Bácskiskunmegyei Népújság, 1955. október (10. évfolyam, 231-256. szám)

1955-10-11 / 239. szám

H l R E K 1955. Október 11. Kedd Napkelte: 5,57 Holdkelte: 0,55 Napnyugta: 17,05 Holdnyugta: 14,50 Névnap: Brigitta. Várható időjárás ma estig: felhős, enyhe idő, több helyen ki­sebb eső, mérsékelt keleti-délkeleti szél. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet nyugaton 15—18, '.leleten 13—22 fok között. — Előadás az iparosításról. A rTIT kecskeméti szervezete a klubhelyiségben október 13-án »Az iparosítás néhány kérdése hazánkban« címmel előadást rendez. Az előadást és a vitave­zetést dr. Magócsi Géza, a me­gyei bíróság elnökhelyettese tart­ja. — Hegymászók Afrikában. Nemrégiben egy hegymászó cso­port különleges, 6 kerekű moto­ros járművel elindult a 6000 mé­ter magas Kilimandzsáró meg­mászására. Ez Afrika legmaga­sabb csúcsa, melyet állandóan hó fed. A csoport 49 nap alatt jutott a 3600 méter magas Kibo csúcsra. Innen a hólavina miatt visszafordultak. I Kecskemét Városi, 8—12: HÁROM TESTŐR Francia film. 11—12-én: KÉT ÜR SZOLGÁJA Szovjet film. Baja Központi, 6—12: LILIOMF1 Magyar film. Baja Uránia, 6—12: GRÖF MONTE CRISTO II. Francia film. 11—12-én: LUXUSTUTAJON Szovjet film. 11—12-én: BÁTOR EMBEREK Szovjet film. OLVASSA, fixessé elő a Népújságot! — Több permetezőgép. A Ba­jai Fémipari Vállalat az elmúlt hónapban terven felül 137 per­metezőgépet gyártott. A dolgozók közül különösen kitűnik mun­kájával ifj. Markos János és'id. Újvári Ferenc. — Nagymennyiségű háztartási gépek. A kereskedelem a házi­asszonyok munkájának meg­könnyítésére nagy mennyiség­ben hoz forgalomba mosó- és padlókefélő gépeket, valamint porszívót. A mosógépből az idén 12 000-et, jövőre pedig 22 000-et készít az ipar. — Útjavítás. Kiskőrösön a békekölcsön-részesedésből terve­zik a Seregélyesi út javítását. Ez az út köti majd össze a ta­nyavilágot a községgel. A lápos és ingoványos rész feltöltését társadalmi munkával már elvé­gezték. — Újfajta ripsz-selyem. A Kispesti Hungária Jaquard Szö­vőgyár ebben a negyedévben két újfajta ripsz-selymet készít. A gyár 50 000 méter selymet ad át a kereskedelemnek. — Üj telefonkönyvek. Az utolsó egy év alatt az országban 15 373 új állomást kapcsoltak be a távbeszélő-hálózatba. Ezért a posta vezérigazgatóság új te­lefonkönyveket ad ki. A buda­pesti telefonkönyv előrelátható­lag 1956 márciusában, a vidéki névsorok pedig ezt követően 3 hónap múlva jelennek meg. — Villamoscnergia a Napból. A tudósok véleménye szerint az Egyenlítő vidékén elhelyezett megfelelő technikai eszközökkel napenergiából annyi villamos­energiát nyerhetnek, mint amennyi ma a világ összes energiaszükséglete. — Űj repülőgép tervezése. A Szovjetunióban egy olyan repü­lőgép tervezésén dolgoznak, amelynek sebessége négyszerié nagyobb, mint a hangé, eléri a 3000 kilométert óránként. APROH1RDETESEK 200 LITERES szölőprős eladó Kecs. kémét, Szárítás 7. sz. Berta Ger­gelynél. ____________116« K IADÓ 10 hold föld kishaszonbérbe Csongrádi út mellett a várostól 6 km-re. Értekezés Marsa Jánosnál Kecskemét. Kisfái 188.. sz. alatt, a Gátéri iskola mellett. ________1160 Á GYBETÉT, festmények és Madon­na-kép eladó Kecskemét. Jókai utca 39. szám. ______________Hl® E LADÓ Kecskemét, Zsinór u. 80. számú ház. Értekezés a helyszínen. 