Petőfi Népe, 1961. május (16. évfolyam, 102-126. szám)

1961-05-23 / 119. szám

VASÁRNAPI SPORTEREQMíHYEX Labdarúgás. Svájc—Bedgium 2:1 (2:0), labdarúgó világbajnoki selej­tező. — Nemzetközi mérkőzés Belg- rádban: Crvena Zvezda—Botafogo 2:2 (2:1). Atlétika: Az amerikai Davies a rúdugrás világcsúcsát 4Ä3 r ....-re ja­ví totta. — Az atlétikai N'"' ^ "-társa­sági Kupa-viadalon Eck^ i ‘ ^ j (TF) a kalapácsvetés ifjúság e ordját 62.32-re, Bakai a diszk« . ■ i é& ifjú­eágl csúcsát 47,22-re Ja\ . >lia. Üszás. Az FTC úszóversenyén Csá­kány (FTC) a 200 m-es hátúszásban 2 20,4-re javította az országos csú­csot. Vízilabda. NB I-es eredményeik: FTC—Vasas 5:2, Ü. Dózsa—Vasas Izzó 3:2, Bp. Honvéd—Bp. Vörös Me­teor 5:2, Egri Dózsa—Csepel Autó 6:0, Szolnoki Dózsa—MTK 8:1, BVSC —Bp. Spartacus 6:5, FTC—BVSC 5:4, Vasas Izzó—Csepel Autó 3:2, Szol­noki Dózsa—Bp. Vasas 6:3, Újpesti Dózsa—Bp. Vörös Meteor 5:1. Kézilabda. Tbilisziben Magyaror­szág férfi kézilabda válogatott Grú­zia válogatottjától 17:15 arányú ve­reséget szenvedett. Vívás. Speziában kardvívásban a három vezető európai nemzet verse­nyén Magyarország csapata első lett, miután Lengyelországot 10:6, Olasz­országot 9:7 arányban legyőzte. öttusa. A budapesti nemzetközi Bu­tusa versenyen a lovaglást Török dr. és a magyar B-csapat nyerte. Lövészet. A magyar lövészek a velencei nemzetközi versenyen kitű­nően szerepelnek. Eddig egyéni és csapatversenyben három eüső helyet, hét második helyet és két harmadik helyet szereztek. Totóeredmények: x, 1, 1, 1, Z, x, x, x, 1, x, 1, 1. A labdarúgó NB I. állása 1. O. Dózsa 24 14 5 S 4633 33 2. Vasas 23 12 8 3 48:22 32 3. MTK 23 13 S 5 48:32 31 4. Salgótarján 25 12 5 8 40:33 23 5. Ferencváros 23 12 4 7 52:31 28 6. Szeged 23 8 10 5 38:38 26 7. Honvéd 24 7 9 8 3®:39 23 8. Győr 23 8 6 9 37:27 22 9. Tatabánya 23 7 8 8 29:33 22 10. Csepel 23 5 10 8 23:31 20 11. Pécs 23 5 8 10 28:37 18 12. Dorog 23 5 7 m 33:44 17 13. Debrecen 23 4 5 14 20:53 18 14. Diósgyőr 23 3 6 14 19:53 12 A forduló eredményei: MTK—Bp. Vasas la (1:1), Tatabánya—Újpesti Dózsa 1:0 (1:0), Pécs—Ferencváros 2:0 (2:0), Szeged—Győr 4:3 (1:1), Do­rog—Bp. Honvéd 2:1 (0:0), Csepel— Diósgyőr 1:1 (0:1), Salgótarján—Deb­recen 4:2 (2:1) Debrecenben! Megyei sporteredmények Labdarúgás Bajai Bácska Posztó—Kapos­vári Dózsa 2:1 (0:0), Kaposvári Honvéd—Bajai Építők 1:1 (0:1). Kosárlabda Bajai Bácska Posztó—Pécsi VSK 108:94 (50:46), Bajai Épí­tők—BVSC 57:47 (36:19), Kecs­keméti Petőfi—Székesfehérvári Vasas 71:67 (28:28). A Kecske­méti Dózsa női csapatának el­lenfele az óbudai Pamut a mér­kőzést lemondta. így a két pon­tot a kecskeméti csapat küzde­lem nélkül kapta. Teke Kecskeméti Vasas—Szegedi VSE 7:1 (2543-2456), KTE—Cse­pel 7:1 (2419-2268), Ganz MÄ- VAG—Kecskeméti MÁV 7:1 (2422-2047). Igazságos döntetlen JÁSZBERÉNYI VASAS—KECSKEMÉTI DÓZSA 1:1 (1:0) 