Békés Megyei Népújság, 1987. szeptember (42. évfolyam, 205-230. szám)

1987-09-28 / 228. szám

1987. szeptember 28., hétfő SPORT SPORT SPORT SPORT II viharos szél is segített Váci Izzó—Békéscsabai Előre Spartacus 1—1 (1—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés. Vác, 5 ezer néző. V.: Fe­kete M. (Puhl, Kiss G.). VÄC: Brockhauser — Nagy T., Talapa, Kosa, Csima — Horváth, Gyimesi, Hermann — Balogh, Várady (Víg, 71. p), Durucskó (Cseri, -79. p). Edző: Haász Sándor. BÉKÉSCSABA: Gulyás — {Szenti, Ottlakán, Krasnyánszky, (Kanál, 69. p), Fabulya )— Szarvas (Kurucz, 46. p), Csató, Grubovics, Csanálosi — Tamás, Szekeres. Gólszerző: Hermann (26. p), Kanál (73. p). Sárga lap: Csató (4. p), Krasnyánszky (20. p). Szögletarány: 4:2 (3:1) a Vác javára. Váci támadásokkal indult a mérkőzés. A 3. percben Balogh húzott kapura, Csató hátulról felvágta, ezért sár­gát kapott. Két alkalommal is Várady végezhetett el szabadrúgást, legurítását Balogh azonban mindkétszer a bal sarok mellé gurította. Űjra sárga lap következett, ezúttal Krasnyánszky kap­ta, ő is azért, mert felvág­ta a 16-os közelében a váci Baloghot. A széllel háttal játszó hazai együttes táma­dott. A 22. percben Durucs­kó indította Gyimesit, aki már túljutott Gulyás ka­puson is, de a labda a kapu mellé gurult. A 28. percben Csima hozta fel a labdát, beívelt, két védő is elvétet­te, nem így Várady, aki visszagurította Hermann- hoz, a középpályás 17 méter­ről úgy rúgta meg a labdát, hogy az a jobb kapufáról került a hálóba, 1—0. A fél­idő hajrájában Csanálosi és Fabulya veszélyeztette a vá­ci kaput. SZÜNET UTÁN egyértel­műen a Békéscsaba került fölénybe, s nemcsak azért, mert a szél most már a li­lákat támogatta. Előbb Ku­rucz lövése, majd Csanálosi labdája jelentett veszélyt. Egy ellentámadás során Balogh közelről lőtt mailé, és jött az egyenlítés, a 73. percben: Talapa hozta ki a labdát a váci kapu előteré­ből, aztán elvesztette, Ku­rucz egyből Kanál elé tá­lalt, Brockhauser kijött ka­pujából, s a cserejátékos elegánsan, mintegy 25 mé­A lila-fehérek eddigi őszi teljesítménye alapján nagy érdeklődés kísérte a rang­adónak kikiáltott találkozót. (A nézőszám telt házat je­lent a népligeti csarnokban.) Az első negyedóra azonban nem igazolta az előzetes vá­rakozást: a csabaiak gyá­moltalan támadó játékuk folytán 13 percig gólképtele­nek voltak (6—0). Ezután Hankóné és Bolla találatai­val fölzárkózott az Előre Spartacus. (21. perc: 9—5). A félidő hajrájában Csulikné és Kasik már második alka­lommal kaptak kétperces büntetőt, az alatt újabb négy góllal növelték előnyüket a zöld-fehérek. Fordulás után jobb teljesítményt nyújtott a lila-fehér gárda, de a jelen­tős előny birtokában kissé kiengedő FTC így is bizto­san nyert. T. L. * * * Vasárnap három mérkőzést játszottak a kézilabda NB I-ben. A fenti FTC—Békés­térről az üres kapu közepé­be emelt, 1—1. Ügyesen vé­dekezett a Békéscsaba, és veszélyesek voltak ellentá­madásai. A hazaiaknak akadt még egy helyzete a 80. percben, ekkor Horváth átadását Cseri előre vetődve fejelte a kapu felé, de Gu­lyás elcsípte a labdát. Az első félidő egyértel­műen