Békés Megyei Hírlap, 1993. október (48. évfolyam, 229-253. szám)

1993-10-30-31 / 253. szám

& 1993. október 30-31., szómbat-vasárnap SPORT A békéscsabaiak (is) büntettek MTK—Békéscsabai Előre FC 0—3 (0—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Budapest, Hungária körút, 2500 néző. V.: Bognár (Vavika, Zvolenszky). MTK: Balogh 3 — Turbék 4, Vincze 4, Tamási 4 — T alapa 4, Horváth 5, Sztanó 4, Komódi 4, Szabó 4 — Hámori 4, Kovács 5. Edző: Gellci Imre. Békéscsaba: Baji 6 — Mracskó 6, Usmajev 5, Fabulya 5 — Fodor 6, Csató 6, Vancea 6, Árgyelán 7, Szarvas 7 —-Váczi 6, Kulcsár 6. Edző: Pásztor József. Csere: Vincze helyett Nagy T. (4) az 52., Váczi h. Kasik (-) a 64., Szabó h. Kenesei (-) a 70., Vancea h. Zahorán (-) a 85. percben. Gólszerző: Argyelán a 62., Csató a 85., Argyelán a 89. percben. Sárga lap: Sztanó (Kulcsárt vágta fel) a 17., Horváth (Szarvassal szemben szabálytalankodott) a 43., Mracskó (Kovácsot terítette le) az 51., Kovács (Vanceát vágta fel) az 53., Csató (Hámorival szemben szabálytalankodott) a 89. percben. Szögletarány: 7:2 (6:1) a Békéscsaba javára. támadás végén Szabó a 16-os bal oldaláról lőtt..., s a vendégek dobhattak taccsot. A 36. perc­ben Kovács remek ütemben tá­lalt Hámori elé, aki jobbal lőtt, s a labda majdnem megakadt a bal felső sarokban. A 40. perc­ben Vancea be akart adni a bal oldalról, de lecsúszott a lábáról a pettyes, és csaknem be- pottyant a kapuba. Balogh ka­pus alig tudott a léc fölé mente­ni. Szünet után az 50. percben Kulcsár ívelt középre a bal szél­ről. A labda az 5-ösre pottyant bejött ki kapujából Balogh, ám a kezéből kipattant a labda, Vancea már épp lőni készült, amikor a földön fekvő Vincze estében szögletre mentett. Az 57. percben Talapa beadása után Hámori 8 méterről fejelt, de Baji vetődve védett. A 62. percben a korábban megsérült sánta Váczi, aki menni is alig bírt, a jobb szélen meglódult, majd középre passzolt. Kulcsár a 16-os kö­zelében továbbadta a labdát Argyelánhoz, aki 14 méterről ballal Balogh lába között a kapu közepébe helyezett, 0—1. Három perccel később Ko­vács tört be lendületesen a csa­bai 16-osra, majd ballal tüzelt, de Baji a helyén volt. A 70. percben Fabulya hidegvérrel fe­jelte oda Kovácshoz a labdát a saját 16-osán belül. A merész mozdulat szépséghibája csupán az volt, hogy a kedvezménye­zett az MTK csatára volt. Am Kovács nagy helyzetben ha­nyatt esett. A 78. percben Ko­módi 25 méterről a kapu fölött telibe találta a háttérben álló mentőautót. A 85. percben Vancea a bal összekötő helyéről látszólag céltalanul a kapu elé adott. A labda gurult, gurult, s Balogh A sereghajtó MTK-nál jelentős- változások voltak az összeállí­tásban. A kapuba Balogh Ta­más állt, kimaradt Híres, Jován, Zsivótzky, valamint sárga lapok miatt Vancsa. A cserepadon vi­szont már ott ült a Kiskőrösről szerződtetett egykori Vasas-já­tékos, Nagy Tamás. Az 5. percben Szarvas a 16- os jobb oldaláról középre passzolt, és a teljesen egyedül hagyott Váczi 14 méterről úgy lőtt kapura, hogy a labda komó­tosan átpattogott az alapvona­lon. Egy, a 16-os előtt történt szabálytalanság után Horváth szabadrúgásból centiméterek­kel lőtt a felső léc fölé. A 10. percben Mracskó 17 méterről rásuhintotta a labdát, de az messze a kapu fölött hagyta el a játékteret. A 12. percben Talapa mozdulatlanul feküdt