1000 néző — Jászberény Szabó L Jászberény: Kdhárí — Dányi, Túri, Helle — Pintér, Szonda — Kovács, Rétsági, Szántai, Bíró, Hegedűs. Edző: Kerekes Imre. K. Dózsa: Czéh — Tordasi, Határ, Kerepesi — Csordás, Menczei — Rigó, Laczi II, Vé­kony, Szőczei. Rozgonyi. Edző: Szabó Géza. Az eső nem sokat ártott a salakos pálya talajának. A ki­esés ellen küzdő jászberényiek rohamával indult a mérkőzés. A legtöbb támadás jobboldalon futott, s miután Kerepesi nem fogta szorosan Kovácsot, több meleg helyzet adódott már az első percekben Czéh kapuja fejezéseképpen született a 17. percben. Vékony labdájával Rozgonyi átkígyózott a védelmi vonalon és a balszélső lövése nyomán a labda a felső sarok­ban kötött ki. 1:1. Alig telt el egy perc, s meg­ismétlődött a gól előtti jelenet. Vékony azonban teljesen tiszta helyzetben csúnyán mellé lő. A kihagyott helyzet után is a Dó­zsa irányította a játékot, de az eredmény már nem változott. A második félidőben mutatott játék alapján a Dózsa meg­nyerhette volna ezt a mérkőzést. A hazai csapat az első félidő­ben azonban lényegesen jobban játszott. A Dózsa csak a máso­dik félidőben nyújtott jó telje­Nagy küzdelem — igazságos eredmény KKHALASI HATÁRŐR DÓZSA—(SZEKSZÁRDI PETŐFI 0:0 Kiskunhalas — 1500 néző — vezette: Kulcsár. K. Határőr: Nagy I. — Nagy n, Majukó, Mészáros — Csejtey, Sallay — Szabó, Fenyvesi II., Nádas, Ungi, Jager. — Edző: Kucsera Márton. Változatos játék után a hala­siak enyhe fölényt harcolnak ki. A 14. percben az első veszé­lyes helyzet a szekszárdi kapu­nál. Szabó szabadrúgását Ungi alig fejeli mellé. A 16. percben Szabó pár méterről a kapus ke­zébe fejel. A 20. percben Jager kiugrik, átcselezi a védelmet, de lövése elsuhan a kapu mellett. A félidő további részében a Ha­tárőr támad valamivel többet Fordulás után a vendégek kapnak jobban lábra, a hazaiak szórványosan támadnak. A nyol­cadik percben Fenyvesi II. szép fejese kapu fölé megy. Most a halasiak a többet támadók és a 15. percben Jager jól irányí­tott labdáját Ungi az ötösről mellé lövi. A 31. percben ve­szélyes helyzet alakul ki a szek­szárdi kapunál. Szabó bombája a felső lécről vágódik vissza, s a visszapattanó labdát Nádas közelről fölé fejeli. Az utolsó negyedóra a szekszárdiaké, több helyzetet äs kidolgoznak, de a jól romboló halasi védelemmel szemben nem tudnak eredmé­nyesek lenni. A mérkőzésen a halasiak vol­tak valamivel többet fölényben, de a szekszárdiak időnként, s főleg hajrábeli jó játékukkal megérdemelték a döntetlent. A kiskunhalasi csapat halványab­ban játszott, mint múlt vasár­nap a PVSK ellen. A csapat­ból senkit sem lehet különöseb­ben kiemelni. Munkában a Dózsa védelme az első félidőben. (Rajnai János felvétele.) Elmaradt a Makó — Félegyházi Építők-mérkőzés A sorsolás szerint a Kiskun­félegyházi Építőknek vasárnap a Makói Vasashoz kellett volna utazniok NB III-as