Bácskiskunmegyei Népújság, 1950. március (5. évfolyam, 10-13. szám)

1950-03-26 / 13. szám

6 1950 március 30. Bstab*lttrwf fjt'is KSZTK-Makói VSE 6:1 (3:1) Félegyházi támadásokkal indul a já­ték és már a tizedik percben meg­szerzi a hirtelen kiugró László a ve­zetést. A második gól sem késik so­ká, néhány perc múlva Szabó átadá­sából Fejes eredményes. Kapushibából Makó szépíteni tud, de nem sokkal utána László újabb gólja beállítja a félidei eredményt. A hazai fölény a második félidőben még jobban kidomborodik. Fejes és Joszter góljai után a fölényből meddő fölény lesz: egymás után rontják el a félegyházi csatárok a kitűnő helyzete­ket. Végre az utolsó percben — a ma­kói kapus rossz kiütése, miatt — Josz- ler megszerzi a hatodik gólt. A csatársor általában bizonytalan, kapkodó játékot mutatott, a védelem kielégítően teljesítette feladatait. Változatlanul nplcatt a KSZIt KSZIÍ-SZ. tokom«tiv 1:0 (0:0), Szolnoki MTE-KSITE 1:1 (0:0) A kecskeméti csapat, az utóbbi idő­ben már szokásos erélytelen, széteső csatársora miatt, csak nagynehezen tu­dott két mérkőzésen három pontot sze­rezni. A szegediek elleni egyetlen gól a második félidő 45-ik percében szü­letett, Nagy lövéséből. A Szolnoki MTE-vel szemben hasonló, volt a hely­zet: az úgynevezett csatársor nem tudta az egyébként jól felépített tá­madásokat értékesíteni. Váltakozó fö­lény, eléggé fordulatos játék közben a kecskemétiek gólját az eléggé sokat és feleslegesen cselezgető Boros szerezte, a második félidő 15-ik percében. A KSZTE-ből hiányzik a lendület, a határozottság. Egyedül Szőkére lehet mindig számítani, a többiek nem tud­nak, állandó formát nyújtani: Nagy és Máté azok, akik nem *udnak igazán beilleszkedni és a csapat góljainak lakatjai, legtöbbször egészen primiti­ven mozognak. Bácsalmási SZSE-KSZTK 1:0 (0:0) A széllel támogátott félegyháziak nem tudták kihasználni helyzeteiket. Legfőbb oka ennek a kitűnő bácsal­mási védelem volt. A második félidő­ben Bácsalmás vette kezébe az irányí­tást, s Molnár sarokrúgása után Se- verác megszerezte a mérkőzés egyet­len, győzelmet is jelentő gólját. Az első percekben szerzett gól után az egész félidő az eredménytelen, bár jó támadások jegyében folyt le. A lelke­sebb SZSE megérdemelten nyert és egyúttal megőrizte veretlenségét Fél­egyházával szemben. Jók: Severác, PÍí’szkovies, Böröc, Horváth, ii'.ettve a KSZTK védelem, Lantossal az élén. Bajai SZAK-Malcó 2:1 (1:0) SZAK: Várszegi, Molnár, Erődi, Sólymos, Márton, Vojnovics I, Hóhner, Tíszavölgyi, Bukros L, Hirmann, Nagy. Gyenge irammal kezdődött az első félidő. A csatárok alig mertek kapura lőni s ha igen, akkor is rosszul. Az egyetlen komoly kapuralövés egyúttal gólt is hozott: a 16-ik percben Buk­ros I. révén. A már az első félidőben kialakuló SZAK-nyomás a játék második részé­ben állandósult. A második gól Buk­ros—Hirmann—Nagy akció eredménye, amire Makó csak 26 perc múlva tu­dott válaszolni. A mérkőzés végén a játék teljesen csapkodóvá vált. A Bajai SZAK megérdemelten | nyert a mérkőzést, sérült, sántikálo [ csatáraitól eltekintve, sokkal jobb volt; ellenfelénél. Kiskőrös—Jánoshalmi SZSE 1:0 (1:0) Jánoshalma: Madarasa, Bogdán, Sörös, Kecskés, Csesznegi, Gyimesi, Tálra I.. Várkonyi, Balaünácz, Mra- zek, Zadravec. A nagy szélt jobban tűrő Kiskőrös győzelme mindvégig vitathatatlan volt. Támadásban, védelemben egyaránt jobb volt, mint a támadásait kiépíteni nem tudó, határozatlanul játszó SZSE. Az egyetlen gólt az első félidő har­mincadik percében Csordás szerezte. Jók: Csodrás, Fábri, Németh, illetve a jánoshalmi belső hármas. Firányi já­tékvezető és a női partjelző gyengén működött. Egyéb eredmények: KSZTE II.