11 b4 ELADÓ Kecskemét, Holló u. 27. sz, ház. Két szoba, konyha elfoglalható 1163 HÁLóSZOBABUTOR, hétrészes el- 11 dó Kecskemét, Szélmalom u. 24. 1168 ORDó-ELADÁS. 10 hordó együtt , hl eladó Kecskemét, Gáspár A. u Frigyessynénál, kedden délután 2 •ától.__________ 1167 L ADÓ egy darab hízottsertés Kecs- anét. K. Szegedi út 12. ,_____1166 Í ROK- és köleshántolást vállal a •abad Nép TSZ, Kecskemét, Külső, tegedi út 13._______________ H6° I VATALSEGÉDET és fűtőt azon- 0 felveszünk. Katona József Gim- izium Kecskemét, Zója u. 9. _ 500 LADÓ modern dióháló, rekamié, ;zlon, szekrények, ágyak Kecske­ét. Vak-Bottyún ú. 9. 501 GYES varrónőket felvesz a Kecs- eméti Háziipari Szövetkezet, Arany ános utca 8._________________ 1.ADÓ egy jió barna, festett új álós/.obabútor, Kecskemét, Vacsi u. a. szám. h.w Cserépkályhát, bútort .erezze be a Bajai Lakberendező iísipari Szövetkezetnél. — Vállai, árpitos-, bútormázoló-, villanysze- elő és mindennemű építőipari mun- át Megrendelést vidékről is felve_ ztink. ____________________ 447 Í TSHASZONBÉRBE kiadó 8 hold üld Matkó 73, Érdeklődni Kecské­iét, Erzsébet krt 56., hetipiaci na­on! tL8 'ÉRFI. segédmunkás munkaerőket Ülőmunkára felvesz a Villamosmű, ecskeméti üzemvpxetősége, Cseng- ádi utca 2£L EGÉR, patkány, légy, poloska, sváb irtását garanciával, vidéken is, a Kecskeméti Köztisztasági Vállalat végzi. — Kecskemét, Deák tér 4. sz. Telefon: 12-28. __________________433 A MEGYEVILL felvesz bádogos szakmunkásokat. Jelentkezni lehet Kecskemét, Arany János u. 3. 497 GYAKORLOTT könyvelőt azonnali belépésre felvesz a Kecskeméti Víz­mű Vállalat, Arany J. u, 3. 487 STABIL gépkezelői vizsgával ren­delkező gépkezelőt keres „Hűtőházi jeligére a kecskeméti kiadóba ké­rünk ajánlatot. 488 ÁSZOK és transzport hordók eladók és kiadók. Kecskemét, Puskin (Szt. Miklós) u. 15. 1159 Mme MOUTOT és Eszterházai export szamócapalánta van eladó a kerté­szeti technikum kisfái tangazdaságá­ban. a repülőtéren kívül. 481 Felhívás Férfiak jelentkezzetek a Pécsi szén­bányába. Szerződés esetén 600 Ft ju­talom. Ingyenes alsó-felsőruha, ba­kancs, vagy csizma. Családfenntar­tók részére évi 40 q szén, legény­szállás biztosítva. Háromszori étke­zés 8.40 Ft-ért. Kereset 900-tól, fel­sőhatár nincs. Jelentkezés: Kecs­kemét, Tanácsháza, földszint 13. és valamennyi járási Munkaerőgazdál­kodási csoportnál. 490 FÉRFI munkaerőt (segédmunkást) Budapest területére 18 éven felül, villamos vágányépítési munkára felveszünk. Dolgozóinknak munkaru­hát, bakancsot, kedvezményes üzemi étkezést, ingyenes villamos­utazási igazolványt, a vidékieknek munkásszállást, a családfenntartók­nak napi 6 forint különélési pótlé­kot biztosítunk. — Jelentkezés: a Fővárosi Vasútépítő Vállalat köz­pontjában: Budapest. VII., Akácfa u 15. IV. em. 409. szoba. 