Petőfi Népe, 1993. október (48. évfolyam, 229-253. szám)

1993-10-04 / 231. szám

10 ____________________________________________________S I3 O R T ______________________________ 1993. október 4., hétfő KO SÁRLABDA Hiányoztak a kulcsjátékosok RÖPLABDA A tapasztalat győzött • A kecskeméti Pusztai üti át a labdát a háló felett. KÉZILABDA A nagy akarásnak nyögés lett a vége BAJAI BÁCSKA— ATOMERŐMŰ SE 82—95 (46—51) NB I. A-csoportos férfimérkő­zés: Baja, 1000 néző. Vezette: Král, Görgényi. Bajai Bácska: Szabó 9/3, Tamás 12/6, Vujadinovics 20/6, Ágh 13/3, Grebnyev 20. Csere: Korcsok 6, Rétháti, Csanyik 2. Edző: Kancsár Zoltán. A hazaiak számára kedvezőtlen előjelekkel indult a mérkőzés, hiszen az egyik kulcsemberük, Vujadino­vics — bár vállalta a játékot —, egész héten sérüléssel bajlódott. Du­nai, aki kezdő lett volna, nem érke­zett meg a találkozóra, és hiányát vé­dekezésben a Bácska alaposan meg­érezte. Az elején felváltva estek a kosarak, de már akkor is a Paks irá­nyította a játékot. A félidő közepén azután a Bácska kétcenteres játékra tért át. Ennek erdményeként a haza­iak 9 ponttal elhúztak. A hajrában azonban védekezésben sokat hibáz­tak, így fordított a Paks. Szünet után folytatódott a vendé­gek fölénye, különösen Gulyás volt elemében, akit Grebnyev már nem tudott tartani. Az utolsó három perc­ben a Bácska mindent egy lapra fel­téve támadott, ám a ziccerek sorra kimaradtak. Küzdelmes mérkőzésen az Atomerőmű megérdemelten nyert a védekezésben gyenge teljesítményt nyújtó hazaiak ellen. Kitűnt: Grebnyev, illetve Gulyás 27, Munteán 17/6, Gergely 17/9, Mokos 15/6. DOMBÓVÁR- HONVÉD BAJAI SE TK 108—75 (52—37) NB I. B-csoportos férfimérkő­zés. Dombóvár, 300 néző. Vezette: Téczely, Csizmadia. Bajai Honvéd: Varga Gy. 2, Likár 9, Kajtár 17/15, Halmai 14/3, Gorja- nácz 11/3. Csere: Pergel 2, Csátaljai 7, Szőke 6, Bödör, dr. Varga 7. Edző. Pump Gábor. A bajaiak előre eltervezett takti­kája már a találkozó megkezdése előtt részecskéire hullott, mert Csá- nyi és Jenei megsérült, a magas ka­tonajátékosok pedig nem álltak ren­delkezésre. Először emberfogással próbálkoztak a vendégek, majd zó­nára álltak át, de egyik sem hozott sikert. A második félidőben Likár kipontozódott, és onnantól fölénye­sen vezetve nyert a Dombóvár. Kitűnt: Kerényi 26, Jankovics 20, Erupkin 15/3, Takács 13, illetve Kaj­tár, Halmai, Gorjanácz. TATABÁNYA- BAJAI TK ELMA 56—62 (25—32) NB I. B-csoportos női mérkőzés: Tatabánya, 100 néző. Vezette: Szász, Porpáczy. Bajai TK Elma: Kmetovics 7, Megyeri 13, Szabó 12/6, Mészáros 15, Illés 9/3. Csere: Barna 4, Mari 2, Völgyesi, Rádi. Edző: Nagypál Gá­bor. A találkozón végig a remekül vé­dekező Baja vezetett. Megyeri jól semlegesítette a tatabányaiak magas centerét, és mellette pontokat is szer­zett. A vendégek fölényére jellemző, hogy az első félidőben már 13 pont különbség is volt a javukra. Fordulás után a hazaiak zónavé­dekezésre tértek át, amivel kizökken­tették a Baját megszokott játékából. A végén azonban távoli kosarakkal sikerült megtartani az