Békés Megyei Hírlap, 1994. május (49. évfolyam, 102-126. szám)

1994-05-09 / 108. szám

1994. május 9., hétfő © sport Mkés MEGYEI HÍRLAP Továbbra is nyílt még a bajnokság Békéscsabai Előre FC-Vasas-Ilzer 2—1 (2—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 9 ezer néző. V.: Vágner (Bede, Ring). Békéscsaba: Baji 6 — Szenti 5, Usmajev 5, Zahorán 6 — Mracskó 6, Fodor 7, Csató 5, Vancea 6—2=4, Ciocan 0 — Váczi 7, Kulcsár S. 6. Edző: Pásztor József. Vasas: Sáfár 7 — Herczeg 5, Juár 5, Maczó 5 — Mónos 5, Vincze 6, Sirinbekov 6, Geress 4, Pecha 4 — Földes 5, Claude 6. Edző: Mészöly Kálmán. Csere: Ciocan helyett Szarvas (6) a 6., Pecha h. Erős (6), Geress h. Szenes (6), mindkettő a 46., Kulcsár S. h. Mironas (-) a 74. percben. Gólszerző: Szarvas a 10., Kulcsár S. a 39., Claude a 63. percben. Sárga lap: Földes (leterítette Fodort) a 32., Zahorán (gáncsolta Földest) az 51., Vancea (Herczeg felvágásáért) az 58., Erős (Zahoránt hátulról buktatta) a 72. percben. Kiállítva: Vancea a 70. percben. Szögletarány: 7:4 (4:3) a Vasas javára. Autóüléshuzat­szaküzlet, Békéscsaba, Luther u. 11. sz. A 3. percben Ciocan fájdalmas arccal rogyott a földre, majd a kapu mögött ápolták, végül a 6. percben cserére kényszerült Pásztor edző. Szarvas jött a ro­mán légiós helyére. A 10. percben Mracskó be­dobása Vancea előtt pattant egyet, ő a jobb oldali szöglet- zászló közeléből átívelt az ötös túloldalán álló Szarvashoz, aki a kétségbeesetten visszain­duló Sáfár mellett a jobb felső sarokba bólintott, 1—0. A 26. percben Zahorán lőtt 16 méterről kapura, Sáfár nagy ve­tődéssel hárította a lapos, kö­zéperős, de jól jelyezett lövést. A túloldalon Pecha beadásszerű lövésére jól vetődött ki Baji. A folytatásban Kulcsár. S.— Váczi kényszerítő után az utób­bi megiramodott, a 16-oshoz ér­ve a jobb összekötő helyéről óriási erővel megcélozta a bal felső sarkot, Sáfár azonban nagy bravúrral szögletre tornáz­ta a labdát. Két perccel később Mracskó jobb oldali beadását Fodor a 11 -es pont közeléből az elvetődő Sáfárba lőtte. A 39. percben Vancea a kez­dőkörből a 16-osig lopakodott előre, Kulcsár S. elé pöckölt, aki a jobbösszekötő helyéről egy befelé irányuló csellel el­húzott az elévetődőSáfár mel­lett. Egy kicsit túl is húzta a labdát, Pecha ott termett, az alapvonalon túlra akarta gu­rítani, ám Kulcsárt találta el, akinek bokájáról a labda irányt változtatva a bal alsó sarokba gurult Herczeg ugyan kétségbeesetten rohant utána, de már ő sem érte el, 2—0. A 42. percben Szarvas ugrat­ta ki Váczit, aki nyolc méterről egy remek csel után a jobb­összekötő helyéről célzott, ám a labda a jobb kapufa tövéről az alapvonalon túlra csörgött. Szünet után az 52. percben 'Mónos jobb oldali beadását Szenes — háttal a kapunak — ollózva húzta a békéscsabai ka­pu felé, de amilyen szép volt a mozdulat, olyan csúnyán mellé szállt a labda. Két perccel ké­sőbb Szenes távolról tűz alá vet­te Baji kapuját, a labda a felső lécről pattant vissza éppen Föl­des elé, aki ismételt, de ő hat méterről a jobb kapufát találta telibe. A 60. percben Mracskó jobb oldali átívelését Kulcsár S. jól gurította vissza Szarvasnak, aki a 11-es tájékáról nagy hely­zetben a bal kapufa mellé dur- rantott. Két perccel később Vélemények Következik Az NB I-es labdarúgó-bajnok­ság 26. fordulójában következik. Május 14., szombat: Sopron— Kispest, 17, Vasas—MTK, 19, Parmalat FC—Rába ETO, 19, Ferencváros—ÚTÉ, 19, Hala­dás—Siófok, 19.30. Május 15., vasárnap: Debrecen—Pécs, 17, BVSC—Vác, 17. Május 16. hétfő: Csepel-Kordax—Békés­csabai Előre FC, 19 óra (a tv is közvetíti). GUMIABRONCS DISZKONTÁRUHÁZ BéfctMMt», StMVMl üt 84 T/F: 328-588, Váczi tolta jobbról Kulcsár S. elé a labdát, ő viszont a kivetődő kapust találta telibe. A 63. percben Mónos a jobb szögletzászlótól belőtte a lab­dát, Claude senkitől sem za­vartatva