra Edzői nyilatkozatok Pásztor József, a Békéscsaba edzője: — Meg kellett nagyon küzdeni a győzelemért. De most már helyenként jól játszott a csapat. Persze ilyenkor már csak a két pont megszerzése a fontos. Most már az is biztos, hogy indulhatunk valamelyik nemzetközi kupasorozaton. —Mire hívta fel a figyelmet a mérkőzés előtt? — Az MTK hátvédsora gyenge, futballozni tudnak, de megza­varhatok. Középpályásaik nem zárkóznak vissza. Főleg azt kértem, hogy ne kapjunk gólt, mert akkor megzavarodhatunk. Ez esetben pedig balul sülhetett volna el számunkra. — Szünet után kitámadott az MTK, ez megkönnyítette az együttes dolgát? — Az első félidőben is sokat támadtunk, de a két hátsó emberünk, Zahorán és Kasik nem segítették kellően a támadáso­kat. Úgy tűnt, mintha bal oldalunk nem is lett volna. Fordulás után valamivel könnyebb lett, mert lendületben maradtunk, a fővárosiak pedig futottak az eredmény után. Popovics Sándor, az MTK edzője: — Ez volt az első olyan mérkőzésünk, amelyen megérdemelten vesztettünk. Tudtuk, hogy sokat és jól futnak a békéscsabaiak, ezért próbáltunk meg zárt védekezésből kontrákkal támadásba lendülni. Nálam akkor kezdődik a labdarúgás, amikor mi birtokoljuk a labdát. —Ez a mérkőzés nagyobb részében nem úgy látszott... — Ez is tény. Sajnos amikor nálunk volt, alig játszottuk meg. Ennek egyenes következménye: ha reggelig játszottunk volna, akkor sem tudtunk volna gólt rúgni, márpedig e nélkül nem lehet nyerni. — Vancsát és Komódit az oldalvonal mellé hívta a második félidőben. Mit mondott nekik? — Ekkor 1—0-ra vezetett a Békéscsaba. Át kellett csoportosí­tanom az együttest. Tamásit állítottam jobbbekkbe, Nagy és Sztanó emberfogót játszott. Azt mondtam a két labdarúgónak, hogy Komódi játsszon jobbszélsőt, Vancsa pedig Tikosi és Kovács mögött zárkózzon fel. való ráraj toláskor szinte mindig a lila-fehérek szerez­ték meg a pettyest. Nem be­szélve arról, hogy az MTK-n időnként az is kiütközött: mintha beletörődtek volna a megmásíthatatlanba, az NB II-be. Ugyan tettek kísérletet a gólszerzésre, néhányszor ügyesen meglódultak, de nem mind a tíz mezőnyjáté­kos. Néhány labdarúgójuk fel-felizzott, még veszély- helyzetet is teremtettek Baji kapuja előtt, de nem sok lát­szott a csapategységből. Ez­zel szemben a Békéscsaba éppen ebben (is) nőtt ellenfe­le fölé. Mindenki tudta, mi­kor mi a teendője, mikor kell előrefutnia, vagy éppen visszazárkóznia, mikor kell Varga játékvezető így látta A két tizenegyesgyanús esettel kapcsolatban Varga S. játékvezető a találkozó végén a következőket mondta: — Az ötvenharmadik percben Szarvast nem buktatták, pontosan azért adtam neki sárga lapot, mert megpróbálta élj átszani all -est. A hetvennégyedik percben szintén nem történt szabálytalanság. Hámori ugyanis jobbra tolta ki a labdát, de egyenesen futott tovább, hogy kierőszakolja a kapussal való ütközést. Nem ítélhettem 11-est. helyet (területet) cserélni. Az emberfogók is jól váltogat­ták egymást, ha kellett Mracskó, máskor Szenti kí­sérte a kék-fehérek ékét, de még Váczi is hátrajött, ha netán mindkettő gólratörő- en meglódult. De az is hamar kitűnt, jó­val több a gyors játékos a Békéscsabában, mint a fővá­rosiak között. Igaz, ez in­kább adottság kérdése, de ez­zel is fölé nőtt ellenfelének a hazai együttes. Mint emlékezetes, a lista­vezető az utóbbi három hét­ben megtorpant: három mérkőzésből két pontot gyűjtött. Kicsit hitehagyot- tan játszott az Újpest, de fő­leg a Csepel ellen. A mostani lendületes mérkőzésen vi­szont újra azokat az erénye­ket csillogtatták, amivel le­győzték a Vácot, az ETO-t vagy éppen tavaly a Ferenc­várost, a Kispestet. Ezzel a felfogással lehet bajnokságot nyerni, mégha oly szorossá is vált az élboly, a versenyfu­tás. Az MTK? Nos ez a mérkő­zés azt bizonyítja: tényleg nem a leggyengébb csapat az első osztályban. Csak éppen nincs összecsiszolódva a gár­da, s nincsenek túlságosan jó formában a játékosok. Aki mégis lendületben van, kevés támogatást kap. Vancsa, Ko­módi, Zsivótzky egy félidőn át táncolt, de aztán ők is fel­adták (elfáradtak?), látva, hogy kevés támogatást élvez­nek a társaktól. Nem beszél­ve arról, hogy nem mindenki hitt most sem a győzelem le­hetőségében a bajnokesélyes otthonában. Egy biztos, újra közönség­szórakoztató és izgalmas mérkőzést láthatott a publi­kum, s ha a Békéscsaba ilyen felfogásban és lendületben játszik, akkor a Ferencváros ellen sem kell félteni őket a következő fordulóban, szombaton. Dr. Molnár Péter kétdanos taekwon-do mester: nyelős volt, de megvan. Nyögve­A békéscsabaiak első gólja, amit Turbék mellől Szarvas (jobbra, fehér mezben) fejelt Piel kapujába. A labdát Árgyelán (14) továbbította Sztanó (3) mellől Szarvas fejére Az NB I-es tudósítást ké­szítette: Gyurkó Mihály, Jávor Péter. Fotó: Such Tamás BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Andreas Günther és dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgatók. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; főszerkesztő: (66) 446-242; sportrovat: 451-114; telefax: (66)441-020. Kiadói telefonszámok: (66) 441-545; hirdetés: 441-311; telefax: 450-198; terjesztés: telefon/fax (66) 453-710. Az előfizetők részére terjeszti a Népújság Kft. az ügynökségein keresztül. Árusításban terjeszti a „DÉLHÍR” Rt. Békés megyei üzeme, Békéscsaba Szabadság tér 1—3. T elefon (66) 443-106 és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a kiadónál (5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4.), valamint a területi ügynökségeknél és a kiadó kézbesítőinél közvetlenül, postautalványon és átutalással. Előfizetési díj egy hónapra 375 forint, fél évre 2250 forint. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross út 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068