a Vácé volt. A szél­lel háttal játszottak a hazai­ak, a Békéscsaba túlzottan védekezett, és ez megköny- nyítette a hazai csatárok dolgát. Szinte végigtámad­ták az első félidőt, de csak egv gólra tellett erejükből. Szünet után megváltozott a Békéscsaba hadrendje azzal, hogy Kurucz és Kanál be­jött” Most már sokkal ak­tívabbá vált a csapat. Több veszélyes támadást vezettek, végül is Kanál jó helyzet- felismerése hozta meg az egyenlítést. A Vác így to­vábbra is nyeretlen az NB I-ben, a Békéscsaba pedig értékes ponthoz jutott, jó második félidei játékával. Jó: Nagy, Gyimesi, Balogh, ill. Ottlakán, Fabulya, Csa­nálosi, Gruborovics. Nyilatkozatok. Haász Sán­dor: — Egy-egy amatőr „ecsetvonás” sajnos több­ször elrontja a képet. Csank János: — Az első félidőben a nagy szélben a Vác túl­játszott minket, ekkor azt hittem, nem tudunk fordí­tani, de szerencsére a má­sodik félidőre magára ta­lált a csapat. Varga Béla csaba mérkőzés után a női bajnokság élcsoportjának állása: 1. DMVSC 40, 2. FTC 38, 3. Vasas 34, 4. Épí­tők SC 32, 5. BHGSE 29, 6. Bp. Spartacus 23 pont. * * * Szirén—Mátészalka 18—15 (12— 8). NB II. nőikézilabda-mérkő- zés, Szarvas. 100 néző. V.: Fe­kete, Kiss XV. Szirén: TIBAnE — Németh 3, Borgulya 3 (1), SZABÓ 8 (7), Melis 1, Hegedűs 3, Perger. Csere: Cseh (kapus), Jansik, Magyar, Laurinyecz, Cseri M. Edző: Velky Mihály. Első félidőben jó játékkal je­lentős előnyre tettek szert a hazaiak. Érthetetlen módon, ez nem nyugtatta meg őket, a második félidőben ugyanis kapkodóvá vált a játékuk, amely sok eladott labdát ered­ményezett. A hibákat a vendé­gek kihasználták, fölzárkóztak és így szorossá tették a mérkő­zés hajráját. Bcs. Előre Spartacus—Nyír­egyháza 20—18 (9—6). NB-S fér­fi ifjúsági mérkőzés, Békéscsa­ba. V.: Szűcs, Horváth. Har­cos, küzdelmes mérkőzésen — küzdeni tudásból jelesre vizs­gáztak a hazaiak — jó játékkal megérdemelt lila-fehér győze­lem született. Ld.: Dögé 5, Vo- lent 4, Fölgyi, Lajos 3-3. AZ NB I TOVÁBBI EREDMÉNYEI: Siófok—Pécs 1—1 (1—0) Tatabánya—Vasas 0—0 Videoton—Haladás 2—4 (2—2) MTK-VM—Honv. 4—3 (1—1) Ű. Dózsa—Rába 3—1 (2—1) FTC—Kaposvár 3—0 (2—0) ZTE—DMVSC 2—2 (0—0) az NB i Állasa: 1. D. Dózsa 7 5 11 17- 5 11 2. Haladás 7 3 4 ­U- 5 10 3. Vasas 7 3 4 ­19- 8 10 4. Rába ETO 7 4 2 1 12- 9 10 5. Tatabánya 7 3 2 2 19- 9 8 6. Bp. Honvéd 7 3 2 2 11- 9 8 7. ZTE 7 3 2 2 10- 9 8 8. Pécs 7 2 3 2 5- 5 7 9. Békéscsaba 7 2 3 2 7- 9 7 10. FTC 7 2 2 3 8- 8 6 11. Siófok 7 2 2 3 9-11 6 12. Debrecen 7 2 2 3 9-16 6 13. Vác 7-52 6- 8 5 14. MTK-VM 7214 10-20 5 15. Videoton 7-34 5-11 3 16. Kaposvár 7-25 8-17 2 AZ UTÁNPÓTLÁS­BAJNOKSÁGÉRT: Vác—Békéscsaba 2—1 (1— 0). Vác, 1000 néző. V.:Győr. Békéscsaba: Gazsó — Such, Zahorán, Gajdács, Marik Z. — Deák, Bagyinka (Nagy), Belvon, Horváth — Mracs- kó, Lente. Edző: Marosvöl- gyi Károly. G.: Mracskó, Lu- zsák, Stranyovszki. Jó: Lu- zsák, Polonyi, Tóth, ill. Za­horán. Gajdács, Belvon. Totóeredmények 1. MTK-VM—Bp. Honv. 4—3 1 2. Vác—Békéscsaba 1—1 x 3. Siófok—Pécsi MSC 1—1 X 4. Schalke 04—B. Münch. 1—4 2 5. E. Frankf.—Nürnberg 3—1 1 6. B. Mönchengl.