bajnoki mér­kőzés lejátszására. A kiskunfél- egyháziak a kisorsolt mérkőzés­re nem utaztak el, mert az in­duláskor mindössze hét játékos gyűlt össze. A többiek különbö­ző okok miatt nem voltak haj­landók Makóra elutazni. A hivatalos szervek a legna­gyobb erőfeszítéseket teszik, hogy a gazda nélküli csapatot a bajnokság végéig összetartsák, de úgy látszik ez az erőfeszítés eredménytelen, mert a játéko­sok nem viselik szívükön egye­sületük gondját. Helyesnek tartanánk, ha eb­be az ügybe a kiskunfélegyházi járási TST is beavatkozna és rendet teremtene. előtt. A mérkőzés legnagyobb kihagyott helyzete a 25. perc­ben játszódott le. Kovács egye­dül állt Czéhvel szemben, lövé­sét azonban a kapus szögletre hárította. A Dózsa támadásai meglehetősen erőtlenek voltak, a csatárok nem tudták elöl tar­tani a labdát. Már úgy látszott, gól nélkül telik el az első fél­idő, amikor Tordasi kezezése miatt szabadrúgáshoz jutott a J. Vasas. A 20 méteres szabad­rúgásnak Túri állt neki, a há­romtagú sorfal mellett elzúgott a lövés, amelyet Czéh csak ki­ütni tudott és a berohanó Bíró közelről a hálóba lőtt. 1:0. Az újrakezdés után megválto­zott a játék képe Lényegesen elevenebbé vált a Dózsa játéka, ötletes, helycserés támadások egész sora futott a Vasas ka­puja félé. A kiegyenlítő gól is egy szép, korszerű támadás be­sífményt. A döntetlen igazságos. A játékvezető — kisebb hi­báktól eltekintve — kielégítően látta el feladatát! NB n. Keleti csoport 1. G.-MAVAG 26 13 9 4 43:18 35 2. Szolnok 26 14 7 5 57:30 35 3. Ózd 26 14 6 6 41:25 34 4. BVSC 26 15 3 8 49:28 33 5. Miskolc 26 11 6 9 33:31 28 6. Kecskemét 26 9 9 8 32:33 27 7. Pénzügyőr 26 8 10 8 32:33 26 8. Egyetértés 28 7 11 8 29:29 25 9. Bp. Élőre 26 9 6 11 31:36 24 10. Borsodi B. 26 8 7 11 23:29 23 Ll. Nyíregyháza 26 7 9 10 14:24 23 12. Cegléd 26 6 11 9 24:4« 23 13. Diósgyőr 26 6 9 11 27:36 21 14. SZVSE 26 8 5 13 29:40 21 15. Bp. Spart. 26 6 8 12 32:40 20 16. Jászberény 26 7 4 15 27:49 18 A forduló eredményei: SZVSE— Ganz-MAVAG 2:0 Budapesten! Bor­sodi Bányász—Ózdi Kohász 1:0 öz- don! BVSC—Diósgyőri Bányász 1:0, Miskolci VSC—Szolnoki MÁV 2:0, Pénzügyőrök;—Egyetértés 1:1, Nyír­egyházi Spartacus—Ceglédi VSE 0:0, Bp. Spartacus—Bp. Előre 1:1. Kapcsolódjanak be a szakszövetségek is A Kiskőrösi Járás Labdarúgó Szövetség körlevelet adott ki, amelyben felhívja a sportkörök figyelmét a Kilián-mozgalomra. Közli, hogy a bajnokságban részvevő csapatok tagjai mér­Kézilabdásaink sikere Vácott Május 19-től 21-ig rendezték meg Vácott a középiskolás te­rületi kézilabda-döntőt. Megyénk színeit a Katona József Gimná­zium fiúcsapata képviselte. A kecskemétiek a Pest megyei bajnok, Aszódi Gimnázium csa­patának legyőzésével kerültek a területi döntőbe. A hazai szur­kolók nagy érdeklődéssel tekint- tettek a váci döntő elé. Kiván­csiak voltak arra, hogy a fiúk hogyan