a fűben, az MTK 16-osa előtt, s csaknem vezetést szerzett, az Előre. Szarvas indította Argyelánt, aki 13 méterről jobbal alig lőtt a bal sarok mellé. Hat perccel később ismét Szarvas került nagy hely­zetbe, a 16-oson belül egyedül vette át a labdát, 5 méteres kör­zetben nem volt kék-fehér védő, ám a csabai játékos hiába koco­gott be zavartalanul a 11 -es pon­tig, onnan a kivetődő kapust találta el. A 29. percben az első hazai futballjelenetnek tapsol­hatott a gyér számú publikum. Hámori meglódult, majd remek ütemben passzolt a mellette sprintelő Talapához, aki jobbal a jobb kapufa mellé durrantott. Öt perccel később Usmajev úgy térült-fordult a saját térfelén, mint egy falusi nagysága a lako­dalomban. Aztán ennek meg is lett az eredménye. A hazaiak megszerezték a lab’dát, majd a Vélemények A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Híres Gábor, az MTK sérült játékosa: — Remélem, nélkülem is nyer a csapat. Viorel Vancea: — Ott folytatjuk, ahol a Csepel ellen abba­hagytuk. Somogyi Jenő, az MLSZ tiszteletbeli elnöke: — Átok ül az MTK-n, de remélem, ma megtörik ez az átok. Fabulya György: — Az még egyszer nem fordulhat elő, ami a Vasas ellen. Turbék István : — Nem vagyunk jók, de azért ma nyerünk. Nagy Tamás, az MTK játékosa: — Kiskőrös után az MTK- ban is szeretném bizonyítani, hogy nem lehet leírni. Csíki Károly, az MLSZ főmunkatársa: — Talán jobb lesz, mint a szerdai meccs. Kulcsár Sándor: — Remélem, az én gólommal nyerünk. A SZÜNETBEN. Havasi Mihály, az FTC szakosztály­igazgatója: — Eddig nem sok mindent láttam. Rubold Péter, a Ferencváros egykori játékosa: — Vancea lövését már bent láttam. Viorel Vancea: — Be akartam adni a labdát, de lecsúszott a lábamról, ám majdnem így lett jó. Szepesi György, az MLSZ egykori elnöke: — Sajnos a focinak jelét sem látni. Horváth Pál, a Taxis Kamara elnöke: —Jobb a Csaba. Váczi Zoltán: — Eddig csak nekünk voltak helyzeteink. Fodor Tibor: — Vezetnünk kellene. Horváth Csaba: — Sajnos semmi sem sikerül. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Váczi Zoltán: — Horváth Csaba szándékosan szétrúgta a bokámat, ezért kellett cserét kérnem. Súlyosnak tűnik a sérülés, lehet, hogy a következő mérkőzésen nem játszhatok. Argyelán János: — Örülök, hogy két góllal tudtam segíteni csapatomat a győzelemhez. Csató Sándor: —Jól játszottunk, ennyivel jobbak voltunk. MARATHON Nagykereskedelmi vállalkozás Sportcipők, sportruházat Sarkad, Szabadság tér 28. Tel: (66) 375-243 Következik A labdarúgó NB I tizenharma­dik fordulójában következik. November 6., szombat: Békés­csabai Előre FC—Ferencváros, Siófok—Vasas, Pécs—Haladás, 13.00 óra. Újpest—Debrecen, Csepel—Videoton, 15.30, Rába ETO—BVSC, 17. November 7., vasárnap: Vác—Sopron, 13. No­vember 8., hétfő: Kispest— MTK (a tv is közvetíti), 19.30. is csak nézte, ahogy elhalad mellette, ahelyett, hogy fel­kapta volna. Ekkor Csató hir­telen ott-termett, és csaknem az alapvonalról, az elképedt kapus mellett a hálóba gurí­tott, 0—2. A 87. percben Kovács 14mé- terről tüzelt, ám Baji lábbal há­rított. A 89. percben jött a kegye­lemdöfés. A sokat mozgó, für­ge Szarvas az alapvonalig ve- rekedte magát, majd középre gurított, és a berobbanó Ar­gyelán három méterről a léc alá vágta a labdát, 0—3. A játék az első félidőben nem sok örömet okozott sem a hazai, sem