Békés Megyei Hírlap, 1993. október (48. évfolyam, 229-253. szám)

1993-10-25 / 248. szám

© 1993. október 25., hétfő' SPO^V Ms MEGYEI HÍRLAP Mint a mesében: hétezer néző, hét gól, hét sárga... Békéscsabai Előre FC-Csepel-Kordax 6—1 (4—1) NB 1-es labdarúgó-mérkőzés. Békéscsaba, 7 ezer néző. V.: Marosvári (Szilá­gyi. Bába). Békéscsaba: Baji 0 — Szenti 7,Usmajev5,Fabulya4 — Mracskó6, Fodor 9, Szarvas 8, Csató 7, Argyelán 7—Váczi Z. 6, Kulcsár 6. Edző: Pásztor József. Csepel: Hajdú 3 — Váczi D. 3 — Bereczki 3, Tompos 3 — Süveges 4, Medgyes 3, Somogyi 4, Palacian 4, Szabó 3 — Kámán 3, Pena 5. Edző: Varga István. Csere: Fabulya helyett Zahorán (5), Süveges h. Tyukodi (5), mindketten a szünetben, Szenti h. Gyura (6) az 58., Tompos h. Jakab (-) a 67. percben. Gólszerző: Szarvas a 4.. Argyelán a 23., Pena a 36., Fodor a 41., Szenti a 45., Szarvas az 53., Fodor a 71. percben. Sárga lap: Somogyi (reklamálásért) a 7., Kámán (Bajit fejen rúgta) a 13., Fabulya (fellökte Kámánt) a 13., Szarvas (Palacian felrúgásáért) a 27., Tompos (Kulcsár felrúgásáért) a 28., Süveges (lerántotta Kulcsárt) a 40., Szabó (Kulcsár akasztásáért) a 78. percben. Szögletarány: 4:2 (2:1) a Békéscsaba javára. MARATHON Nagykereskedelmi vállalkozás Sportcipők, sportruházat Sarkad, Szabadság tér 28. Tel: (66) 375-243 A mérkőzést megelőző percek­ben három ejtőernyős, a világ­kupagyőztes Bánszki testvérek, Tamás és György, valamint Do­bos József nemzeti színű ejtőer­nyővel alászállva hozta a meccslabdát a pályára. A negyedik percben máris a hálóban táncolt a labda, ami­kor Csató óriási erejű, 26 mé­terről leadott lövése a bal ka­pufáról visszavágódott Szarvas elé, aki két csel után hat méterről laposan a jobb alsó sarokba lőtt, 1—0. Szabadrúgáshoz jutottak a vendégek 22 méterre Baji kapu­jától. Váczi D. Somogyi elé gu­rította a labdát, aki nagy erővel lőtt, de a kapu közepe felé tartó labdát Baji —: ha másodszorra is — megkaparintotta. A 23. percben partdobás után Argyelán indította a bal szélen Fodort, aki néhány lé­pés után visszagurított a vele tartó Argyelánnak. A békés­csabaiak „alkalmi'’ bal oldali középpályása a balösszekötő helyéről, futtából, 15 méter­ről, ballal, nagy erővel, kapás­ból a jobb felső sarokba rúgta a labdát, 2—0. A 27. percben Váczi Z. egy jobbról beívelt labdát 16 méter­ről a bal kapufára lőtt. A túlolda­lon Kámán fejese bizonyult könnyű kapuszsákmánynak. A 36. percben Pena alig­hogy átlépte a felezővonalat, kapott egy labdát, amivel óri­ási vágtába kezdett, kicselezte Fabulyát, majd az elé futó Us­Vélemények A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Dr. Kreisz Károly, a Csepel orvosa: — A döntetlennel elégedett lennék. Nagyji István, a Csepel intézője: — Bár hazai mérkőzésein nem igazolta, de tudjuk, hogy jó csapat a Békéscsaba. Váczi Dénes, a Csepel csapatkapitánya: —Jó mérkőzésen egy pontot remélek. Dr. Orosz István, a Békéscsaba elnöke: — Csak a győzelem az elfogadható eredmény. Annus Vince, a Békéscsaba ügyvezető igazgatója: — Most már a hazai közönség előtt is illene győzni. Zahorán György, a Békéscsaba technikai vezetője: — Egy nyugodt, csendes vasárnapot szeretnék, ehhez pedig győzni kell. Juhász Gyula, a Békéscsaba intézője: — Legalább kétgólos győzelmet várok. Lengyel János, a Békéscsaba elnökségi tagja: — Ha ma nyerünk, akár helyosztót is játszhatunk majd a Ferencváros