előnyt. Kitűnt: Pavlova 15/3, Cságola 13, Csendes 10, illetve Megyeri, Szabó, Barna. UNIVER KSC—SZARVAS 52—70 (26—34) NB I. A-csoportos női mérkőzés. Kecskemét, 300 néző. Vezette: Pá­zsitka, Bukta. Univer KSC: Kosjár L. 8, Pasek, Farkas 19, Iványi 3/3, Kosjár K. 22/3. Csere: Szabóné, Jáger, Andó, Kósa. Edző: Adamik Ferenc. A kecskeméti csapatból a Kosjár testvérek és Iványi egész héten bete­gek voltak. Bár vállalták a játékot, és ennek köszönhetően az 5. percben még 10—0-ra vezettek is, Adamik edző rövid időn belül kénytelen volt cserélni. A kulcsemberek hiányában a Szarvas hamarosan átvette a veze­tést. Szünet után Nedilia és Frankó Á. kosaraival elhúzott a vendég­együttes. A hazai cserejátékosok nem tudták tartani a lépést, így biztos vendégsiker született. Kitűnt: Kosjár K„ Kosjár L., il­letve Nedilia 24/3, Balogh 17/3, Frankó Á. 10/6. KECSKEMÉTI SC— MAFC OLIVETTI 2:3 (10, -8, -6,10, -8) NB I/B-s férfimérkőzés. Kecs­kemét, 50 néző. Vezette: Varga N., Zalánfi. KSC: Kodácsi, Király, Jantovics, Pusztai, Tóth Á., Sándor. Csere: Bardóczky, Kertész, Buzinkai, Bes­senyei. Edző: Karagics Mátyás. Áz első játszmát végig vezetve biztosan nyerte a KSC. A második­ban 6:6 után sok nyitást és nyitásfo­gadást rontott. A harmadikban hen­gerelt a MAFC. Novák és Somodi VÍZILABDA Vereség a rangadón KVSC—SZENTESI VASUTAS 11—12 (2—4,5—3,2—5, 2—0) OB I/B-s mérkőzés: Kecskemét. Vezette: Oravecz, Bánhidi. KVSC: Rehák— Nagy R. 4, Ki­rály, Deák R. 1, Hegedűs 2, Simon G. 2, Csák 1, Budai, Nagy I. 1. sánc nélkül ütött. A negyedik játsz­mára összeszedte magát a kecske­méti együttes. Bár akkor is sok nyi­tást rontott, mégis egyenlített a hazai csapat. A döntő játszmában a KSC szervával szerzett vezetést. A máso­dik labdánál azonban hibázott, s ez megzavarta a csapatot. Ezután az is kitűnt, hogy a fiatalok „fejben” elfá­radtak és egymás után követték el a kezdetleges hibákat. A rutinos ellen­fél biztosan fordította a maga javára a mérkőzést. Kitűnt: Pusztai, Sándor, illetve Kása, Somodik, Tari, Novák. A KVSC edzője: Simon Balázs. A kecskemétiek áz ifjúsági csapat kapusával álltak ki a rangadóra, de így is jól tartották magukat. Kitűnt: Nagy R., Hegedűs, illetve Kocsis (k), Zentai 3, Szebeni 4, Bar­tók 2. KISKUNMAJSA— HC SZARVAS 21—23 (9—13) NB I/B-s férfimérkőzés. Kiskunha­las, 350 néző. Vezette: Horváth Á„ Horváth Zs. Kiskunmajsa: Molnár— Szakács 2, Bárány 5, Vizsnyiczai 1, Kiss 1, Újvári 2, Farkas 2. Csere: Horváth (k), Kucsera 7, Juhász 1. Edző: Bör- csök József. Hétméteresek: 1/0, illetve 4/4. Kiállítások: 16., illetve 14. perc. Nehezen lendült a gólgyártásba a hazai csapat és csak a 4. percben tudta először bevenni az ellenfél ka­puját. A 8. percben egygólos majsai vezetésnél hármas emberelőnybe ke­rült a Majsa, de a játékosok nem tud­tak élni a nagy lehetőséggel, így ma­radt a sovány hazai előny (4-2). (Időközben Pataki Györgyöt, a vendégek szakvezetőjét piros lappal elküldték a kispadról.) E közjáték után sem roskadt össze a vendégcsa­pat, hanem még nagyobb elszántság­gal