a vendég hívőknek. Rengeteg volt az átadási hiba, kapkodtak, idegesek voltak a játékosok. Az MTK-nál ez még érthető, hiszen számukra a két pont most létkérdés len­ne, de hogy a csabaiak is ilyen szerényen és komótosan ját­szanak, ez már meglepetést okozott. Igaz, nehéz egy gör­csösen futballozó ellenféllel szemben és főként idegenben eredményesen szerepelni. Jel­lemző, hogy az első45 percben csak a félidő hajrájában volt egyetlen veszélyes lövés, ami valóban azt a látszatot keltet­te, hogy ebből lehet valami. Inkább a két 16-os közt folyt a játé. Az MTK mentségére szolgál az talán, hogy öt állan­dójátékosa is hiányzott a sor­ból. A helyettük pályára lépők vagy túl idegesek, vagy túl megilletődöttek voltak. így teltek a percek, a maroknyi közönség a legkisebb valami­re való megmozdulást is meg­tapsolta. Rajtuk aztán igazán . nem múlott volna a kék-fehé­rek nagyobb önbizalma. Fordulás után szinte min­den megváltozott, már ami a Békéscsaba játékát illeti. Most már teljesen úgy tűnt, hogy a lilák tulajdonképpen egy félidőnyi előnyt adtak az MTK-nak. Mind bátrabbá váltak a vendégek, egymás után vezették az akcióikat, és a 62. percben megtört szá­mukra a jég. Az MTK még próbálkozott, de teljesen kilá­tástalannak tűnt játéka. Szin­te alig jutottak el a kapuig, s ha néha-néha megpróbálkoztak egy-egy lövéssel, azok alapo­san célt tévesztettek. Nem tud­juk, mi fordulhatott meg a ké­kek lelkében, mire gondolhat­tak, de egyértelműen azt kell mondani, hogy 0—1 után tel­jesen feladták. Nem volt lelke­sedés, tűz, akarás, még igazá­ból fogcsikorgató mentalitás sem egyetlen hazai játékos­ban. Vajon mit gondolhattak, hogy valahogy bepattan egy labda? A Békéscsaba pedig most már valóban magabizto­san futballozott, jött második találata, majd a harmadik is. Ez a játékuk már azt igazolta, hogy nem véletlen korábbi si­kersorozatuk. Jellemző, hogy a lefújás után az elkeseredett hazai szurkolók tapsa köze­pette vonult le a pályáról a vendég Békéscsaba. Tovább tart a kék-fehérek megalázó vesszőfutása. Ez a találkozó is igazolta, mély válságban van a labdarúgó-szakosztály. Sinkovics Gábor, Varga Béla, Vajda György A másik mérkőzésen: Hala­dás—Vác 1—3(0—3). Jó folytatást várnak Szarvason A Szarvasi Vasas a legutóbbi két fordulóban egy gólt rúgott és ezzel 3 pontot szerzett. Most egy „gyengébb” csapat, a Haj­dúnánás következik — idegen­ben. — Képes lesz-e a Vasas foly­tatni a jó szereplését Hajdúná­náson? — kérdeztük loan Pat- rascu vezető edzőt. — Szerintem a Nánás nem gyenge csapat. Mi ennek meg­felelően készülünk ellenük. Természetesen szeretnénk foly­tatni a jó szereplést, s remélem a játékosok optimálisan feltöltik magukat. —Sérülés, sárga lap? — Brakszatórisz elkezdte a könnyített edzésmunkát, Pisont R. még pihenőre kényszerül. Ősszel már valószínű egyikükre sem számíthatok. Rácz még a nyíregyházi meccs előtt edzé­sen meghúzódott, emiatt játéka kérdéses. Pisont A. sárga lapok miatt kényszerül a lelátóra. így a tervek szerint a Hanyecz — Hirmler — Cziglédszky, Holp, Szlopóczki, Zahorecz —Janis, Takó, Ilici — Major, Rácz vagy Gebri együttes kezd. A cserék: Halász, Bonto- vics, Truczka. Cs. P. Némi bírói segédlettel Debrecen—Csaba Előre KC 21—20 (11—10) NB I:es férfi kézilabda-mérkőzés, Debrecen, 400 néző. V.: Brecska, Halmai. Debrecen: CZIRÁKI — Kiss 1.1, Bécsi 