állják meg a helyüket olyan csapatokkal szemben, amelyek nagy múlttal rendel­keznek már ebben a sportág­ban. A kecskeméti fiúk nagysze­rűen helytálltak. A második na­pon ugyan Csak döntetlent értek el a Makói SZÖVOSZ Techni­kum csapata ellen, ezután azon­ban izgalmas küzdelemben, re­mek hajrában, veretlenül nyer­ték meg a bajnokságot. Szereplésük bebizonyította, hogy városunk és megyénk ké­zilabda-élete helyes irányban fejlődik. Az élvonalbeli ered­mények mellett azonban a tö­megesítésben még igen sok teendőnk van. A kézilabdával nagy tömeget lehet megmozgat­ni, mégis, különös módon az egyesületek meglehetősen pasz- szívak ezen a téren. Pedig ez a sportág nem kerül sokba, s a közönség is érdeklődik iránta. A húsz éven aluli fiatalság nagy százaléka űzné, ha az egyesüle­tek módot adnának rá; A területi döntő végeredmé­nye: 1. Katona József Gimná­zium 5 pont, 2. Békéscsabai Ró­zsa Ferenc Gimnázium 4 pont, 3. Budapesti Kandó Kálmán Technikum 2 pont, 4. Makói SköVOSZ Technikum 1 pont. A Kecskeméti Katona József Gimnázium fiú kézilabda-csa­pata ezzel bejutott az országos középiskolás bajnokság döntőjé­be. . Adanük Ferenc kőzésenként négy alappontot szerezhetnek. A játékvezetők már megkapták a bélyegzőket és minden mérkőzés végén iga­zolhatják a megszerzett ponto­kat. A járási szövetség elvárja, hogy a sportkörök vezetői megr felelő propagandamunkát vél gezzenek a mozgalom népszerű­sítése érdekében. Bár a sportköröknek már a ta­vaszi közgyűléseken meg kel­lett volna hogy kezdjék a szer­vezést, a labdarúgó szövetség felhívása mégis helyénvaló és remélhetőleg, foganatja lesz. A szakszövetségek egyrésze ugyan­is azt vallja, hogy a Kilián- mozgalom szervezése elsősor­ban a TST és a sportkörök fel­adata. Elég ha a szakszövetség a versenyek és a bajnokságok megszervezésével járul hozzá a sikerhez. Ennek a szemléletnek azonban az a következménye, hogy az egyesületek szakosz­tályvezetői sem törődnek a Ki- iián-mozgal omrrtal. Ezért tartjuk helyesnek a Kiskőrösi Járási Labdarúgó Szö­vetség kezdeményezését. Ugyan-' akkor fel kell hívnunk vala­mennyi szakszövetség figyel­mét, hogy a körlevélben végzett agitáció mellett mindenképpen szükség van az ellenőrzések — ás a sportkörökkel való egyéb kapcsolat — során a személyes meggyőzésre is. Győznie kellett volna a KTE-nek MARTFŰI MSE—KECSKEMÉTI TE M Martfű — 1000 néző —> ve­zette: Lenkey. KTE: Nyári — Fekete, Bitó, Szikszai — Mészáros I., Vass — Dezsőfj III., Szabó, Berta, Barta, Zubek. — Edző: Hauser Jenő. Esős időben a tavaszi forduló legszebb játékában gyönyörköd­hetett a martfűi közönség. Szép­változatos támadások gördülnek mindkét részről. Minden egyes KTE-játékoson meglátszott a nagy akarás. A küzdelemből az egész csapat egyformán kivette a részét, mégis ki kell emel­nünk Nyárit, aki három ragyogó védésével mentette meg biztos góltól