vetette magát a küzdelembe és a 21. percben 9-4-re fordított. A második félidőben azután az addig is sokszor fölösleges erélyes­kedéssel fellépő játékvezetőké lett a főszerep. Előbb Vizsnyiczai hetes­gólját érvénytelenítették, majd né­hány másodperc múlva a majsai gól­zsákot, Újvárit és a szarvasi Szávát küldték — dulakodásért — idő előtt zuhanyozni. A sok hibával tarkított mérkőzé­sen a majsaiaknak sehogy sem sike­rült az egyenlítés. Bár többször is szabályosnak tűnő majsai találatot érvénytelenítettek a játékvezetők. Ebben az időszakban ritka alka­lom volt, hogy mind a tizennégy já­tékos egyszerre a pályán le­gyen, mert a játékvezetők a legki­sebb szabálytalanságért is kiállították a vétkest. így egyik oldalon sem ala­kulhatott ki folyamatos játék. Az utolsó percen belül, 22-21-es szarvasi vezetésnél még lett volna lehetőség az egyenlítésre, de Vizs­nyiczai elhamarkodott lövését blok­kolták a védők és a kontrából Gilan megadta a kegyelemdöfést a lelkesen harcoló kiskunmajsai együttesnek. A majsaiak nagy akarásának azonban nyögés lett a vége, de a mu­tatott játék alapján nem is érdemelt volna győzelmet a majsai csapat. A mérkőzés értékelésekor nem hagyhatjuk szó nélkül, hogy a játék­vezetők mindkét csapat terhére sokat tévedtek, széttördelték a játékot. Ezt bizonyítja az is, hogy öt sárga és hat piros lapot osztottak ki, valamint 15 kétperces kiállítással tették színe­sebbé a találkozót. Kitűnt: Kucsera, illetve Somogyi (kapus, a mezőny legjobbja), Almási 9/4, Gilan 5. Tapodi Kálmán KISKUNHALASI KSE— DEBRECENI MEDICOR 28—17 (15—10) NB I/B-s női mérkőzés. Kiskun­halas, 300 néző. Vezette: Horváth J., Kiss S. KSE: Böcking— Burainé 8, Vass 6/2, Décsi, Cseri 3, Viszmeg 2, Sá­volt 2. Csere: Fritsch (k), Vörös (k), Csábi 5, Nagy É. 1, Kósa 1/1. Edző: Jürgen Böcking. Kiállítások: 12. perc, illetve 4. perc. Hétméteresek: 5/3, illetve 4/2. Nehezen lendült bele a hazai csa­pat, mert egyéni játékkal próbálko­zott. A 10. percben 3—3 volt az ál­lás, a szünetig 5 gólos előnyt szerzett a KSE. A második félidőben a játék egyes szakaszaiban már elfogadható teljesítményt nyújtottak a halasiak és ez gólokban is megmutatkozott. Kitűnt: Böcking, Burainé, Vass, illetve Mészáros 4, Makádi 3, Kat- kóné 3. Olvasóink figyelmébe! Kedves olvasóink figyelmébe ajánljuk, hogy lapunk 2. olda­lán is találnak sportbeszámoló­kat. A JÓL KARBANTARTOTT ESZKÖZPARK A BIZTONSÁGOS TERMELÉS ÉS A BEVÉTEL ZÁLOGA A MÓL Rt. Kutatás-Termelési Ágazat idei eredményei A Magyar Olaj- és Gázipari Rt. Kutatási és Terme­lési Ágazata meghatározó szerepet játszik a hazai energiaipar életében. A MOL-nak két évvel ezelőtti át­alakulása óta a kutatástól a termelésen keresztül a szál­lításig terjedő, számos bányászati üzemet is fenntartó mamutcégként, tevékenysége minden területén - így hatalmas eszközparkja karbantartására is - speciális stratégiát kellett kidolgoznia. Jellemzőit Pallaghy Bar­nabás, termelés-szállítási igazgató a következőképpen foglalja össze: Minden olyan vállalat, amely termelőeszközöket mű­ködtet, nagy súlyt fektet azok karbantartására, üzemké­pességük biztosítására még akkor is, ha anyagi lehető­ségei szűkösek. Ha bevételei lehetővé teszik, hogy ezt a tevékenységet magas színvonalon végezze, a kar­bantartás még inkább hangsúlyt kap a vállalat működé­sében. Nincs ez másként a MÓL Rt.