az ötösről a vetődő Baji mellett a bal sarokba fe­jelt, 2—1. A 70. percben Mónos és Van­cea rajtolt egy kósza labdára a békéscsabai térfél bal oldalán. Ütköztek, földre került mindkét játékos. Vancea nem bírta ide­gekkel, fektében belerúgott Mónos hátába. Vágner játékve­zető ott termett és habozás nélkül felmutatta a piros lapot Vanceának. Idegesen készülődött mind­két csapat, s a szakvezetők sem voltak olyan magabizto­sak, mint máskor. A hazaiak­nál a hét közben „érkezett” feszültséget tetézte, hogy a harmadik percben harckép­telenné vált a nemrégiben Ro­mániából érkezett Ciocan. Vagyis hamar cserére kény­szerült Pásztor edző, szűkítve ezzel a későbbi variálási lehe­tőséget A csapatok pedig óva­tosan kezdtek, még véletlenül sem akartak egymásnak ron­tani, nehogy idő előtt kitudód­jon a hadrend, illetve fellazul­jon a védelem. Egy idő után viszont enyhe Vasas mezőny- fölény rajzolódott ki, noha egy pillanatra sem forgott ve­szélyben Baji kapuja. Sok ol­daladogatással próbálta be­cserkészni a piros-kék (igaz, most piros-fehérben játszó) csapat a hazaiak kapuját. De a 16-oson belülre már nem ju­tottak el. A Békéscsaba pedig mintha csak erre várt volna: altatott egy ideig, aztán a szél­vészgyors játékosai megira­modtak, két-három húzásból Sáfár kapuja előtt termettek, s máris nagy zavart okoztak a Juhár irányította védelem­ben. Olyannyira, hogy a kény­szercsereként nagyon hamar pályára lépő Szarvas, tőle szo­katlan módon, fejessel meg­szerezte a vezetést a hazaiak­nak. Már ekkor ünnepelni kezdett a publikum, s sokan fogadásokat kötöttek arra, meg lesz-e most is az „ötös”. Tehették is, mert lendületben maradt a lila-fehér gárda, egyre-másra meglódult a csa­pat, s korszerű, kevés érintős játékkal a Vasas kapuja előtt időnként tűzijátékot produ­káltak. A második békéscsa­bai gól is egy formás támadás végén született, igaz, ebben nagymértékben ludas volt Pe­cha is, aki egy balerínamoz­Edzői nyilatkozatok Pásztor József, a Békéscsaba edzője:—Az első félidőben a csapat jól játszott, s egy-két gól a lábakban is maradt. Utóbb ez majdnem megbosszulta magát. —Ciocan kiválása mit jelentett? — Csütörtökön és pénteken is edzett, egészségesnek érezte magát, de egy futballmérkőzésen bárki bármikor megsérülhet. Sajnos, pont ott rúgták meg, ahol korábban fájt a lába. Ezzel egy kissé meg is bomlott a csapat szerkezete. Ha ő pályán maradhatott volna,-stabilabb lett volna a védelmünk. —Mi volt a második félidei visszaesés oka ? —Tény, hogy a szünet után sokkal jobbak voltak a vendégek. Ezt nagyrészt annak tulajdonítom, hogy hetek óta többjátékos sérülés­sel bajlódik, sok edzést hagytak ki. Másoknál viszont fejben voltak problémák, megviselték őket az elmúlt hét hercehurcái. —- Pedig sokan úgy látták, hogy a legjobb Összeállításban kezd a Békéscsaba. —Nem biztos, hogy ez a legerősebb összeállítás, annál is inkább, mert Ciocan korai kiválása keresztülhúzta számításainkat. Zahorán helyett pedig ha én játszom, hat klasszissal jobb teljesítményt nyújtok. — A győzelem milyen jelentőséggel bír a hátralévő fordulókat tekintve? — Továbbra is nyílt még a bajnoki versengés. Mostani győ­zelmünk elégséges lehet arra, hogy a dobogón végezzünk. De nagyon örülök, hogy túlvagyunk ezen a mérkőzésen. Mészöly Kálmán, a Vasas edzője: — Az első játékrészben nagyon harcos és jobban játszó Békéscsabával kellett megküz- denünk. Ekkor féltem is, hogy nem ússzuk meg békéscsabai gólzápor nélkül. —Szünet után óriásit javult a Vasas játéka. Mit kért az öltözőben labdarúgóitól? — Tény, hogy más felfogásban játszottunk, de sajnos egy félidő előnyt adtunk a Békéscsabának. A szünet után mi irányítottuk a játékot, erre is kértem labdarúgóimat: uralják a középpályát. —Igazságos az eredmény? — Ügy érzem, egy döntetlent mindenképpen megérdemeltünk volna. —Miért vesztett a