—Hamb. 8—2 1 7. Bayreuth—Aachen 2—3 2 8. Ulm—Düsseldorf 0—3 2 9. Ascoli—Torino 3—0 1 10. Avellino—Roma 2—3 2 11. Pisa—Napoli 1—0 1 12. Arezzo—Triestina 0—0 x 13. Parma-Genoa 0—0 x Pótmérkőzések: 14. Ccsena—Milan 0—0 x 15. Fiorentina—Como 1—1 x 16. Videoton—Haladás 2—4 2 Egv mondat - egy hír • A szöuli sportlövő-elő- olimpián, amely egyben a Világ Kupa utolsó viadala is, Papanitz Zoltán maga­biztos versenyzéssel 567 kört ért el, ami a bronzéremhez volt elég. • Bp. Sparta­cus—US Kulübü Ankara (török) 46—14 — ennyi volt a női kézilabda BEK-mér- kőzés visszavágója,' amivel a magyar csapat egyben to­vábbjutó is. • A XV. Ciprus Rallyen a kétszeres EB bronzérmes magyar páros, Ferjáncz—dr. Tanda- ri a küzdelem feladására kényszerült, gumidefekt miatt. • A gyorsasági autók Forma—1-es 13. VB- futamában, a spanyol nagy­díjat a brit Nigel Mansel nyerte. • A spanyol CN Catalunya után a csehszlo­vák Slavia Uk Bratislava is legyőzte a Bp. Spartacust Pozsonyban, a vízilabda KEK-selejtezőn, a pozsonyi­ak 16—10 arányban bizo­nyultak jobbnak, így a ma­gyar gárda nem jutott to­vább. • A szovjet fővá­rosban, befejeződött az az értekezlet, amelyen Bulgá­ria, Magyarország, Vietnam, az NDK, Kuba, Mongólia, Lengyelország, Románia, Csehszlovákia, Angola, Mo- zambik és Szíria belügyi és állambiztonsági sportegye­sületeinek képviselői vettek részt. Megtört az idegenbeli lendület FTC-Bcs. Előre Spartacus 21—16 [13-5) NB I-es női kézilabda-mérkőzés. Budapest, 400 néző. V.: Klucsó, Lekrinszky. FTC: SZABÖ — Kántor 3, Krepeta, Kobilik 1, Bajczi- né 2, Hesz 3, Fiedler E. Csere: Fiedler A. (kapus), PALIS 12 (7), Topor, Szarka, Szendiné. Edző: Berzsenyi Mária. Békéscsaba: Thaiszné - Belanka 3, Kasik 2, CSULIKNÉ 4 (3), HANKONÉ 4, Bolla 2, Szakálné. Csere: Lovászné (kapus), Sebenné, Dobóné 1, Hegedüsné. Edző: Fellegvári Zoltán. Száz éve született Avery Brundage A közelmúltban emlékez­tek meg világszerte Couber- tin báróról, az újkori olim­piák atyjáról, aki ötven esztendeje hunyt el, s most a nemzetközi olimpiai moz­galom másik jeles egyénisé­ge, Avery Brundage élet­pályáját, tevékenységét idéz­hetjük fel. Brundage száz évvel ez­előtt született az Egyesült Államokban, s az olimpiák­kal akkor került igazán kapcsolatba, amikor maga is rajthoz állt az 1912-es öt­karikás játékokon, mint at­léta. Nem tartozott ellenben azok közé, akik aktív ver­senyzői pályafutásuk után visszavonulnak, s hátat for­dítanak a sportmozgalom­nak: 1936-ban az Olimpiai játékok című tanulmányá­val vett részt a játékok mű­vészeti versenyén — ekkor ugyanis még ilyen vetélke­dés is volt az olimpián —, s még ebben az esztendőben tagjává választotta a Nem­zetközi Olimpiai Bizottság. Avery Brundage (MTI-fotó KS) Avery Brundage rokon­szenves egyéniségével, pá­ratlan munkabírásával, múl­hatatlan lelkesedésével ma­gyarázhatjuk, hogy a NŐI 1946-ban alelnökévé, maji 1952-ben elnökévé válasz tóttá. Talán felesleges tag lalnunk, hogy a másodil világháború után milyei fontos szerepet töltött be az olimpiai mozgalom a né­pek megbékélésében, közele­désében. Brundage valóbar a béke hírnökeként, a sport diplomatájaként járta a vi­lágot, s fontos része voll abban, hogy a NOB