4. Kerekes T. 1, Dayka 3 (1), Hidegh, ÁMENT 10(1). Cs.: Lemák 2, Bisi. Edző: Ökrös István. Békéscsaba: Tyetyák — Balogh 1, Moldován 4(1), Pribék 1, Fekete 2, MOHÁCSI 10 (3), Pocsai 2. Cs.: Dvurecsenszkij. Edző: Szabó Károly. Kiállítások: 10, ill. 12 perc. Hétméteresek: 2/2, ill. 6/4. Edzőt nyilatkozatok Gellei Imre, az MTK edzője: — Az első kényszerű cseréig egyenrangú ellenfelei voltunk a Békéscsabának. A gól után hiába tettünk erőfeszítéseket, az egyenlítésre csak lehetőségeink voltak, de ezekkel nem tudtunk élni. A véghajrában a kiválóan kontrázó lilák tovább tudták növelni előnyüket. — Csapata hihetetlenül nehéz helyzetben van, igen gyenge teljesítményt nyújtottak. Miért? — Középpályásaink keveset birtokolták a labdát, nagyon érző­dött Vancsa hiánya. Pásztor József, a békéscsabaiak edzője: — Valójában nem játszottunk jól, de az a lényeg, hogy begyűjtöttük a két pontot. Úgy érzem, teljesen megérdemelten. —Az elsőjátékrészben elég bizonytalanok voltak. A Békéscsaba nem így szokott játszani... — Áz volt a baj, hogy az első félidőben magabiztosan kezdtünk, ám sok labdát eladtunk. Ebből aztán az MTK kontrákat tudott kialakítani. Igazi helyzetük azonban szerencsére nem adódott. — A fordulást követően jobban játszottak. Minek köszönhető a változás? —Jobban összpontosítottak játékosaink a kapu előtt. Az első gól megnyugtatta a csapatot, azután már úgy mentek a dolgok, ahogyan szerettük volna. r_ Mohácsi lőtte az első jÉ gólt és a 15. percig az ^ Előre valamennyi ta­lálatát, miközben job­bára csak Áment szépítgetett, illetve egy alkalommal, 3—2- nél vezetést is szerzett. Felvált­va estek a gólok és a bombafor­mában játszó Áment szünet előtt megcélozta a bal felső sar­kot ( 11—10). A második félidő elején háromgólosra növeke­dett a hazaiak előnye. Ennek ellenére Fekete az 55. percben vezetést szerzett, amit Dayka szerencsés körülmények között kiegyenlített és a Kerekes által kiharcolt hetest ismét a mezőny legjobbja, Áment István értéke­sítette ejtéssel. Az utolsó perc­ben Hideghet és Kerekest kiállí­tották, kettős emberelőnybe került a Békéscsaba, de a játék­vezetők előbb Pribék egyenlítő góljába belefújtak, majd Mohá­csi ellen támadó faultot ítéltek. Joggal voltak felháborodva Mohácsiék, már ami a játékve­zetők — különösen — az utolsó percekben nyújtott „teljesítmé­nyét” illeti. Csubák Zoltán Megbüntették a csabaiakat Botrányos jelenetek játszódtak le október elsején a Békéscsabán megrendezett Csaba Előre KC-Fotex Veszprém SE NB I-es férfi kézilabda-mérkó'zést köve­tően. Bántalmazták a játékvezetőket, Keszi Gézát és Lövész Józsefet. Előbbit olyan súlyosan, hogy az orvosi vizsgálatok bordatörést állapítottak meg. A Magyar Kézilabda Szövetség fegyelmi bizottsága Váradi Zoltánt, a Csaba Előre KC elnökét, aki egyike volt a játékvezetők bántalmazóinak, 10 ezer forintos pénzbírsággal büntette. A klub, mint az összecsapás rendezője 100 ezer forintos pénzbüntetéssel bűnhődik, emellett a most folyó bajnokságban a 15. fordulóig saját költségén szövetségi ellenőrt köteles foglalkoztatni. A csarnokban az állóhelyi részeket a jövő év márciusáig átlátszó műanyag fallal kell elválasztani a játéktértől. A fegyelmi bizottság arra is felhívta a csabaiak figyelmét, amennyiben nem rendezik „számlájukat” vagy netalán megismétlődik a rendbontás, akkor