468 A Bajai Sütőipari Vállalat keres megvételre egy db 1 Vs—2 tonnás, jóál­lapotban lévő pótkocsit. Olvasóink figyelmébe! A nagy érdeklődésre való te­kintettel a »Miért jobb az élet a termelőszövetkezetben« című szerkesztőségi cikk-pályázatunk határidejét meghosszabbítjuk. A mai naptól számított egy hóna­pig olvasóink elküldhetik pályá­zati írásaikat szerkesztőségünk címére. Kecskemét, Népújság Szerkesztősége, Széchenyi tér 1. szám alá. A beküldött írásokat a szer­kesztőbizottság értékeli. A meg­felelő leveleket, tudósításokat, elbeszéléseket, riportokat la­punkban folyamatosan közöljük és a legjobb írásokat a követ­kező tárgyakkal jutalmazzuk: 1. 1 db kerékpár; 2. 1 db rádió; 3. 1 db ezüst cigarettakészlet (tárca és öngyújtó); 4. 1 db értékes töltőtoll. Az 5—20-ig elért helyezések könyvjutalomban részesülnek. Bácskiskunmegyei Népújság Szerkesztő Bizottsága. Sportsikerek Debrecenben Szombaton és vasárnap került megrendezésre Debrecenben az 1955 évi Honvéd S. E. szabadfogású bir­kózó-bajnokság. A kecskeméti Hon­véd versenyzői jól szerepeltek a kétnapos viadalon: Jankahidi Attila félnehézsúlyban első, Tóth László pedig nehézsúlyban harmadik lett. Totózók figyelmébe! Olvasóink kérésére lapunk szer­dai számában táblázatos Totó-útmu­tatót közlünk. Az útmutató hasznos tanácsokat ad az országos Totóra vonatkozóan és megkönnyíti a tip­pelők munkáját. Tehát minden szerdán megtalál­hatják olvasóink a Népújság Totó- útmutatóját sportrovatunkban. A Totó 12 találatos szelvénye: 41. HÉT 1. Győr—Bp. VL 1 3:2 2. Pécs—Csepel X 2:2 3. Szombathely—Diósgyőr X 2:2 4. Légierő—Izzó X 0-0 5. Gödöllő—Szeged 2 0:1 6. Békéscsaba—Bp. Törekv 1 3:0 7. Kecsk. Honvéd—Debrecen 1 2:1 8. Várpalota—Nagykanizsa 1 5:0 9. Románia—Bulgária X 1:1 10. Svájc—Franciaország o 1:2 11. Kladno—Spartak S. törölve 12 Torino—Juventus X 0:0 13. Libérée—Presov 2 0:1 NB II. Keleti csoport állása: Szeged Bp. V. Met. Gödöllő 23 16 23 16 23 13 Bp. Törekv. 23 12 Sál gr. Vasas Kméti Dózsa ózd Debrecen KISTEXT Kiskplci Tör, Nyíregyháza Bp. Szikra Ceglédi Tör. 23 Békéscsaba 23 Kméti Honvéd 23 Pereces 23 5 5 2 54: 3 4 57 4 6 47 5 6 48 5 9 33 5 9 33 9 7 27 L0 7 26 7 9 30 7 10 29 6 11 23 4 12 21 6 11 35 4 12 26 7 11 22 7 11 24 19 37 :25 35 : 25 30 :26 29 :32 23 : 34 23 :2S 23 :21 22 :35 21 :45 19 :32 18 :31 18 :51 18 :4l 18 :41 17 :49 17 Az »Őszi megyei Totó« 12 talá­latos szelvénye: 1. Kméti Honvéd—Debreceni T. 1. 2. Ceglédi Tör.—Kméti Dózsa 2 3. Bajai VL.—Kméti Kinizsi 1 4. Tiszakécske—Bajai Építők 2 5. Kméti Ép.—Khalasi Kinizsi 2 6. Kiskőrösi B.—Bácsalmási E. 2 7. Kalocsai Kinizsi—Garai Tr. 1 8. Izsáki Traktor—Lakitelek 1 9. Kméti Bástya—Hajósi Tr. 1 10. Madaras SK—Bátya SK 1 11. Mélykút—Bajai Törekvés 1 12. Bajai Tör.