ellen. Királyvári Károly, a Békéscsaba egykori játékosa: — Rend­kívül furcsa számomra, hogy az Előre FC alapító tagjaként csak jeggyel léphettem be a székház ajtaján. Ez nem 150 forint, hanem elvi kérdés. A SZÜNETBEN. Roxin György, egykori NB I-es játékvezető: — Marosvári kollegának nagyon sok dolga van, de ettől függetlenül jó a meccs. Havasi Mihály, a Ferencváros szakosztály-igazgatója: — Ha így folytatja a Békéscsaba, akkor katasztrofális vereséget mér a Csepelre. Pásztor József né: — Hangulatos a mérkőzés, remélem a csapat további gólokra törekszik. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Fabulya György: — Igaz, hogy bir­kóznom kellett, de nem hittem, hogy ilyen könnyen nyerhetünk. Annus Vince: — Köszönjük a közönség eddigi türelmét, s gratulálok a csapatnak. Jankulár István, a Békéscsaba fegyelmi bizottságának tagja: — Reális az eredmény. Ottlakán Mihály, a Békéscsaba egykori játékosa: — Ez már profi játék volt a javából. Szenti Zoltán: — Öröm ilyen mérkőzésen játszani, de a sérülése­met még éreztem, ezért le kellett jönnöm a pályáról. Fodor Tibor: — Adós voltam már a játékkal és a gólokkal. majevet, végül a kimozduló és elvetődő Baji mellett, a jobb­összekötő helyéről, 11 méter­ről fineszesen a jobb alsó sa­rokba gurított, 2—1. A 41. percben szabadrúgás­hoz jutottak a házigazdák. Ár- gyelán nagy lövése a sorfalról visszavágódott, másodszor nemes egyszerűséggel átemelt a falon, a labda Csató elé hul­lott, aki azonnal Fodorhoz to­vábbított. A csabaiak szőke játékosa 7 méterről, habozás nélkül, laposan a kapu köze­pébe vágta a labdát, 3—1. A 45. percben Tompos a 16- os előterében felrúgta Kul­csárt, amiért akár újra sárga lapot kaphatott volna. A sza­badrúgást mindenesetre Vá­czi Z. jól ívelte be a 11-es tájé­kára, ahol Szenti ugrott a leg­magasabbra, és fejelt a kapu­ra. A labdába Hajdú még be­leért, úgy hullott a bal sarok­ba, 4—1. A lefújás előtt még Palacian beadását fejelte Süveges a kapu fölé. Szünet után a 49. percben Váczi Z. Csatót hozta helyzet­be, aki senkitől sem zavartatva, 14 méterről a léc fölé küldte a labdát. Aztán Szarvas lövését Következik A labdarúgó NB 1-ben a tizenket­tedik fordulóban következik. Október 29., péntek: MTK— Békéscsabai Előre FG, Hala­dás—Vác, mindkettő 17.00 óra. Október 30., szombat: Vasas— Kispest (a tv is közvetíti), 11.00 óra. Sopron—Siófok, Debre­cen—Rába ETO, 13.30, Video­ton—Újpesti TE, 16.00. Ferenc­város—Csepel, 17.00. Október 31., vasárnap: BVSC—Pécsi MSC, 13.30 öklözte ki Hajdú, az ismétlési lehetőséget Váczi Z. közelről mellé bombázta. Váczi Zoltánt buktatták a 16-os előtt, és még ugyanab­ban a pillanatban Csató a jobb felső sarokba lőtt, ám a játék­vezető szemvillanásnyival előbb sípjába fújt, és szabad­rúgást ítélt a hazaiaknak. A labda mögé Szarvas állt, nagy erejű lövése nyomán a pettyes utat talált a jobb alsó sarokba, 5— 1. A gól után Medgyes átadásá­ból Jakab lőtt fölé. A 71. percben Csató ugrat­ta ki Fodort, ő faképnél hagy­ta a védőket, majd néhány lé­pés után az ötös bal sarkáról a jobb felsősarokba bombázott, 6— 1. A 73. percben Baji védte Pa­lacian lövését, majd a túlolda­lon Hajdú hárította Csató közeli fejesét. A 77. percben Baji ök­lözte ki Somogyi jobb felső sar- kos, 25 méteres bombáját, a tú­loldalon pedig ismét Hajdú volt Edzői nyilatkozatok Pásztor József, a Békéscsaba edzője: — Közönségünk megérde­melte ezt a győzelmet és a jó játékot. A csapat egy-két játékostól eltekintve végig fegyelmezetten és lelkesen küzdött. Ilyen győze­lem után senkiről sem mondhatok rosszat, s ha nincsenek a kénysze­rű cserék, akkor talán még nagyobb is lehetett volna a gólkülönbség. —Ilyen gyorsan okultak a Fáy utcai vereségből? — Nem okultunk semmit. Azon a meccsen gyengén játszottunk, ma pedig másként. Mindenki úgy futballozik, ahogy hagyják. — Miért nem cserélte korábban Fabulyát, nem félt attól, hogy kiállítják? — Én is tartottam tőle, de hát egy félidőt mindenképpen játszat­nom kellett, annál is inkább, mert két kényszerű cserét kellett végrehajtanom. De ha már a kiállításnál tartunk, egy-két játékos az ellenféltől is rászolgált volna erre. —Számított-e egy ilyen enervált Csepelre? — Éreztem, hogy vagy nagyon megverjük őket, vagy kínkeser­ves 90 percet vívunk ellenük. Döntő volt, hogy ezúttal tényleg csak egy-két játékosunk nyújtott gyenge teljesítményt. Varga István, a Csepel edzője: — Nevetséges, hogy éppen mi kapunk ennyi gólt. Én vállalom a felelősséget, legalábbis ami engem illet, de mindenki tegye meg ugyanazt. Ilyen alibijátékkal, mint amilyet a csapat produkált, nem is lehetett más az eredmény. Lehet, hogy nem vagyok normális, de én valóban bíztam a pontszer­zésben. —Nem készültek fel kellően a Békéscsabából? — Mit mondjak 6—1 után? Nyilvánvaló, hogy nem erre számí­tottunk. — Mi volt az oka annak, hogy védelmük könnyelműen, fele­lőtlenül játszott? — Nem a védelemben keresem a vereség fő okát, hanem elsősorban a középpályások kritikán aluli teljesítményében. A 90 perc alatt egyetlen labdát sem szereztek meg, ezért átjáróház volt a védelem is. —A szünetben mit kért a csapattól? — Azt, hogy tisztességesen kellene befejezni a találkozót. De nem ez történt. Mracskó és a hatos... Az újságírók gyakran kapják jótanácsként baráti beszélgetéseken az edzőktől: „ha tudnák, hogy egy játékos milyen taktikai feladattal megy ki játszani, biztosan reálisabb lenne az értékelés, az osztályzat.” Való igaz, bár nincs mindig mód erről tájékozódni. Történt, hogy — egymástól teljesen függetlenül — a sajtórészrql többünknek úgy tűnt: Mracs­kó mintha visszafogottabb lenne, kevesebbet megy előre. Tartózkodó játékára valahol még elfogadható magyarázatként azt is bekalkuláltuk: élete nagy lehetősége előtt áll, a válogatott keretbe kerülni óriási megtiszteltetés. Jobb ha az ember eljut a nagy dicsőség kapujába s nem kell üzennie a kapitánynak: „Sajnos megsérültem ”. Mindenesetre Mracskó Mihály 6-os osztályzatot kapott, ami nem rossz, de nem is kiemelkedő. A meccs végén aztán Pásztor mester érdekes magyarázat­tal szolgált: „Én meg voltam elégedve vele. Most teljesen más feladata volt, mint eddig. Nem kellet előremennie, mert taktikánk szerint Fodornak nyitottunk utat jobb szélen, tehát Tibinek kellett befutni jobb oldalról, nem Mracsinak. Ez be is vált, mert Fodor is nagyon jóljátszott. ” Mindehhez már csak annyit tehetünk hozzá: az újkori békéscsabai gárdát tekintve Pásztor, Kerekes Attila és a most éppen a Csepelben futballozó, egykori csabai. Szekeres József után, a Végegyházáról indult 25 éves Mracskó Mihály lehet a következő nagy válogatott. Sok sikert s reméljük, szerdán a Luxemburg elleni vb-selejtezőn be is mutatkozik a lilák „hátvéd-szélsője”. a főszereplő, amikor Fodor lö­vését