—SZATE (5:2 (1:1), Platter—SZSZMTE 2:2 (0:2), Mind- szent-KSZTE II. 1:0 (0:0), HSZMTE —Platter 5:1 (3:0). Honvéd—SZMTE 7:0, Jánoshalma—Dorozsma 4:3, Sző- reg—Bajai SZAK 2:2, Mélykút-SZAK II. 4:1, Bököd—Katymár 3:0, Kunbaja —Madaras 2:1, Tomja—KSZAK 3:1, Dávod—Csátalja 5:1, Sükösd—Bököd 5:0, Hercegszántó—Csávoly 8:2, Nagy- baracska—Posztó II. 1:1, Dávod—Ba­racska 5:0 (érik Dávod II. o. bajnok­ságai), Sükösd—Gara 0:0. Herceg­szántó—Bököd II. 7:1, Csávoly— Posztó II. 3:2. lag, Kiss, Homolya, Czakó és Besze tussal szerezték, csak Kiss Ihre és Mo­gyoró vesztett. A „nagyok’* versenye előtt a félegy- fiataljai ellen. házi ifik 6:l-re győztek a szentesiek A mérkőzéssel kapcsolatosan még csak ennyit: a közönség kisebbik ré­szének sportszerűtlen magatartása nem akar megjavulni. Ökölvívás Budapesti ÍDOSZ—Bajai SZAK 9:7 A bíró sorozatos tévedései miatt izzó, néha ellenséges légkör alakult, pedig szép mérkőzések voltak. Részeredmények: elől az ÉDOSZ ökölvívói: Nánási—Hidasi találkozó döntetlen 1:1, Bittó veszt Milunoviccsal szemben, 1:3, Hollósi győz fglódi II. ellen, 3:3, Kovásonszky győz Járosi ellen, 5:3, Zsilkovies veszt Fodorral szemben, 5:5, Bojcsik veszt Csibával szemben, 5:7. Tóth IV. és Tóth III. ellenfél nélkül győz, 9:7. A SZAK csapatában szerepelj Csiba is, a Vasas Baján tartózkodó ökölví­vója. I tVIMS Az NB III. élcsoportja: 1. Honvéd 2. Bajai SZAK 3. Móra 4. Kiskunfélegyh. 5. Dorozsma 6 Bácsalmás 20 13 3 4 73:21 29 20 12* 3 5 44:35 27 20 11 4 5 53:37 26 20 11 3 6 64:25 25 20 11 3 6 53:47 25 20 10 2 8 44:29 22 ti vfsárlabáa A KSZTE férfi játékosai győztek, a nők Kikaptak 50:47 (22:19,^ 41:41) arányban, a hosszabbítás után nyert a KSZTE férficsapata a bajnokságban vezető Szegedi Lokomotiv ellen. A zónavédelem és a közép játékos fogásá­nak taktikája jól bevált az egyébként lassú iramú mérkőzésen. A női kosara­sok a Lokomotivtol 38:37 (29:16)" arányú megérdemelt vereséget szen­vedték. A pontaránykülönbség nem elégge kifejező * Birkózást Fé!^ Mis Sientes 8:2 Szép '.ü- 1 .'Vm igazságos eredméiö A télegyháziak győzelmeit Cseh, Csil­Kecskeméti diákbajnokság Március 15-én rendezték a középis­kolás leány tör- és fiú kardvívóbajnok­ságot a Katona József gimnázium tornatermében. Eredmények: Leány tőrverseny: 1. Rozsnyai, 2. Szappanos, 3. Szabó. Fiú kardverseny: 1. Csupor, 2. Kara, 3. Gaál. A lányok és fiúk tőrcsapatai 19-én vívtak barátságos mérkőzést, mely a Jánvok 13:12-es győzelmével végző­dött. Zugló—Kecsk. Villamos SE 3029: 2868. A VSE legjobb dobói: Újházi 384, Kozma 369, Szantner 368. Kistext—Első Kecskeméti Konzerv­gyár 3362:3204. Asmialitenisa Kiskunfélegyháza—Szentes 13:8 Az értékes győzelem főleg_a félegy­házi' fiatalok jó játékának köszönhető. Rátkai, Sahin, Bibok és Fekete 3, Fa­zekas 1 győzelmet szerzett. Több gondot az MHK mozgalomra! Az MHK sportmozgalom benevezési határidő utolsó napjaiban vagyunk. Megyei viszonylatban a tömegszerve­zeti sportvezető elvtársak, nem foglal­koztak eléggé a sportmozgalommal, habár a szocializmus építés’éhez, a munkaverseny kiszélesítéséhez és a Szt-ahánov-mozgalom állandósításához szükséges, hogy a dolgozók széles