betiltja pályájukat, s csak otthonuktól 100 kilométerre rendezhetik meg talál­kozóikat. Élesedik a harc a gyulai sakk ob-n É Gyulán, az Agro Ho­telben zajló országos egyéni sakkbajnoksá­gon a pihenőnap után megjött a játékosok harci kedve. A férfi­aknál zsinórban 21 döntetlen után három győzelem is szüle­tett. A megnyitásválasztások már a kiéleződő küzdelmet prognosztizálták. Horváth nyert Petán ellen, Adorján Csőm ellen bizonyította, hogy sötét színnel is lehet nyerni. Az eddig gyengélkedő Varga le­győzte a bombabiztosán játszó Faragót. A női mezőny harcosságát dicséri, hogy három győzelem is született. Rajcsányi Lendvai ellen, Verőczi Porubszky ellen nyert. Lakos nem kis meglepe­tésre biztosan legyőzte a vezető Horváthot. Eredmények. 6 forduló. Férfiak: Varga—Faragó 1:0, Csőm—Adorján 0:1, Horváth—Petrán 1:0. Döntetlen: Grószpéter—Almási, Kállai—Lékó, Tolnai—Sax. Nők: Porubszky— Verőczi 0:1, Csőke—Mádl 0:1, Lend­vai—Rajcsányi 0:1, Lakos—Horváth 1:0, Döntetlen: Grábics—Velvártné. Függő: Pintémé—Lochte. Állás a 6. forduló után. Férfiak: 1. Adorján, Kállai 4—4, 3. Tolnai 3,5, 4. Horváth, Sax, Lékó, Almási 3—3, 8. Petrán, Faragó, Grószpéter, Csőm, Var­ga 2,5—2,5. Nők: 1. Mádl, Verőczi 4— 4, 3. Grábics, Velvártné, Horváth, Raj­csányi 3,5. 7. Csőke 3, 8. Pintémé 2,5 (1), 9. Lakos 2,5, 10. Porubszky 2, 11. Lochte 1,5 (1), 12. Lendvai 1,5. Petró József Emődi Gyula tejesítette a normát Gyulán a Park Szállóban az utolsó fordulóval befejeződött a nemzetközi Fide III. kategóriájú sakkversenye, amelyet a Gyulai SE rendezett a Coca-Cola Amatil Kft. és a Gidden Family támogatásával. A zárófordulóban Emődi hamar jobb belátásra bírta Kaunast, remiztek, így a gyulai versenyző teljesítette a nemzetközi mesteri normát. Eredmények. 11. forduló: Gross D. (cseh)—Szidorov (orosz) 1:0, Borsavöl- gyi (Hajdúböszörmény)—Bajusz (Battonya) 1:0. Döntetlenek: Emődi (Gyulai SE)—Kaunas (litván), Almási (BEAC)—Gross S. (cseh), Fekete (Gyulai SE)— Kakuk (Csabai SK). Berebora (Szolnok)—Félegyházi (Derecske). A végered­mény: 1. Emődi, Gross S. 8—8 (mivel mindketten ugyanazokat a versenyzőket győzték le, holtversenyben végeztek az élen), 3. Gross D. 8,4. Borsavölgyi 6,5,5. Szidorov 6,5.6. Kaunas 6. (egy) CSAVAR­KÖTŐELEM MINTABOLTOK 8Ë ZTÜWfJE là EMfy hm vsm nnw !M HM ELEKTRÓDA, VÁGÓKORONG, VÉDŐKESZTYŰ AEG ipari és barkács kéziszerszámok; JORAN fúrók (Hilti és Kangó típusú gépekhez is!); BECO vágó- és tisztítókorongok — fém, kő, alumínium, gyémánt; REMS csőmegmunkáló gépek és szerszámok Viszonteladókat nagykereskedelmi áron szolgálunk ki. v ____________________________________________y 5 600 BÉKÉSCSABA, SZARVASI ÚT 57. TELEFON: 06 (66) 448-540. 5900 OROSHÁZA, BAJCSY-ZSILINSZKY U. 86. TELEFON: (68) 311-266. BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Martin Feldenkirchen és dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgatók. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; főszerkesztő: (66) 446-242; sportrovat: 451-114; telefax; (66) 441-020. Kiadói telefonszámok: (66) 441-545; hirdetés: 441-311; telefax; 450-198; telex: 83-312. Terjeszti a Magyar Posta és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 375 forint, egy évre4140forint. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross u. 9—21. Vezérigazgató: BalogMiklós. HU ISSN 12151068