csapata hálóját: Tízperces váltakozó játék után mindinkább a KTE lendül a játékba. A 12. percben Berta belső kapufát lőtt. A labda a vetődő kapus hátáról lecsúszik és pontosan a gólvonalon áll meg. Nagy balszerencse. A 33. percben Dezsőfi ’ III. nagyszerű­en irányított fejesét a kapus alig tudja szögletre tolni. A fél­idő végéig is inkább a KTE van frontban, amit mutat Bitó há­rom kb. 20—25 méteres szabad- rágása. Ezek közül a kapus egyet védett, egyet szögletre tolt és egy a kapufát súrolva ment mellé. Szünet után teljesen a KTE irányít és már a harmadik perc­ben Zubek bombalövését éppen csak hogy szögletre tudja lőni a kapus. Ugyanerre a sorsra jut a két Barta-akció is. A 19. perc­ben eldőlhetne a mérkőzés sor­sa. Dezsőfi III. egy kapu előtti kavarodásból a hálóba rúgja a labdát A játékvezető állítóla­gos szabálytalankodás miatt a gólt nem adja meg. Továbbra is a KTE irányít, de a csúszós- talajon nem jól működik a csa­tárok irányzéka. Kis szerencsével a többet tá­madó KTE biztosan győzhetett volna. (A hétfői Népsport nyomdai hiba folytán tévesen közölte az ered­ményt.) NB m. Délkeleti esoport állása 1. Sz. Építőik 26 15 5 6 47:27 38 2. Gyula 2« 13 7 6 56:34 33 3. Szóin. MTE 26 13 6 7 55:2® 32 4. KTE 26 12 7 7 36:24 31 5. Csongrád 26 13 5 8 54:42 31 6. Sz. Spart: 26 11 8 7 49:35 30 7. Orosháza 26 9 12 5 3136 30 8. HMTE 26 11 5 10 58:63 27 9. J. Lehel 28 10 8 8 54:46 26 10. Martfű 26 10 5 11 43:47 25 11. Cs. Építők 26 9 5 12 35:42 23 12. T. Fáklya 26 7 9 10 29:36 23 13. Makő 26 6 11 9 22:35 23 14. Szarvas 26 9 4 13 36:47 22 15. CS. Agyagipar 26 5 7 14 24:58 17 16. F. Építőik 26 2 4 20 16:55 8 A forduló eredményei: Gyula— Csongrád 7:2! Szegedi Építők—Jász­berényi Lehel 2:1, Orosháza—Szol­noki MTE 1:1, Törökszentmiklósi F. Szarvas 5:0, Hódmezővásárhelyi MEDOSZ MTE—Csabai Agyagipar 5:1, Szegedi Spartacus—Békéscsabai Építők 2:1, Békéscsabán! Közeledünk a négyezerhez A kalocsaiak járnak az élen A Kilián-mozgalom egyre szélesedő körben szerez híveket megyénkben. Különösen az Iskolákban népszerű, de már jelent­keznek a falusi sportkörök és a nagyobb városi sportegyesiUe- íek is. Csupán két járás nem ismerte fel eddig a Kilián-moz- galom jelentőségét: a kiskunhalasi és a kiskőrösi járás. Egyet­len jelentkezés sem futott be tőlük mind ez ideig a TST-hez. A legutóbb jelentkezettekkel együtt 3345 főre emelkedett Bács-Kiskun megyében a Kilián-mozgalom részvevőinek száma. Az apostagi községi sportkörből 20, a dunavecsei Kl.SZ-alap- szervtől 10, a Kiskunfélegyházi I-es számú általános iskolából 27, a Szabadság téri általános iskolából 50, Foktőről 10, Szak­in árról 64, Sükösdről 10 és a Bajai Építőktől 50 sportoló je­lentkezése érkezett legutóbb. A részvevők megoszlása járásonként: Kalocsa: 1161, Kees« kémét: 942, Kiskunfélegyháza: 684, Baja: 243, Bácsalmás: 232, Dunavecse: 80 fő.