Vasas? — Állóképességünk miatt biztos nem, hiszen a második félidő­ben nyújtott teljesítményünk elismerésre méltó volt. A mérkőzést már ott elveszítettük, hogy Cigan és Gricajuk nem vállalta a játékot. Az előbbi hét közben, az edzésen sérült meg, az utóbbi pedig szombatra már be is lázasodon. Vígh Tibor emlékére A Vasas-IIzer elleni bajnoki mérkőzést követően, május 11-én szerdán, 16 órai kezdettel Kisteleken lép pályára a Békéscsabai Előre FC labdarúgó- csapata. Mint emlékezetes, halála előtt ebben a Csongrád megyei 1. osztályú gárdában kergette a labdát Vígh Tibor, a békéscsabaiak egykori erőssége. A viharsarkiak védőjének állítanak emléket azzal, hogy meg­mérkőzik egymással a két csapat. Telefonok... A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Pásztor József: — Győzelem esetén maradhatnak dobogós reményeink. Mészöly Kálmán: — Gricajuk és Cigan nem vállalták a játékot betegség, illetve sérülés miatt. Ez módosítja az összeállítást, ennek ellenére bízom a pontszerzésben. I)r. Orosz István, a Békéscsaba elnöke: — Számunkra csak a győzelem az elfogadható. Lengyel János, a Békéscsaba elnökségi tagja:—A becsületün­kért győzni fogunk. Silviu Iorgulescu, a Békéscsaba pályaedzője: — Sokan nem is sejtik,' hogy ezen a mérkőzésen simán győzünk. Papp László, a Vasas technikai vezetője: — Egykor békéscsa­bai lévén, olyan eredményt kívánok, amely mindkét csapat számára élteti a további reményeket. Anatolij Gricajuk, a Vasas játékosa: — Nagyon szerettem volna játszani, de torokgyulladást kaptam. Hajdú B. István, a Telesport munkatársa: — A Békéscsaba gyorsabb futballt játszik, ezért esélyesebb. Sárosi Ferenc, az NB I-es liga főtitkára: — Mindkét együttes­nek nagyon fontos a két pont. Annus István, a Hansaplast elnökségi igazgatója, a Békéscsa­ba szponzora: — Mivel komplett a Békéscsaba összeállítása, biztos hazai győzelmet várok. Dr. Petróczy Gábor Békés megyei sportigazgató: — A külső körülményektől megszabaduló Békéscsaba győzelmét várom. Klembucz Ferenc, a Csaba Előre KC gyúrója:—A Békéscsa­ba csattanós választ ad a kétkedőknek, és hozza a mérkőzést. Rácz János, a Békéscsaba egykori főrendezője: — 2—1-re vagy 3—1-re nyer a csapat. A SZÜNETBEN. Pecha László: — Sajnálom, hogy ilyen peches gól volt a második, ezzel együtt is jobb a Békéscsaba. Vinkovics Ixijos, a Vasas gyúrója: — Figyelje meg, 2—2 lesz a vége! Dr. Dányi József, a Békéscsaba orvosa:—Ciocan Achilles-ina korábban megsérült, most erre rúgtak rá. Winkler János, a Békéscsaba elnökségi tagja: —Több góllal is vezethetnénk már, de ne legyünk telhetetlenek. Dr. Orosz István: — Én már most elégedett vagyok a csapattal. Roxin György, egykori NB I-es játékvezető: — Kitűnő játékve­zetés mellett eddig nagyszerű a mérkőzés. Juhász Gyula, a Békéscsaba intézője: — Remélem, most is meglesza szokásos ötös. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Szenti Zoltán: — Az eddigi legnehe­zebb győzelmünk volt. Silviu Iorgulescu: — Most is azt mondom: sima volt. Illovszky Rudolf, a Vasas egykori edzője: — Második félideji játékunk alapján rászolgáltunk volna az egyik pontra. A legszebb hazai dalt talán Szörényi Levente énekli a telefonokról, igaz azok hajnaliak. Amelyekről alább szó lesz, azokat a sportpályákon találni. Azaz, inkább nem találni. Nem elég, hogy a békéscsabai városi sportcsarnokban komoly nehézség telefonálni egy-egy sportesemény után, ez most már a Kórház utcára is jellemző. Dőreség lenne azt állítani valakinek is, hogy ez a tudósítók úri kedvét szolgálja. Az sem kellene hogy „megnyugtassa” a labdarúgóklub vezetőit (akik a 2000-ig egyedül intézkedésre jogosult pályagondnokságnak passzolják to­vább a labdát), hogy sajnos az ország más pályáin sincs mindenütt ideális helyzet — csakhogy! Az ország sportközvéleményéből jókora figyelem jut most Békéscsabára, amit az újságírók