—Bajai Építők 2 A Megyei bajnokság állása: 1. Khalasi K. 25 18 2. Bajai Ép. 24 15 3. Kméti IC. 25 16 4. Kféiegyh. V 25 16 5. Bácsalmási B 25 13 6. Kiskőrösi B 25 10 7. Bajai V. L. 24 11 8. Soltvadkert 24 10 9. Kméti Ép. 25 8 10. Tiszák. Tr. 25 6 11. Bácsbok. K 25 6 12. Garai Tr 25 13 Kalocsai K 25 7 5 14. Khalasi Tör. 24 4 * Két büntetőpont 3 72:17 40 3 75:20 36 4 71:20 35* 6 61:35 35 9 51:47 29 7 58:45 28 3 10 41:38 25 4 10 34:37 24 4 13 45:63 20 6 13 43:53 18 4 15 27:74 16 1 17 28:78 15 2 18 50:81 12 3 17 27:78 11 levonva. Kiskunhalasi Törekvés— Soltvadkerti FSK mérkőzés elmaradt, mert a kijelölt játékvezető a mérkőzésen nem jelent meg. t,M, Bácskiskunmegyei NÉPÚJSÁG az MDF Bácskiskuumegyei Bizottsága napilapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi tér 1. sz Telefon: 25—16, 26—19. 11—22 Felelős kiadó: NÉMETI JóZSEI Kiadóhivatal : Kecskemét Széchenyi tér 1. sz. Telefon: 22—09 Terjesztik: A Megyei Postahivata. Hinaposztálya és a hírlapkézbesltc postahivatalok. Előfizetés: posta- hivataloknál és kézbesítőknél Havi előfizetési díj: 11 Ft S ]F* O ]R. T 000000-0-0000-0000000000000000-0000000oooooooo-oooo Az osztrákok elleni válogatott labdarúgó keret Az osztrákok ellen vasárnap Budapesten mérkőzik a váloga­tottunk. A keret tagjai a követ­kezők: A) válogatott: Fazekas. Danka, Buzánszky, Kárpáti, Lantos, Vár- hidi, Bozsik, Szőj ka, Kotász, Kertész, Kocsis, Machos, Tichy, Puskás, Czibor, Kitünően jáissotí a Pássá Kecskeméti Dózsa—Ceglédi Törekvés 3:2 (1:1) Bácskiskunmegyei Nyomda v. Kecskemét — Telefon : 24—09 F. v. : Faragó Imre igazgató Cegléd, 600 néző. V.: Guttfreund. K. DÓZSA: Bajai — Jónás, Határ, Tordasi — Laczi, Hegyes — Nagy, Boros, Köves, Berente, Pécsi. Edzó: Tomecskó József. CEGLÉD: Madarasi — G. Kiss, Gyikó, Darányi — Fodor, Marton — Kökény, Kerekes, Gyetvai, Kugler, Halász. Edző: Bán Nándor. A Dózsa kezdett széllel hátban, de már a 2. percben a hazai csapat jutott vezetéshez. Jónás—Hegves- adogatást a gyors Halász elcsípte, hirtelen nagy kavarodás támadt a Dózsa kapuja előtt, a labda több­ször lepattant a védőkről, végül is Kugler lövése utat talált a hálóba. (0:1) A gól után változatos játék alakult ki, mindkét kapu többször forgott veszélyben és Bajai többször tisztázott szép lehúzással. A 30. perc­ben Nagy elfutott jobbszélen. Ket­ten is nyomták, mégis be tudta ad­ni a labdát és a jó ütemben érkező Berente az 5-ösrői bevágta a Dózsa egyenlítő gólját. (1:1) Fordulás után az erősödő széllel szemben is a Dózsa támadott többet, mégis újbóL a hazaiak szerezték meg a vezetést. Hosszan előrevágott labdára két Dó- csa-védő is futott, d$ egymást za­varták és közben Halász elcsípte a labdát. Bajai fölöslegesen kifutott a kapujából és felette a ceglédi szél­ső a hálóba emelt. (1:2) A Dózsa ezután teljes erőből fe­küdt a játékba és sikerült rüvid idő alatt megfordítani a mérkőzés sor­sát. Főleg a jobbszárnyon futottat; a veszélyes támadások. A 21. perc­ben Nagy szögletet harcolt ki. Bo­ros szépen ívelte a szögletet, melyre Köves és Berente egyszerre ugrott fel. Berente érte el a labdát és a a fejéről védhetetlenüi vágódott a kapuba. (2:2) Alig öt perc múlva egy gyors támadás során Pécsi lőtt kapura. Berente betette a fejét a lövésbe és onnan a labda nagy erő­vel vágódott a léc alá. (3:2) Hatalma4t lelkesedéssel küzdött a Honvéd Kecskeméti Honvéd—Debreceni Törekvés 2:1 (1:1) K. HONVÉD: Szabadkai — Or- bán, Kerpesics, Göttlinger — Zsikla, Zimmermann — Albert, Szalai I, Ha­jós, Pálfalvai, Cserpes. Edző: Pó­lyák József. DEBRECEN : Papp — Molnár, Domán, Csatlós, — Simonyi, Nótás — Komlóssy, Zilahi, Bánki, Csül- lögli, P’ekete. Edző: Palotás István. A Honvéd játékosok beváltották a kecskeméti közönségnek tett ígé­retüket. Végig hatalmas erőbedobás­sal küzdött a csapat minden tagja, lelkesen 'harcolt és ezúttal senki sem ismert lehetetlent. A kecskeméti csa­pat ezen a mérkőzésen tudásban is felülmúlta ellenfelét és teljesen meg­éld emelten szerezte meg a két igen értékes pontot. így, ilyen határta­lan lelkesedéssel küzdjön a csapat a hátralévő mérkőzéseken is, s akkor nem érheti baj, elkerüli a kiesését. Széllel hátban erős iramot diktál a Honvéd, s az első negyedórában komoly mezőnyfölényt harcol ki. A Honvéd-csatárok előtt adódik gólhely­zet is, azok kihasználatlanul marad­nak. Az ellentámadásokat jól rom­bolja a kecskeméti védelem. Később kiegyenlítetteb a játék, s leginkább a két 16-os között folyt a küzde­lem. A 40. percben szögletet ívelt be Cserpes és a jó ütemben beérkező Szalai I. fejéről vágódik a hálóba a labda. 1:0. Szünet után az erősödő szél a debrecenieket segíti, mégis többet támad a Honvéd. Ezeket a támadá­sokat azonban nem kíséri szerencse, mert a lövések sorra elkerülik a Törekvés kapuját. A 36. percben Pálfalvai fejese már túljut a kapu­son, a kapufáról azonban fölévágő- dik. Alig telik el egy perc, kiegyen­lítenek a debreceniek. Csüllögh lö­vés védhetetlenüi vágódott a jobb felső sarokba. 1:1. A gól elkesere­dett hangulatot váltott ki a nézőté- ren és a pályán egyaránt. A játéko­sok azonban nem nyugodtak bele az eredménybe és tovább harcoltak a győztes gólért. Az óramutató már elérte a 90. percet, amikor szög­let után Hajós közelről a hálóba lőU te a labdát. 2:1. Á megyei I. osztályú bajnokságért Kiskunhalasi Kinizsi—Kecskeméti Építők 2:0 (1:0) Kecskémét, 500 néző. Vezette: Onódy L. Érdekes, változatos küzdelmet ví­vott. a két csapat. A bajnokjelölt Kinizsi nem játszott jól ezen a mér­kőzésen, de gyengébb játékát menti, hogy sérülések miatt tartalékosán kellett felállnia. A félidő egyetlen gólját a 6. percben Pechtlov lőtte. 1:0. A 12. percben pedig Várhegyi 11-est hibázott. Szünet után először az Építők tá­mad, két óriási helyzet marad ki­használatlanul, majd az ellentáma­dás _ során — helyzet nélkül lő gólt a Kinizsi. A gól szerzője: Biliczki. 2:0. Ezzel el is dőlt a mérkőzés sorsa. Megérdemelten győzött a kis­kunhalasi csapat. Jók: Rákos, Várhegyi. Sverla* Hirth, Fekete, Hődör és Pechtlov. Onódy jól vezette a mérkőzést. ‘ Kiskunfélegyházi Vasas—Bácsbokodi Kinizsi 3:0 (2:0) 800 néző : — Kiskunfélegyháza, vezette: Dukai. A bokodi csapat ezúttal elma­radt az utolsó időben mutatott for­májától. A hazai csapat könnyedén játszva is biztosan győzött. A 15. percben Rádi beadását Lantos ér­tékesítette. 