ré­tegei kapcsolódjanak az állandó sport- mozgalomba. És az MHK edzéseken- keresztül résztvehessen a sportban oly érlelemben, hogy akiknek idáig nem volt lehetősége bekapcsolódni, mert szövetségeken, alszövetségeken keresz­tül kevés dolgozónak .tudtuk biztosí­tani, hogy sporton keresztül edzett, munkára, harcra kész és újtípusú em­bert tudjunk a szocializmus építésére beállítani. Például kecskeméti viszony­latban a Villamosmű üzemi titkársága nem tudatosította az MHK fontossá­gát, a Schiffer-gyárnál ugyanezt a helyzetet tapasztaljuk, mert egyetlen egy benevező lap idáig sem érkezett be. Megyei viszonylatban a DEFÖSZ kiadott benevezési lapjait a járási tit­kár elv.társak talán még ma is akta­táskájukban tartják. A kitöltött bene­vezési lapokat idejében nem hozzák.be MHK-felelősöknek. Az élsportolóink a sportfelelösöknek. Az élsportolóink a megyében nem tartják feltétlenül szükségesnek az MHK sportmozgal­mat, pedig a Szovjetunió példamuta­tásai alapján meg kellene látniuk, hogy a G. T. U. sportmozgalomban való részvétel az élsportolóknak is szüksé­ges. Lehet valaki jó futballista, de le­het, hogy a diszkoszt nem tudná el­dobni. Ugyanígy áll a többi szakosz­tályok vonalán is. A DÉFOSZ vona­lán meg kell értetni a dolgozókkal, hogy sokkal edzettebb és állóképesebb lesz az a dolgozó, aki résztvesz a sport- mozgalomban: Mert nem egyedül a sportnak egy részére aktivizálódik, ha­nem általános izomfejlesztő és minden tekintetben szellemileg is fejlettebb dol­gozókká válnak, mert az élsportolók tudják, hogy sportszerűen élnek és úgy tudnak eredményeket felmutatni. Példa rá sok sztahánovista élspor­tolónk. Meg kell emlékeznünk Kiskun- majsáról, ahol belekapcsolódtak a sportmozgalomba. Ugyanitt kell meg­emlékezni Kiskunhalasról és a bajai újonnan beállított városi MHK felelős­ről: Mátics Irénről, aki . üzemeken ke­resztül állandóan az MHK-val foglal­kozik. Nem hagyja az adminisztrációs munkát a feje fölött összecsapni, ha­nem azt azonnal feldolgozza. Meglát­szik, hogy SZÍT szervező. Ugyancsak meg kell emlékezni, az új városi fe­lelősről, aki szintén SZÍT tag Kiskun­félegyházán. A sportfelelős ' sporttársaknak szük­séges munkájuk jó végzése érdekében a benevezési lapok kitöltése után an­nak azonnali továbbítása a városi fe­lelős és a próbáztató biztosok felé. Ne hagyják maguknál felszaporodni, mert a próbáztató biztosok sem tudnak jó munkát végezni, ha a benevezési ha­táridő utolsó napján kapják meg a benevezési lapokat és eredménylapo­kat és az edzésre nem tudják előké­szíteni a személyi lapokat és az ered­ménylapokat Feltétlenül szükséges, hogy a sportfelelősöknek az üb. titkár elvtársak segítséget nyújtsanak üze­men és tömegszervezeteken belül mun­kájuk jó elvégzésére. Az MHK sportmozgalmon belül az ifjúság és az élsportolók bekapcsolód­tak április 4-ének méltó megünneplé­sére. A próbáztató biztosok előadások­kal fogják ismertetni MHK-n belül, hogy mi a tömegsportunk megindítá­sát és az élsportolók munkáját to­vábbfejleszteni a Vörös Hadsereg ál­dozatkészségének köszönhetjük. Réti Józsejné m. sportfelügyelő. Kalocsa-Keíéia 8:0 (4:8) Soltvadkert elleni 2:0-ás győzelme után újabb, biztató . eredményt ért el a Kalocsai SZSE. Az első félidőben a kalocsaiakat tá­mogatta a szél, s ezt helyesen kihasz­nálva, már a 12. percben megszerez­ték a vezetést Mezei révén. Rá pár percre Tóth III. szögletrúgásból már 2:0 az eredmény. Kitűnő