olyan tekintélyes szervezetté vált, amilyen napjainkban. Az amerikai sportdiplomata húsz éven át irányította az olimpiai mozgalom nemzet­közi testületét, s amikor 85 esztendősen lemondott tisz­téről, tiszteletbeli elnökké választották. Ezt a megbíza­tását sem tartotta formális­nak 1975-ben bekövetkezett haláláig továbbra is tevé­kenyen részt vett a NOB munkájában. VJ *. II szarvasi kosarasok 7. helye Kosaimban Hazaérkezett 12 napos tú­rájáról a Szarvasi Főiskola- Medosz NB I-es női kosár­labdacsapata. Mint arról már beszámoltunk, a túra első állomásán, a csehszlo­vákiai Hradec Kralovéban a bronzérmes helyet „csípte” meg a főiskolás gárda, majd továbbutaztak Kosalinba, ahol egy meghívásos lengyel nemzetközi egyetemi kosár­labda-bajnokságon vettek részt. A Körös-partiakon kí­vül még a Bp. Közgazdasá­gi Egyetem együttese raj­tolt a magyarok közül, to­vábbá a bolgár Akademik Szófia képviselte a külföldi csapatokat. A több napos eseménysorozaton összesen 16 csapat vett részt. Sajnos ezen a tornán már nem kísérte szerencse a szarvasiak szereplését. A sorsolás szeszélye folytán a legerősebb csoportba kerül­tek, a nyitómérkőzést a leg­erősebb — a későbbi győz­tes AZS Poznan — együtte­sével játszották, s kis kü­lönbségű vereséget szenved­tek. (A jelenlevő szakembe­rek szerint ez volt a torna legszínvonalasabb összecsa­pása.) Ezután már hiába győzte le csoportbeli ellen­feleit a Szarvas, a vereség miatt csak az 5—8. helyért küzdhettek. A helyosztókon már érződött a fáradtság a főiskolásokon, no meg a 12 nap alatt lejátszott 10 mér­kőzés, az 1500 kilométeres út. így megérdemelt veresé­get szenvedtek az Akade­mik Szófia és az AZS-ASF Katowice gárdájától. A szarvasiak eredményei és legjobb dobói: AZS Poz­nan—Szarvas 82:76. Ld. Dó­zsámé (19), Frankó K. (14), Dórán (13). Szarvas—AZS Gdansk 91: 56. Ld.: Dórán (20), Tamás (14), Frankó K. (11). Szarvas—AZS Torun 107: 48. Ld.: Szabó (22), Dórán (21), Veres (15). Akademik Szófia—Szarvas 76:55. Ld.: Frankó K. (12), Szabó (10). AZS—ASF Katowice— Szarvas 82:52. Ld.: Frankó K. (16), Dórán (12). Ezzel a szarvasiak a 16 csapat közül a hetedik he­lyen kötöttek ki. Sok viharszünettel... (Folytatás a 7. oldalról) Gádoros: Kiss (Verők) — Lő- rincsik, Garai, Pljesovszki, Gabnai, Pisont P., Pisont I., Szőke, Héjas T., Héjas A., Cson­tos (Ruzsinszki). Edző: Lenti József. 6. perc: Jámbor szögletét Rá­bai mesterien fejelte a kapuba, 1—0. 29. perc: Lehoczki 10 méterről biztosan lőtt a kapuba, 2—0. 78. perc: Papp a jobb szélen elfutott, s az érkező Mezei a hálóba lőtt, 3—0. 82. perc: Szalka egyéni akció után a kapus felett átemelve beállította a végeredményt, 4—0. A lelkesen és eredményesen játszó hazaiak megérdemelten nyertek a helyenként durván játszó vendégekkel szemben. Jó: Szobek (a mezőny legjobb­ja), Juhász, Bállá ,Lehoczki, ill. Pljesovszki, Gabnai, Pisont I. (Z. M.) VÉSZTŐ—SARKAD 4—4 (1—2) Vésztő, 400 néző. V.: Lenhardt. Vésztő: Agárdi — Lázár, Grein- hardt, Háti, Magony (ökrös), Acs, Papp, Rith, Krajcsó, Nagy (ötvös), Petruzsán. Mb. edző: Kiss Péter. Sarkad: Pribojszki — Tóth III., Sándor, Kapros, Kesztyűs (Mihálka), Szűcs, Tóth IV., Gurzó, Török, Szat­mári, Tóth II. Edző: Szatmári Sándor. 