1:0. Ezután kiegyenlített küzdelem következett, majd a 37. percben Megyeri lő gólt. 2:0. Szünet után Vasas fölénnyel foly­tatódik a játék. A Kinizsi a me­zőnyben egyenrangú, sőt gólhely­zete is adódik, ezeket azonban nem tudják a csatárok kihasználni. A vég­eredményt Lantos a 20. percben ál­lítja be. 3:0. Jók: László, Szabó, Zalai, Zsib- rita és Megyeri, illetve Karchcsz, Vörös és Odor. Bajai Építők—Tiszakécskei Traktor 2:1 (0:0) Tiszakécske, 800 néző, A mérkőzés színvonala a várako­zás alatt maradt. Egyik csapat sem tudott az első félidőben kibontakoz­ni, nein tudta bevenni ellenfele ka­puját. Szünet után mindkét részről sok a kemény belemenés, ami tovább rontja az amúgy is alacsony színvo­nalú játékot. A vezetést Rápity ré­vén az Építők szerzi meg, sőt Ti- szavölgyi szabadrúgása már 2:0-ás vezetést biztosít a bajaiaknak. Né­hány perccel a befejezés előtt 11-e.s. hez jut a hazai csapat, amit Varga értékesít. 2:1., Jók: Vojnovics, Tiszavölgyi, ill; H’avács és Varga. Bajai Vörös Lobogó—Kecskeméti Kinizsi 2:0 (2:0) Baja, 1500 néző, vezette: Kallós. Nagy bajai fölénnyel kezdődött a mérkőzés és a 9. percben Sípos lövés utat talál a kecskeméti kapu­ben. 1:0. Továbbra is a Vörös Lo­bogó támad és a 20. percben Duj- mov 2:0-ra növeli csapata előnyét. Ezután kiegyenlített küzdelem fo­lyik a pályán, a Vörös Lobogó igen jól és lelkesen küzd, míg a Kinizsi fáradt, letört, kedvetlen csapat be­nyomását keltette a nézőkben. Az eredmény a későbbiekben már nem változott. Jók: Nagy I, Dujmov és Sipos, illetve: Pintér, Bitó és Máté. Kalocsai Kinizsi—Garai Traktor 5:2 (3:1) Kalocsa, 500 néző, vezette: Fehér. Alig kezdődik a mérkőzés, Máté lövése máris bent táncol a garai ka­puban. Kitünően játszanak a Kinizsi játékosok és Petrovics két góljával alaposan elhúznak. 3:0. A félidő eredményét Sál állítja be. 3:1. Szünet után az első negyedórában a garaiak támadnak többet és a 15. percben újra Sál eredményes. 3:2. Ezután ismét a hazaiak veszik át a játék irányítását és Peák két szép gólja bebiztosítja a kalocsaiak győ­zelmét. Jók: Ladiánszki, Peák, Máté, Pét- rovics és Molnár, illetve: Forgács, Sai és Földes. Bácsalmási Bástya—Kiskőrösi Bástya 3:2 (2:2) Kiskőrös, 1000 néző, vezette: Dr. Kákonyi. A megfiatalított bácsalmási csa­pat végig hatalmas lelkesedéssel küz­dött és teljesen valós körülmények között aratta értékes győzelmét. A hazai csapat láthatólag elbizakodot­tan lépett pályára, s ez megbosszul­ta magát. A 10. percben Major el­futott és megszerezte a vezetést. 1:0, A 20. percben Balogh kiegyenlített, de a 30. percben Mezei újra az al- mósiakna.k szerezte meg a vezetést, de öt. perccel a félidő előtt, óriási típushibából Szentgyörgyi útra ki­egyenlít. 2:2. Szünet után újra hallatlan lelke­sedéssel küzdenek a vendégek és Severác megszerzi a győzelmet je lentö gólt. 3:2. Jók: Piukovics, a mezőny leg jobbja, Major, Mezei és Severác. - illetve: Daubner, Balogh és Koréin 11 HOLD föld lakással kiadó Bugyi Jenőnél, Kunszállás, 745 tanyaszám. ________________________________1151 Á GYBETÉTEK, két bükkfaágy" festmények eladók. —- Kecskemét, Jókai u. 39. sz. 1116 t.iaü ElAjjó. Kecskemét, Zsinór u. 75, Érdeklődni Zöldfa u. 52. U42