-nél sem, mert az eszközökkarbantartása a biztonságos termelés - és ez­zel a bevétel - záloga. Az elmúlt időszakban megfelelő vállalkozói piac hiá­nyában más vállalatokhoz hasonlóan az rt. is saját ha­táskörben, belső szolgáltató szervezetekkel oldotta meg a karbantartási feladatokat. Az évek során jól képzett, korszerűen felszerelt karbantartó szervezetek alakultak ki az egyes üzemekben, akik a fenntartási feladatokat magas színvonalon oldották meg. Az átalakulás után a MÓL Rt.-t is arra kényszerítik a körülmények, hogy az alapprofilt tartsa meg és művelje magas színvonalon, s minden üzemviteli kiszolgáló te­vékenységet a vállalkozói piacon található szerviz cé­gekkel végeztessen el. Ennek érdekében a továbbiak­ban saját kiszolgáló szervezeteit is vállalkozási formá­ban kívánja üzemeltetni, nemcsak kizárólagos MOL-tu- lajdonban, hanem szívesen lát dolgozói vagy külső be­fektetőket is. Az rt. természetesen nem akarja veszélyeztetni a termelés biztonságát, az üzemeltetői felelősséget sem akarja áthárítani, ezért érdeke, hogy a vállalkozássá alakult szervezetek továbbra is működőképesek marad­janak és maradéktalanul ellássák a kiszolgáló tevé­kenységet. De ezt piaci körülmények között, várhatóan egyre élesedő versenyben kell végezniük. Az rt. az elvárt magas színvonalú szolgáltatás biztosí­tósa érdekében az ISO 9000 szerinti olyan minőségbiz­tosítási követelményrendszert állít fel, ami minden vál­lalkozásra, amely az rt. üzleti partnere szeretne lenni, egyformán kötelező. Ha ezt valamelyik nem tudja vál­lalni, akkor nem maradhat tovább az üzleti partnerek között. Ezt teszi egyébként minden, felelősen gondol­kodó vállalat, amelyik jelentős számú külső kivitelezőt foglalkoztat. A felállítandó követelményrendszer arra is alkalmas, hogy a vállalkozásokat minősítse, amit min­den vállalkozás tudomására is hoz, további fejlődésük elősegítése céljából. Természetesen a leváló szerveze­teknek komoly esélyük van arra, hogy ezeknek a köve­telményeknek megfeleljenek. De nem pihenhetnek a babérjaikon, folyamatosan fej­leszteniük kell szolgáltatási színvonalukat, javítani kell hatékonyságukat és akkor biztosak lehetnek abban, hogy tartós üzleti kapcsolatban maradnak az rt.-vel, ami eg úttal azt is jelenti, hogy hosszú távú, megfelelő jövedelmezőségű munkát tudnak biztosítani dolgozóik­nak. A MÓL Rt. karbantartási filozófiája tehát alapvető­en az, hogy megtartva a tervezési és irányítási funkció­kat, az operatív feladatokat a piacon lévő vállalkozókkal végeztesse el, gondosan ügyelve arra, hogy a haté­konyság és a színvonal növekedjen, az eszközök ren­delkezésre állása ne csökkenjen, és egyúttal egy stabil szolgáltatói vállalkozói körnek nyújtson biztos megélhe­tést. A MÓL