támadások sorozatai gördültek a kelebiai kapu felé, ezek befejezéseként Mezei fejese és Kiss éles lövése beállította a félidő eredményét. A játék második részében is meg tudta tartani a kezdeményezési elsőbb­séget Kalocsa, főleg lapos adogatásai, észszerű összjátéka miatt. így Kiss és Sábics hatra növelhették a ’ gólok számát. Hazai támadásokkal ért véget a mérkőzés. A kalocsai csapat minden egyes tag­at, de különösen Csátit, Mezeit és Kisst dicséret illeti. Böplabda Makó - Kiskunfélegyháza 3:2 Makó nagyobb technikája, ügyes, tervszerű labdaadogatása révén meg­érdemelten győzte le városközi mérkő­zésen a félegyháziakat. Az első két menetben Félegyháza vezetett, azonban nagyrészt kezdő játékosai hamar le­törtek és a további három menetben Makó javára dőlt el a mérkőzés. El­ítélendő a makói játékosok legtöbbjé­nek az a magatartása, hogy a Félegy­házi röplabdázókat — Fehér István le­velezőnk közlése szerint — lekicsinyel­ték és ezt láthatóan kifejezésre is jut­tatták. Vasárnapi műsor: Baján „bácskai rangadó“: 12 óra­kor Bácsalmás—SZAK ifj., bajnoki; 2 órakor Kalocsa—SZAK II. kér. i.o. bajnoki; 4 órakor Bácsalmás—SZAK NB III. bajnoki. — Kecskeméten a KSZTE férfi kosárlabdázói a Debre­ceni Lokomotivval, a női csapat a Sze­gedi Postással mérkőzik vasárnap dél­előtt. A KSZTE labdarugói Makóra utaznak, a Platter Alpárra, a KSZTE II. Szegedre. — A Kiskunfélegyházi SZTK otthonában fogadja a dorozs­maiakat, az NB III. bajnoki mérkőzés délután fél 7-kor kezdődik. Ui kátéktew még több eÉ&JI! nagy nyereménnyel híre k Közkútak építése Kalocsán A letűnt világ legnagyobb bűne Kalocsával kapcsolatban a város ivó­víz-kérdésének teljes elhanyagolása A város belsőségében 77 gémes, desz- karovásos közkút , van. A hároméves terv keretében a város négy darab gyérvizú artézi kútját medencésítettük s ezek most bőségesen ellátják ivóvíz­zel a környékükön lakókat. Az ótéves terv első évében a szénáskerti város­negyed egy új mélyfúrású kutat kap, melynek munkálatait az Országos Víz­gazdálkodási Hivatal már meg is kezdte. Az ötéves terv többi éveiben további mélyfúrású kutak építése van felvéve. Társadalmi megmozdulásra, a Ma­gyar Dolgozók Pártja kezdeményezé­sére megkezdtük a föntebb említett 77 gémeskút kijavítását is. Ezekhez a ku­takhoz javítótéglát, cementet és egyéb anyagot a város ad, míg a munkákat a kútcsoportok szolgáltatják. A kutak­ra helyezendő betónkávák meggátol­ják a felületi vizeknek a kutakba szi­várgását és így egészséges ivóvizet kapnak azok is, akik a mélyfúrású ku* laktól távol laknak. A Bajai Magasépítő NV legutóbb megtartott üzemi pártnapján adták át a „Szakma legjobb dolgozója“ kitün­tető oklevelet Hódos István, Nagy András ácsoknak, Turányi András, Szabó József építésvezetőknek, Váradi Ferenc munkavezetőnek, Pongrác? Sándor csoportvezetó'nek és Varga Ist­ván műszaki tisztviselőnek. * A Duna-hídépítök nagy lelkesedéssel tették meg felajálásaikat jelszabadulá­sunk ötödik évfordulójára. A Cseh, Lukács, Kovács, ‘ Forgó és Gócza sze- gel’ó brigádok, a Szegedi, Kabát áll­ványozó brigádok, a Mihály szerelő brigád, a Szankovics szegecselő bri­gád, a Sabecz és Göller cölöpkészitö brigádok, a Bock csavarozó és fúrás brigád, valamint a Szűcs szállító bri­gád vállalták, hogy eddigi 116 száza­lékos teljesítményüket 20 százalékkal túlteljesítik és ezt a hídépítés befeje­zéséig állandóan fokozzák. * Április 4-i munkafelajánlásaik során a kiskunfélegyházi I. sz. postahivatal dolgozói további selejtcsökkentést, 100 százalékos munkafegyelmi teljesítményt és a posta jövedéki bevételeinek foko­zását vállalták. Az üzemi pártszerve­zet felhívására egy komplex-brigádjuk alakult, amelynek az a feladata, hogy a posta működését akadályozó jelensé­geket rendszeresen feltárta és a munka megszervezését helyesebbé tegye. INGATLANÁRVERÉSI HIRDETMÉNY. 