szeretnének kielégíteni. Nevetséges, hogy egyetlen telefon áll a tucatnyi újságíró rendelkezésére. Miért kell megvárni az újabb botrányt, amely a soron következő meccseken könnyen kikerekedhet?! Kizárt, hogy nincs ember a városban, aki ez ellen tehetne. Ha szombaton Tóth Sándor, az atléták ügyvezetője nem segíti a tudósítókat, már elszabadul­hatott volna a pokol. Ha ezen valakik csak mosolyogni tudnak, tegyék... Azt a legkönnyebb, akárcsak neheztelni a tudósítókra. Az nem kerül semmibe. Csak aztán ne legyen sértődés, ha az MLSZ újra előveszi a versenykiírást. Még mindig nem késő intézkedni, hiszen ősszel úgyis elkerülhetetlen lesz — szerencsére. (FÁBIÁN) dulattal pörgette Kulcsár Sándor bokájára a labdát. De Pecha amúgy sem tündökölt, kiváltképpen, ha szereim, rombolni kellett volna, az ilyen megmozdulásokat nagy ívben kerülte. Nem véletlen, hogy Mészöly Kálmán a szünetben a zuhanyzóba küldte. De nemcsak őt, hanem az aluszékony Geresst is. A helyükre lépő Szenes és Erős viszont sokkal maradandóbb teljesítménnyel rukkolt elő. Olyannyira, hogy az addig vil­logó Váczit Erős erősen meg­fogta. Igaz, ebben az is közre­játszott, hogy Váczi a második félidőben jóval visszafogot­tabban játszott, nem rohant annyit, mint az első játékrész­ben. Szenes pedig területet ka-' pott, jól szervezett, sőt olykor zavart okozott a csabai véde­lemben. Olyannyira jó húzás­nak bizonyult beállításuk, hogy egy idő után beszorult a Békéscsaba. Ráadásul az álló- képességéről is ismert vihar­sarki együttesen a fáradtság jelei is kiütköztek. A fizikai és idegi egyaránt. Persze hellyel- közzel magyarázat lehet, hogy néhány játékos mosta­nában többet pihen sérülés miatt, mint ahányszor edzeni képes egy héten. Nem beszélve arról, hogy meglehetősen rosszkor érkezett a — tegyük hozzá, teljesen jogos — kiállí­tás. Vancea fegyelmezetlensé­ge nehéz helyzetbe sodorta a csapatot. A Vasas futott (vol­na) az eredmény után, a csa­baiak foggal-körömmel véd­ték a 2— 1 -et, s emiatt megsza­porodott az adok-kapok is. Végül a tehetetlen fővárosi csatárok miatt, no meg a szí­vósan védekező lila-fehérek jóvoltából nem változott az eredmény, így az első félidő­ben mutatott helyenként szi­porkázó játéka, gólratörőbb, céltudatosabb produkciója révén rászolgált a győzelemre a hazai csapat. Gyurkó Mihály, JÁVOR PÉTER Az első félidőben akár négy-öt gólt is elérhetett volna a Békéscsaba a Vasas ellen. Felvételün­kön Csató ugrik magasra és próbál fejelni, jobbra Fodor. A háttérben Sáfár figyeli az akciót, az előtérben Vincze, Fodor mögött pedig Juhár fotó: lehoczky Péter Ügyességi gépek forgalmazása, bérbeadása, szervizelése (átalánydíjas is). Pajazzo 4000, Pajazzo 7000, bónuszos Aladdin, Excellent Pusher (pénztologatós). Video játékgépek. Telefon: 06 (66) 442-116,06 (60) 384-254,06 (60) 388-390. BÉKÉS MEGYEI HÍRI.AP Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Martin Feldcnkirchen és dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgatók. Szerkesztőségés kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; főszerkesztő: (66) 446-242; sportrovat: 451-114; telefax: (66) 441-020. Kiadói telefonszámok: (66) 441-545; hirdetés: 441-311; telefax: 450-198; terjesztés: telefon/fax (66) 453-710, telex: 83-312. Az előfizetők részére terjeszti a Népújság Kft. az ügynökségein keresztül. Árusításban terjeszti a „DÉLHÍR” Rt. Békés megyei üzeme, Békéscsaba Szabadság tér 1—3. Telefon (66) 443-106 és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a kiadónál (5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4.), valamint a területi ügy nökségeknél és a kiadó kézbesítőinél közvetlenül, postautalványon és átutalással. Előfizetési díj egy hónapra 375 forint, egy évre 4140 forint. Készül: a Kner Nyomdában. Békéscsaba, Baross út 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068