17. perc: Papp beívelését Ma­gony fejelte a hálóba, 1—0. 27. perc: védelmi hiba után Szatmári gurított a kapuba, 1—1. 35. perc: a játékvezető a vi­har miatt fél óráig szüneteltet­te a játékot. 43. perc: Szatmári a kifutó kapus fölött emelt a hálóba, 1—2. 50. perc: Rith buktatásáért ll­es! A megítélt büntetőt a sér­tett értékesítette, 2—2. 58. perc: egy kapu előtti ka­varodásból Gurzó juttatta veze­téshez a vendégeket, 2—3. 65. perc: az egyik sarkadi vé­dő kézzel ütötte el a labdát a fejelni készülő Magony elől. A jogos büntetőt ismét Rith lőtte a hálóba, 3—3. 80. perc: egy jobb oldali be­ívelésre Szatmári ugrott fel, és a jobb sarokba fejelt, 3—4. 83. perc: Papp ívelt be jobb oldalról, és az érkező ökrös kö­zelről fejjel egyenlített, 4—4. A gólokban gazdag mérkőzé­sen igazságos döntetlen szüle­tett. Jó: Rith, Krajcsó, Petru­zsán, ill. Szatmári, Török. (Buz- gány József) NAGYSZÉNÁS—KONDOROS 2—1 (1—0) Nagyszénás, 500 néző. V.:Csé- nyi J. Nagyszénás: Bordás — Nagy M., Hankó J., Füredi, Tóth Z., Jámborcsik, Ugró, Zábrák Z., (Nagy A.), Kovács (Krausz), Kvasznovszki, Szpis- ják. Edző: Moós János. Kondo­ros: Dián — Bartóki, Nagy, Ladnyik, Szász, Glózik, Filipi- nyi, Kórodi (Sárosi), Brlázs, Kugelka, Kurucz. Edző: Kuns- tár János. 23. perc: Szpisják az elalvó kondorosi védelem mellett kilé­pett, és mintegy 8 méterről a kapuba helyezett, 1—0. 60. perc: Szász utánrúgásért a kiállítás sorsára került. 77. perc: lesgyanús helyzet­ben egy hátulról indított lab­dával Brlázs kilépett a nagy- szénási védőfalból, és a 16-osra érve a tehetetlen Bordás mel­lett a kapuba lőtt, 1—1. 89. perc: Tóth Z.-t buktatták a kondorosi 16-oson belül, a megítélt büntetőt Kvasznovszki a jobbra mozduló Dián mellett a kapu- bal oldalába vágta, 2—1. Felhőszakadás miatt 15 percet állt a játék, amely helyenként jó iramú küzdelmet hozott. A hazaiak végig meddő mezőny­fölényben voltak, míg a ven­dégek gyors kontrákkal igye­keztek volna egy bajnoki pon­tot szerezni, melyhez közel áll­tak. Sorsdöntő gólok estek, a minden eseményt felvonultató mérkőzésen. Jó: Tóth Z., Ugró, Kvasznovszki, ill. Dian, Brlázs. (Szabó Árpád) A megyei I. o. állása: 1. Nagyszénás 7 5 1 1 18- 5 11 2. H. Dózsa SE 7 5 1 1 18- 7 11 3. Gyomaendrőd 7 5 1 1 13- 5 11 4. Mezőhegyes 7 4 2 1 18- 6 10 5. Sarkad 7 1 6­16-11 8 6. Kaszaper 7 4­3 11-12 8 7. Mezőberény 7 3 1 3 13-13 7 8. Gádoros 7 3 1 3 9- 9 7 9. Battonya 7 3 1 3 9-13 7 10. B.-szenta. 7 3­4 8-10 6 11. Agyagipar 7 3­4 7- 9 6 12. Csorvás 7 1 3 3 6-12 5 13. Vésztő 7 1 2 4 8-14 4 14. Kondoros 7 1 2 4 9-16 4 15. M.-egyháza 7 2­5 8-15 4 16. F.-gyarmat 7 1 1 5 8-22 3 Fejpárbaj a Szarvas—OMTK rangadón, amelyet a fehér mezes házigazdák nyertek (Márton két góljával Fotó: Kovács Erzsébet BÉKÉS MEGYEI irrjaoi-fíTd Az MSZMP Békés Megyei Bizottsága és a Békés Megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Arpási Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés Megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési dfj:egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.