Rt. Kutatás-Termelési Ágazat idei eredmé­nyei A MÓL Rt. Kutatás-Termelési Ágazat gazdálkodá­sáról, idei eredményeiről Asztalos József igazgató a kö­vetkezőképpen nyilatkozik: Az ágazat helyzetét 1992-ben a naturális célok telje­sülése mellett az eredményesség drasztikus csökke­nése jellemezte, amelynek alapvető tényezői a földgá­zimport vesztesége, a hazai termelés túladóztatása s a számviteli törvénnyel összefüggő költségnövekedések voltak. A fő tényezők 1993-ban sem változtak, sőt bizonyos területeken még rosszabbodtak. így az alapvető terme­lési és földgázellátási célok megvalósítása mellett az alapfeladattá a talpon maradás, s egyben a jövőre való felkészülés vált. Mindez szigorú intézkedéseket, feszí­tett tervfeladatok meghatározását igényelte, amelynek végrehajtása folyamatban van. Az eddigi eredmények viszonylag kedvezőek. Fél­éves szinten a tényleges adózás előtti eredmény jelen­tősen meghaladta a tervezettet. A túlteljesítésben szerepelnek átmeneti jellegű meg­takarítások, szezonális jelleghez kapcsolódó tényezők, de számottevő az a hatás is, ami a földgáz-értékesítés túlteljesítése, illetve a költségekkel való szigorú gazdál­kodás hatására következett be. Az ágazat további intézkedéseket is kidolgozott arra, hogy a gyakorlatilag nulla szintű adózás utáni ered­ménytervéhez képest jelentős pozitív irányú változás következzen be. A jelenlegi felmérések szerint reális esélyeink vannak arra, hogy ez évben 1,5-1,6 milliárd Ft eredményt produkáljunk. Hangsúlyozni kell viszont a nagyfokú bizonytalanságokat is. Például az igen kor­szerű, magas színvonalú bányatörvény adózással kap­csolatos konkrét szabályozása még nem került kia­dásra. E területen azt tapasztaljuk, hogy jelentős a tö­rekvés a törvény költségvetési szempontok szerinti átér­telmezésére. Egyre nagyobb veszteségek jelentkeznek az import­gáz-forgalmazáson is, hiszen annak mértéke jelentő­sen meghaladja a szociálpolitikai szempontoknak alá­rendelt belföldi szolgáltatói, illetve lakossági gázárat. A forint leértékelődése tovább súlyosbítja ezt a helyzetet a hatóságilag maximált árral összefüggésben, és még nehezebbé teszi a piaci jellegű árra való áttérést. Pedig az alacsony gázár félreorientálja a fogyasztót, veszé­lyezteti az ellátás biztonságát, ellehetetleníti a teljes gázszektor működését és privatizációját. A lakosság pedig joggal várja el a gázbekapcsolás­hoz szükséges beruházások, létesítmények megépíté­sét s a szolgáltatás hosszú távú biztonságát. Súlyos gondokat okoz egyes fogyasztóink fizetőképtelensége is, akik közül többnek a terheit a szénhidrogén-bányá­szatnak kellett, kell átvállalnia. Mindezen gondok ellenére az ágazat érzi a felelőssé­gét a nemzetgazdaság energiaellátásában, és komoly erőfeszítésekkel úrrá kíván lenni a bizonytalanságokon, vállalja a küzdelmet a minden irányból érkező veszé­lyek, kihívások ellen. Ugyanakkor biztosak vagyunk ab­ban, hogy a piacosodás előrehaladása szakterületün­kön is növeli lehetőségeinket, hozzájárul gazdálkodá­sunk eredményességéhez. _ k -