hárította. Zárszóként Ár- gyelán célozta meg a csepeli kaput, távoli bombáját csak má­sodjára kaparintotta meg Haj­dú. A békéscsabaiak elmúlt heti fiaskója után mindenki kíváncsian várta, túlteszi-e magát a csapat a Vasastól elszenvedett vereségen vagy belezuhan a gödörbe. Nos, az első percek azt bizonyítot­ták, hogy csak kisiklásnak te­kinthető a Fáy utcai vereség, ugyanis a lila-fehérek rögtön támadólag léptek föl, s hogy nyomatékot adjanak el­szántságuknak, egy formás akció végén hamar bevették Hajdú kapuját. Mindenki azt várta, hogy ezután kény­telen lesz kitámadni a Cse­pel, de a fővárosi csapatot annyira megzavarta a gyor­san bekapott gól, nemhogy a támadásokra nem tudtak koncentrálni, de a védelmük is pillanatok alatt szétesett, zavarba hozható volt. Meg­érezték ezt Csatóék, és egyre nagyobb nyomás nehezült a csepeli kapura. Űzték-haj- tották ellenfelüket a lila-fe­hérek, bizonyítván, hogy ha­zai környezetben is tudnak jól játszani. így végül kiüté­ses vereséget mértek arra a Csepelre, amely a tavaszi szezon zárófordulójában ki­énekelte szájukból az UEFA Kupa-részvétel lehetőségét. A békéscsabaiak sokat futot­tak, ötletesen játszottak, szinte leiskolázták a vendé­geket, így az sem véletlen, hogy az utolsó percekben föl- harsant a régen hallott taps is. Csepel—Békéscsabai Előre FC 1—1 (1—0) NB I-es ifjúsági A korcsoportos labda­rúgó-mérkőzés, Csepel. Békéscsaba: Nagy Zs. — Tábor, Laurinyecz, Ivá- nyi, Varga — Litauszki, Csepregi, Né- methy, Kovács (Kiss) — Balázs (Lo- novics), Dani. Edző: Marik László. A mérkőzés 2. percében Nagy Zs. a ka­pufára öklözte a labdát, melyet a játék­vezető tíz másodperccel (!) a történtek után gólnak ítélt meg a hazai szurkolók unszolására, s a békéscsabaiak táma­dása közepén. Ezt követően valóság­gal egykapuztak a vendégek, de a sok kihagyott helyzet és a partjelző „érde­kes” ítéletei következtében csak a dön­tetlent sikerült kiharcolniuk. G.: Kiss a 48 percben. Jó: Iványi, Némethy, Kiss, Dani. Csepel—Békéscsabai Előre FC 0—2 (0—0) NB I-es ifjúsági B korcsoportos labda­rúgó-mérkőzés, Csepel. Békéscsaba: Láza — Futaki. Valentényi, Czipó, Ha­lász — Kvasz (Szálkái), Hídvégi, Zsib- rita, Borbola — Vadas A., Balog Zs. (Vadas E.). Edző: Szokolay Sándor. Kiállítva: Vadas A. G.: Hídvégi 2. Jó: Hídvégi (a mezőny legjobbja), Czipó, Kvasz, Zsibrita. Miután Csató bombájába belefújt a játékvezető, Szarvas „büntetett”: nagy erejű szabadrú­gása nyomán a pettyes utat talált a jobb alsó sarokba. Ezzel lett 5—1 Az NB I-es tudósítást készí­tette: Fábián István, Gyür­ke Mihály, J ávor Péter. F o- tó: Lehoczky Péter Ezen a héten az 5 találat nyereményalapját 100 millió forintra megnöveljük! Szerencsejáték Rt. BÉKÉS MFGYRI HÍRLAP Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Arpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Martin Feldenkirchen és dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgatók. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; főszerkesztő: (66) 446-242; sportrovat: 451-114; telefax: (66) 441-020. Kiadói telefonszámok: (66) 441-545; hirdetés: 441-311; telefax: 450-198; telex: 83-312. Terjeszti a Magyar Posta és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 375 forint, egy évre 4140 forint. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross u. 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068