330/1950. tk. szám. A kiskőrösi 7015 számú betétben A + 1 sorszám 2263/1. hrszám alatt (elvett bel telki ingatlanból >'"■'■I l-.lskörösi lakos tulajdonát ké­pező egynegyed (egynegyed) illetőségre 3000 forint kikiáltási ár mellett 1950. Áöriiin 12. napjának d. e. 11 órakor ,a bírói kkiüldött a kiskőrösi járásbírósá­gon árverést tart. FÉLEGYHAZA Kiskunfélegyházán Romhányi János (Kun) utca 26. sz. alatti ház egészben, vágj' felerészben eladó. Érdeklődni lehet dr.: Tóth József ügyvédnél, Jókai-u. 8. alatt. Köszönetnyilvánítás. Elsősorban a Ma­gyar Do'gozók Pártjának és Elvtársak- nak, továbbá kartársaknak és jóismerő­söknek, akik elhunyt feleségem teme­tésén megjelentek és sírjára koszorút helyeeztek, ezúton köszönetét, mond gyá­szoló férje: Lengyel Ferenc és Romhá- nyi-család. BAJA Egy darab jókarbán lévő hentes, vagy mészáros jégszekrényt megvételre kere­pelek. Kemény István Baja, Dózsa György-u. 42. 3669 KALOCSA Eladó 200-as DKW motorkerékpár üzem­képes állapotban, úi belső- és külső gu­mikkal. Lezsák-malom, Kalocsa. KISKUNHALAS Szövőszék teljes felszereléssel eladó. Kiskunhalas. Hajnal u. 1. Köszönetny i I ván ftás. Mindazon rokonoknak, ismerősöknek, jóbarátoknak, az Állami Gépgyár zene­karának és összes dolgozóinak,, s . MDP- nak. a Dohánygyár énekkarának és dol­gozóinak. Pedagógus Szakszervezetnek, Szabadságharcos Szövetségnek. MNDSZ- nek, hívatásos zenészeknek, akik megje­lenésükkel fájdalmunkat enyhíteni Igye­keztek, ezúton mondunk hálás köszöne­tét Özv. Bor Imréné és gyermekei. Brökbeadnám egyéves fejlett egészséges fiamat Cim: Kiskunfélegyháza. Bethlen- u. 26. MOZIK MŰSORA URANIA Március 24., 25.. 26. LUDAS MATYI Március 27. 28., 29. DICSŐSÉG NEKED MOSZKVA PÖRULJÁRT ÁRULD ElŐádáskezdet fél 6. fél 8, vasárnap és ünnepnap fél 4, fél 6 és fél 8 prakor. KÖZPONTI Március 24—25—26. LUDAS MATYI Március 28.. 29„ 30. SZÍNES MOSZKVA EGY GYIJRCÍ TÖRTÉNETE Előadáskezdet 6—8.. vasárnap és ünnep­nap 4—6—8 órakor. az április 19-én induló oszláSyssrsjáfékon * Megyei választmányi ütést tartanák Bács-Késkun megye földművesszövet­kezetei március 26-án reggel 8 órai kezdettel a kecskeméti városháza köz­gyűlési termében. Napirenden: köz­ponti és szervezeti beszámoló. 0 Árdrágító visszaélés, közellátás ér­dekét veszélyeztető bűntett miatt Pa- tocskai Tiborné, Balatoni János és Ko. lozsvárl Béla bajai lakosokat az uzso­rabíróság 6—6 hónapi börtönbünte­tésre, politikai jogaik és hivatalaik 3— 3 évi felfüggesztésére ítélte. Előbbiek a tulajdonukat képező borskészletet a hatósági árnál drágábban vették és árusították, bejelentését elmulasztották. A Magyar Dolgozók Pártja hetilapja. Felelős szerkesztő: GÁSPÁR ZOLTÁN Felelős kiadó: NÉMETI JÓZSEF í Szerkesztőséé: Kecskemét. Szabad­ság-tér 1/a. — Kiskunfélegyháza. Pázmány-u. 3. — Kiskunhalas Mol- nár-u. 2- Telefon: 91. Főkiadóhivatal: Kecskemét, erádi-u 4. Csőn N vomatott: Szikra Lapnyomda Budapest. VIII.. József-körűt NV 5. Felelős nyomdavezető: POVÁRNY JENŐ